Portugál fociakadémia

A világklasszis Luis Figo és Cristiano Ronaldo is a Sporting Clube de Portugal futballakadémiájának neveltje. A sikeres focistaképző módszerei iránt több kontinensen érdeklődnek.

  • HVG HVG
Portugál fociakadémia

A több mint száz éves Sporting Clube de Portugal (SCP) sportegyesület fociakadémiájának bejáratánál egy hirdetőtáblára kitett újságkivágás kelti fel a látogató figyelmét. A Ronaldo pályafutását ismertető cikk öles betűkkel emeli ki, hogy a vele együtt végzettek közül egyedül ő vált első osztályú labdarúgóvá. Nem véletlen, hogy erre mindig emlékeztetik az itt tanuló 130 futballpalántát. Az SCP ebben a formájában nyolcadik éve működő, újonnan épített akadémiájának egyik legfontosabb üzenete, hogy az erőfeszítések ellenére is csak keveseknek adatik meg a legjobbak közé kerülni. Az évente végző 25 fiatal közül átlagosan csupán egy kap rögtön szerződést a Sporting felnőttegyüttesébe, ötből lesz profi játékos, a többieknek máshol kell boldogulniuk.

A legjobbakra – a két világelső játékos mellett innen került ki például Paulo Futre, Simao, Ricardo Quaresma, Hugo Viana, Miguel Veloso és Joao Moutinho is – viszont komoly karrier vár. Most az akadémia tíz saját nevelésű labdarúgója játszik a Sporting első osztályú csapatában, de vannak Sporting-fiúk a hazai rivális csapatoknál is, és a portugál válogatott nyolc tagja is a Sporting neveltje. A nagynevű nemzetközi klubok is előszeretettel szerződtetnek itt képzett játékosokat. A legnagyobb árat, 25,5 millió eurót eddig Naniért fizette a Manchester United 2007-ben. 2003-ban ugyanez a klub 17,35 milliót adott az akkor 17 éves Cristiano Ronaldóért. Az őt kinevelő SCP a képzési jogok után fizetett hányadként további 2,4 millió eurós bevételhez jutott, amikor a Real Madrid tavaly átszerződtette az immár világklasszis Ronaldót. A Sporting eddig összesen 70 millió euró bevételre tett szert az akadémián kineveltekből, magasan megelőzve ezzel a többi hazai klubot.

„Csak jó alapanyagból lesz minőségi termék” – fejtette ki a HVG-nek Diogo Matos kereskedelmi igazgató. 120 megfigyelő járja az országot, keresve a tehetségesnek ígérkező gyerekeket. Több szűrő után a kiválasztottakat próbajátékra invitálják az akadémiára, és csak aztán dől el, ki kerülhet be az exkluzív iskolába.

A portugál fővárostól 25 kilométerre, Alcochete közelében található akadémián első osztályúak a körülmények. Az épület egyik szárnyát a diákok foglalják el, a másikat a felnőttcsapat használja edzésre. Hetven szakember – köztük orvosok, trénerek, pszichopedagógusok – képzi a fiatalokat és a tapasztaltabbakat, akikre a 25 hektárnyi területen öt füves és két szintetikus gyeppel borított futballpálya vár.

A szinte luxuskörülmények ellenére sem igazán irigylésre méltó a 13–19 éves focistaképzősök, különösen az ötven bentlakásos diák élete. A teljesen körülzárt, őrzött és meglehetősen elszigetelt akadémiáról busszal viszik őket Alcochete iskolájába. Azokat a diákokat, akik nem érik el a megkívánt tanulmányi eredményt, eltanácsolják az akadémiáról, nehogy hátrányos helyzetbe kerüljenek, ha később a sportkarrier helyett tovább tanulnak, vagy más pályán kell érvényesülniük.

Az iskolai tanórák után kezdődnek a személyre szabott erőnléti tréningek és a napi másfél órányi közös edzés. „Ráment az egész gyerekkorom” – vallotta egyszer tanulóéveiről az egyébként nemigen panaszkodó Ronaldo. Igaz, éppen rá hivatkozva zárják éjszakánként az edzőtermet, mert ő diákként még a késői órákban is beszökött oda az izmait fejleszteni. A focistapalánták egyébként amúgy sem jöhetnek-mehetnek szabadon az akadémia területén. Az ajtók mágneses kártyával nyílnak, minden diáknak személyre szabott belépője van, vagyis csak oda juthat be, ahová előzőleg engedélyezték neki. A kártyahasználat azt is lehetővé teszi, hogy a bentlakók szinte minden lépését ellenőrizni lehessen. A diákok általában csak havonta egyszer látogathatnak haza, mivel a hétvégeken is sűrű a program, meccseken játszanak, bajnoki tornákon vesznek részt.

A diákok számára ingyenes akadémia fenntartása – az oktatók fizetését nem számítva – évi kétmillió euróba kerül. Mint Diogo Matos kifejtette, ennek több forrása van: a játékosok eladásából származó bevételek, az akadémiai pályák és a létesítmény helyiségeinek bérbeadása, nyári edzőtáborok szervezése, de főleg a Sporting másik nagy programja, a futballiskolák működtetése. Szerte az országban immár 28 olyan iskola működik, ahol a Sporting módszerei szerint oktatják heti két-három alkalommal az 5–14 éves gyerekeket. Ezek az intézmények nemcsak nyereségesek, hanem lehetővé is teszik a tehetségek korai felfedezését, így sokszor az akadémia előszobájaként is szolgálnak.

Növekszik a nemzetközi érdeklődés is a Sporting focistaképzőjének módszere iránt. A dél-afrikai Bloemfonteinben közös vállalkozásként már épül a portugáliai létesítményhez hasonló akadémia, amely a Sporting márkanevével és szakmai irányításával fog működni. Több más országgal – az USA-val, Kanadával, Szaúd-Arábiával, Indiával, Dél-Koreával, Szingapúrral, Angolával, Mozambikkal – is folynak a tárgyalások, ha nem is fociakadémia építéséről, de az oktatói módszerek átadásáról. „Akadnak-e kis Cristiano Ronaldók a Sporting-akadémia pályáin labdát kergetők között?” – kérdezte a HVG az igazgatót. „Igen, de neveket nem mondok” – szólt a határozott válasz.

MUHARAY KATALIN / LISSZABON