"Délszláv konfliktus" az év első Grand Slam-tornáján - videó

Verbális háborút vívtak a szerb, horvát és bosnyák szurkolók a Martin Cilic – Janko Tipszarevics összecsapáson. Sértegették egymást, dalokkal gúnyolódtak és kérésre sem hagyták abba.

  • hvg.hu hvg.hu


Itt még békés a hangulat
© Yahoo!
A szóváltást a szerb szurkolók kezdték, akik meccs közben felálltak a helyükről és szidalmazni kezdték a szemben ülő horvát drukkereket. A nézők közül többen felálltak és inkább hazamentek, a mérkőzésvezető pedig hiába intette csendre a hangoskodókat, nem történt változás. A bekiabálás az utána következő mérkőzésen is folytatódott, ahol a bosnyák születésű amerikai Amer Delic csapott össze a francia Paul-Henri Matiheu-val.

Delic próbálta hűteni az indulatokat és megkérte a drukkereket, ne robbantsák ki a harmadik világháborút Novak Gyokovics elleni mérkőzésén. ”Odamentem a szurkolóimhoz és mondtam nekik, hogy ne hozzuk már kellemetlen helyzetbe magunkat a világ előtt. Remélem Novak is mond valami hasonlót az ő szimpatizánsainak. A politikát kint kell hagyni, mert az nem az én hibám és nem Novak hibája.”

Delic elmondta, hogy a melbourne-i bosnyák közösség vezetőivel is beszélni fog az ügyben. Tipszarevics ilyen meccset várt, ellenben az incidens őt is bosszantotta. „Mind a szerbek, mind a horvátok inkorrektek voltak, mert olyan dalokat kezdtek el énekelni, amelyeknek semmi közük a teniszhez, csak a két nép közös történelméhez." 

    INCIDENS A CILIC - TIPSZAREVICS MÉRKŐZÉSEN


„Ez kicsit durva volt a játékosokra nézve. Beszéltem Cilic-csel, és azt mondta nekem: ,nem tudom, te hogy vagy vele, de nekem kicsit kemény volt ilyen körülmények között játszani.’ Ugyanígy érzetem én is, és ezt el is mondtam neki.” Tipszarevics hozzátette, hogy az egykori Jugsozlávia országainak sportolói talán még nem tapasztaltak ennyire szélsőséges szurkolást a saját országaik határán kívül. Ez azonban nem teljesen igaz ebben a formában, kicsit kozmetikázott vélemény, hiszen déli szomszédaink már többször is okoztak szurkolói botrányt a sportpályákon.

„Az a baj, hogy ők mind távol vannak a szülőhazájuktól. Butaság lenne azt mondani, hogy ők jobban szeretik Szerbiát, de erős nosztalgiával gondolnak rá és ha egy szerb sportoló érkezik hozzájuk, akinek szurkolhatnak, akkor néha túlzásba viszik.”

„Nem voltak kedves szavak és mondatok, melyek elhagyták a szájukat, kemény volt így játszani, de nem figyeltem rájuk, mert tudtam, hogy úgy sem tehetek semmit” – tette hozzá Cilic.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?