szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az 1500 méteren aranyérmes futó, Rasid Ramzi az egyik versenyző a hat közül, akinek pozitív lett a doppingtesztje a tavalyi, pekingi játékokon adott minták újraelemzésekor - jelentette be szerdán a Bahreini Olimpiai Bizottság.

A szervezet jelezte: az atléta ott akar lenni a B próba elemzésekor. A 28 éves Ramzi Marokkóban született, majd 2001-ben költözött Bahreinbe, s Pekingben az ország történetének első olimpiai aranyérmét szerezte meg. Új hazája színeiben a 2004-es fedett vb-n érte első sikerét, második lett 800-on. A futó a 2005-ös világbajnokságon, Helsinkiben duplázott, az 1500 mellett 800-on is a leggyorsabbnak bizonyult, két év múlva, Oszakában a vb-n 1500-on ezüstérmet szerzett.

Amennyiben az ellenpróba megerősíti az első teszt eredményét, Ramzi helyett a második kenyai Asbel Kipruto Kiprop léphet elő aranyérmessé, az új-zélandi Nicholas Willis kaphatja az ezüstöt, s az eredetileg negyedik francia Mehdi Baala a bronzot.

A NOB a lebukott sportolók nevét nem közölte kedden, ugyanis előbb a nemzeti ötkarikás bizottságokat értesítette az esetekről, s az ő feladatuk, hogy nyilvánosságra hozzák a vétkesek nevét. Az AP amerikai hírügynökség kedd esti jelentése szerint a lebukottak között két érmes van: a győztes Rasid mellett szerdán vált biztossá, hogy a férfiak országúti kerékpáros mezőnyversenyében ezüstérmes olasz Davide Rebellin mintája is pozitív lett. A NOB 948 mintát vizsgált meg újra, miután az ötkarikás játékok után sikerült kifejleszteni egy olyan módszert, amellyel ki lehet mutatni a CERA-t is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Sport

Nadal az új doppingtesztek ellen

A világelső spanyol Rafael Nadal szerint az új doppingteszteknek köszönhetően a sportolók bűnözőnek érzik magukat. Az új eljárás szerint a sportolóknak meg kell adni tartózkodási helyüket egész nap, egy óráig pedig rendelkezésre kell állni hazájuk doppingellenes szervezetének a teszt miatt.

MTI Sport

Német edzők ismerték be NDK-s doppingmúltjukat

Öt, jelenleg is aktív atlétaedző beismerte, hogy az egykori Német Demokratikus Köztársaságban közreműködött a sportolók doppingolásában. Az edzők azt mondják: a két Németország 1990-es egyesítése óta semmi közük a tiltott szerekhez.

MTI Sport

Felmentették a sakkozót a doppingvád alól

Megszüntette az eljárást a Nemzetközi Sakk Szövetség (FIDE) a doppinggyanúba keveredett ukrán Vaszilij Ivancsukkal szemben, és helyben hagyta a drezdai olimpia végeredményét.

MTI Sport

Kemény doppingok a francia focibajnokságban

Jelentős doppinghasználatot mutattak ki francia szakemberek a francia labdarúgásban azoknak a 2008-as vizsgálatoknak a révén, amelyeket a futballisták körében hajszálérből nyert mintákon végeztek el.

MTI Sport

Pars Krisztián riválisai nem tegnap kezdtek doppingolni

A pekingi nyári játékok férfi kalapácsvető-versenyének második és harmadik helyezettje fennakadt az ötkarikás doppingvizsgálaton, emiatt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság megfosztotta őket érmüktől. Mindkét atléta fehérorosz, mindketten az elmúlt évek meghatározó alakjai, s mindkettőjükkel - akárcsak társaikkal - kapcsolatban régóta megfogalmazódott a tiltott eszközök használatának gyanúja.

MTI Sport

Uniós jogokat sért a doppingellenes ügynökség

A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) holléti nyilvántartási rendszere több pontban is sérti az Európai Unióban a személyiségi jogokat - döntött az illetékes uniós bizottság.