szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A londoni Bajnokok Ligája-finálét Kassai Viktor vezeti, magyar bíróként ő már a harmadik. Palotai Károlyt kétszer, Puhl Sándort egyszer érte ez a megtiszteltetés.

Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) május 26-án, csütörtökön délelőtt jelentette be, hogy a Bajnokok Ligája 2010/2011-es szezonjának döntőjén a 2010-ben a világ 5. legjobb bírójának választott magyar játékvezető, Kassai Viktor fújja a sípot. Azonban nem ő az első magyar, aki finálét vezethet a legrangosabb európai kupasorozatban.

A most 75 éves Palotai Károly már focistaként is a legjobbak közé tartozott. 1964-ben, Tokióban olimpiai aranyérmet nyert a magyar futballválogatott kapitányaként, három év múlva már meccseket vezetett Magyarországon, 1970-től pedig a legmagasabb szinten. Az európai szövetség is felfigyelt tehetségére és megbízhatóságára, ezért számos tornára nevezte, majd 1976-ban és 1981-ben is rá bízta a Bajnokcsapatok Európa Kupája (BEK) döntőjének vezetését.

Puhl Sándor
AP

Puhl Sándor a kilencvenes évek közepén a világ egyik legtekintélyesebb futballbírójának számított, hiszen nemcsak ő vezette az 1994-es Brazília - Olaszország világbajnoki döntőt az Egyesült Államokban, de a nemzetközi labdarúgás történetével és statisztikáival foglalkozó tekintélyes IFFHS (International Federation of Football History & Statistics) akkor már sorozatban háromszor választotta meg a világ legjobb játékvezetőjének (1994, 1995 és 1996).

Újabb elismerésként két segítőjével, Hamar Lászlóval és dr. Bozóky Imrével ők kapták az 1997-es müncheni BL-döntőt. Puhl talán leghíresebb ítélete a döntőben a Borussia Dortmund első góljának megadása volt. Karlheinz Riedle találatánál az egyik partjelző lest jelzett, Puhl azonban határozottan a kezdőkörre mutatott – helyesen.

A német csapat végül 3-1-re nyert, az olaszok viszont nehezen emésztették meg a vereséget, médiahadjáratot indítottak Puhl ellen, és többször kifogásolták a finálén hozott döntéseit. A szezonvégi szavazáson hiába lett negyedszerre is a világ legjobb bírója, Puhl Sándor pályafutásában éppen az 1997-es év, és talán éppen a BL-döntő volt a fordulat.

Miután a következő kupasorozatban egy Manchester United – Feyenoord Bajnokok Ligája csoportmérkőzésen nem büntetett meg egy súlyos sérüléssel járó durva szabálytalanságot, újabb kritikákat kapott, amiben a leghangosabbak megint az olaszok voltak.

Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) a videofelvételeket elemezve megállapította, hogy a bíró valóban hibázott, így fél évre eltiltotta, és sem az 1998-as világbajnokságra, sem a 2000-es Európa-bajnokságra nem nevezte. Puhl 2000-ben vissza is vonult.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Sport

A tragédia, amely megváltoztatott mindent

1985. május 28-án a Juventus és a Liverpool FC találkozott a Bajnokok Ligája brüsszeli döntőjében, a tragédiába forduló események súlyos nyomot hagytak a labdarúgás történetében.

hvg.hu Sport

Eddig döntetlen a Barcelona - Manchester United

A május 28-ai, szombat esti Bajnokok Ligája-döntőn a Barcelona és a Manchester United csap össze, immár tizenegyedik alkalommal. A két gárda első mérkőzését 1984-ben az angolok nyerték meg, az utolsót 2009-ben a spanyolok. A kettő között azért történt egy és más, összeszedtük a két csapat valamennyi mérkőzését.

hvg.hu Sport

A BL-döntők legnagyobb fordulata

A 2005-ös Bajnokok Ligája-döntőben az első félidő végén az AC Milan már 3-0-ra vezetett. A meccs simának ígérkezett, ezt csak a Liverpool FC játékosai gondolták másképp. Az eredmény: a BL történetének egyik legemlékezetesebb talpra állása.

hvg.hu Sport

A valaha volt legizgalmasabb BL-döntő

Minden bizonnyal az 1999-es Bajnokok Ligája-döntő utolsó percei voltak a sorozat történetének legizgalmasabb és legfeszültebb pillanatai. A cserejátékosok két perc alatt döntöttek a Manchester United javára.

hvg.hu Sport

Puskás bocsánatot kért és lőtt négy gólt

1960-ban már ötödször nyerte meg a Bajnokcsapatok Európa Kupáját a Real Madrid, ezúttal Puskás Ferenccel a támadósorban. A magyar legenda azóta is élő rekordot állított fel.