szerző:
Vincze Szabolcs
Tetszett a cikk?

2010-ben, a futballtörténelem során először, Afrika rendezi az aktuális labdarúgó-világbajnokságot. Dél-Afrika, a rendező ország nagy hangsúlyt helyez az esemény népszerűsítésére. Hazánkban járt Mark Fish dél-afrikai focista, a vb utazó nagykövete. Vele és a dél-afrikai nagykövettel beszélgettünk.


A jövő évi világbajnoksággal kapcsolatban a legtöbben arra kíváncsiak, hogy az ország hogyan kezeli a biztonsági kérdést, hogyan szavatolja az oda látogató külföldiek és hazai futballszurkolók biztonságát. Dél-Afrika a jelek szerint tökéletesen tisztában van a problémával és minden eszközzel a megoldáson dolgozik. „Már évekkel ezelőtt elkezdtük a jogszabályi háttér átalakítását, hogy a közbiztonságért felelős szervek szerepe tisztázott legyen – mondta a hvg.hu-nak Takalani Esther Netshitenzhe dél-afrikai nagykövet. – A kormány rengeteg pénzt áldozott a rendőrség megerősítésére, új épületekre és az alapos kiképzésre.”

Ezenkívül önkéntesek toborzásával kívánják növelni a rendfenntartó erők létszámát, valamint a biztonsági szolgálatok és civil szerveződési központok együttműködésével. A terrorizmus elleni harc jegyében a nemzetközi biztonsági szervezetekkel karöltve teszik biztonságosabbá a helyszíneket. „A szervek jobban figyelnek a beutazási szabályokra, a vízumokra.

Mark Fish Magyarországon
Többek között például biometrikus megoldásokat vezetünk be több helyen – tette hozzá a nagykövetasszony. – Szabadtéri kamerarendszer tartja ellenőrzés alatt a tömegeket a nagyvárosokban, az esetleges fellépést mobil rendőri egységek biztosítják majd a stadionok és a fontosabb látnivalók, csomópontok környékén.”

Ez számszerűleg mintegy hatvanezer kamera felszerelését jelenti, a rendőrség létszámát pedig 200 ezerre duzzasztják fel az eseményre. A kormány nem sajnálta az anyagikat: összesen 100 millió eurót költenek a biztonságra. A biztonsági szervek folyamatosan szimulációs gyakorlatokon vesznek részt és a kémelhárító egységekkel is szorosan együttműködnek. A biztonsági rendszer mellett az infrastruktúra kiépítése is jól halad a 2009 év végi befejezéshez képest.

„A most elfogadott FIFA-szabály értelmében idén novemberben kell készen lennünk a munkálatokkal – vette át a szót Mark Fish focista, a világbajnokság utazó nagykövete, – de a stadionok esetében jelenleg két hónappal előrébb járunk a tervezetthez képest. Folyamatosan épül a vasúti hálózat, amit egyébként a vb-től függetlenül is szerettünk volna felújítani. A johannesburgi és a fokvárosi repülőtereket felújítjuk, valamint egy újat is építünk Durbanban. Éppen mostanában tekintettek meg egy 65 ezer néző előtt játszott bajnoki mérkőzést Johannesburgban a FIFA képviselői, és nagyon elégedetten nyilatkoztak.”

A szervezők ugyancsak tervezik egy gyorsbuszrendszer kialakítását a világbajnokság idejére, mely a helyszínről szállítaná az embereket a repülőterekre, a pályaudvarokra és a szállásokra. „Az eseményen csak előzetes jegyvétel lehetséges – hívta fel a figyelmet erre a fontos részletre a nagykövet. – A meccsek előtt közvetlenül a helyszínen ez már nem lesz megoldható. Kormányunk ezzel azt az üzenetet szeretné küldeni a szurkolóknak, hogy ha nincs jegyük, ne is menjenek a stadionokhoz. Ez is a biztonság megőrzése érdekében lesz így. Ugyanez vonatkozik a későkre is.”

Takalani Esther Netshitenzhe nagykövet asszony
Az esemény főpróbája a június Konföderációs Kupa lesz, melyen a világbajnokság előtt élesben is tesztelik az intézkedéseket és eszközöket. Kollégánk kérdésére, miszerint, dolgoznak-e együtt tapasztalt külföldi szakemberekkel vagy szervezetekkel, Mark Fish így felelt: „A Német Labdarúgó Szövetséggel azóta működünk együtt, mióta megkaptuk a 2010-es világbajnokság rendezési jogát. Szakmai kérdések mellett átvettük tőlük azt a zászlós kampányt, melyet anno ők is alkalmaztak. Szeretnénk, ha mindenki kitűzné valahova – magára, autókra – a dél-afrikai zászlót, ezzel is népszerűsítve ezt az eseményt, amelyre egy országban egy emberöltő alatt valószínűleg csak egyszer kerülhet sor.”

A legtöbb afrikai ettől a vb-től azt is várja, hogy segít Afrika felzárkóztatásában a világ futballjához. „Éppen ezért több játékos is beszállt a népszerűsítő kampányba – így Fish. – Dél-Afrika U17-es vagy U20-es válogatottja jelenleg is a világ legjobbjai között van, később azonban visszaesés, vagy megtorpanás tapasztalható. Szeretnék, ha a világ legjobb csapataiban dél-afrikai labdarúgók is játszanának, elsősorban tehát az idősebb korosztály felzárkóztatása a cél.”

A világbajnokságot 2010. június 11. és július 11. között rendezik Dél-Afrikában, az ország 2004-ben kapta meg a rendezési jogot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!