szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem Török Béla az első magyar vízilabdázó, aki pozitív doppingmintát produkált. A 2000-es sydney-i olimpia előtt Benedek Tibor és Varga Zsolt is átesett egy hasonló tortúrán, végül mindketten ott lehettek az aranyérmet szerző csapatban. A két klasszis esete hasonlít Törökéhez, aki szintén egy – sportágtól független – egészségügyi problémájára felírt orvosság miatt került bajba.

Török vérnyomáscsökkentő gyógyszere a HCT nevű anyagot tartalmazza, ami szerepel a tiltott listán. A játékos a vlv.hu-nak adott rövid interjúban azt mondta, a szakorvos, aki felírta a gyógyszert, a jelek szerint nem tudta, hogy abban tiltott anyag van.

Persze a szakorvos nem sportorvos – utóbbinak nagyobb a felelőssége ilyen esetekben. Ezt megerősítette a hvg.hu megkeresésére Varga I. Zsolt, aki annak idején a Neo Citran nevű, megfázás elleni készítmény használata miatt került bajba.

„Efedrin származék volt benne, ezt mutatta ki a doppingteszt, ezért kaptam eltiltást – idézi fel a 2000-ben történteket az olimpiai bajnok pólós – a történetben az volt a groteszk, hogy ezt a gyógyszert közben Vörös Zsuzsával, a későbbi olimpiai bajnok öttusázóval reklámozták a tévében.”

Stiller Ákos

Varga kálváriája egy BEK-döntő előtt kezdődött, amikor a Zágráb játékosa volt: „Rosszul voltam a meccs előtti napon, kérdeztem a dokit, hogy mit vegyek be. Megkérdezte, mit szedek, mondtam, Neo Citránt, legyintett, hogy azt nyugodtan. Amikor kiderült, hogy baj van, magára vállalta a felelősséget. Két hónapra függesztettek fel, de mire a felkészülés kezdődött, már letöltöttem.”

A sportorvos felelőssége megkerülhetetlen – de a sportolóké is, különösen manapság, amikor mindenki tudja, mennyire komolyan veszik az ellenőrzéseket.

„Rengeteg olyan internetes oldal van, ahol utána lehet nézni a szereknek, olyan szinten felhívják a srácok figyelmét ma már minden ilyesmire, hogy nagy hiba, ha valaki elmulasztja a körültekintést. Nyilván nem tudhat egy játékos mindenről, ezért kell megkérdezni az orvosát” - mondja Varga I. Zsolt, aki nem gondolja bűnösnek Török Bélát, annál kevésbé, mert pontosan tudja, mit élhet most át.

„Nálam gyakorlatilag csak egy hónapos tortúra volt az ügy, mire lefutott a bajnokság, túl voltam rajta, de nem kívánom senkinek. Amikor először meghallotta a közvélemény a történteket, mindenki hívogatott, én meg ott álltam, könyörögtem ide-oda, hogy segítsetek már valamit. A doppingkérdéssel az a legnagyobb baj, hogy így is úgy is megbélyegzi az embert, mindegy, mik a körülmények.”
Doppinglabor - figyelni kell a részletekre
MTI

Varga ma az utánpótlás válogatottnál dolgozik Horkai György segítőjeként. A fiatalok esetében még fontosabb a figyelemfelhívás.

„Szülői értekezletet is tartottunk, a szülők is tudják ma már, hogy mikre kell odafigyelni. Nem engedheti meg magának senki, hogy kérdés nélkül szedjen be valamit. Török Bélát nagyon sajnálom, kívánom, hogy jó megoldást találjanak az esetére.”

Az általunk megkérdezett pólós szakemberek egyaránt úgy nyilatkoztak, hogy emberi figyelmetlenség okozta a problémát, mert a vízilabdában nem volt és nem is lesz dopping.

Bárány Attila, egykori válogatott center, az Eger ügyvezetője szerint a sportágban nincs akkora pénz, amiért megérné, Gerendás György olimpiai bajnok, az Eger edzője pedig kifejtette: a vízilabdában a fizikai erő, a gyorsaság és az állóképesség egyszerre kell, hogy meglegyen a játékosokban, ezért nem lenn értelme doppingolni: az egyik mesterséges felpumpálásával ugyanis a másik két területen veszítene sokat a játékos.

„Béla egy nagyon fiatal srác, hülyeséget csinált, elbarmolta a dolgot, de szó sincs doppingolásról” – fogalmazott Gerendás.

Hozzátették, Török esetében ráadásul teljesen életszerűtlen, hogy valaki egy olimpia – élete első olimpiája előtt – kockáztassa a szereplését azzal, hogy doppingol.

Mindez a fegyelmi eljárást nem befolyásolja, a játékos versenyengedélyét a szövetség felfüggesztette, az első meghallgatásra 8-10 nap múlva kerülhet sor.

Tiszeker Ágnes: Nem lehet indokolatlanul enyhe a büntetés

A Magyar Antidopping Csoport ügyvezető igazgatója, Tiszeker Ágnes szerint a sportoló felelőssége mindenképpen megállapítható, akkor is, ha nyilvánvalóan nem egy súlyos, előre megfontolt doppingolással állunk szemben.

 

"A sportoló felelőssége, hogy a keretorvost tájékoztassa a gyógyszerekkel kapcsolatos problémájáról. A dopping-bizottság elfogadhatja, hogy a szakorvos nem mondta meg neki, mit tartalmaz a gyógyszer, amit szed, ez sokat enyhíthet a kiszabandó büntetésen. De ettől még a sportoló felelőssége fennáll.

 

Hangsúlyozom, nem gyógyszerész végzettséget kérünk számon senkin, hanem a körültekintést. Ezer féle vérnyomáscsökkentő létezik, nagyon sok közülük nem tartalmaz vízhajtót - de ha neki mindenképpen ezt az egyet kellett szednie, még mindig kérhetett volna ún. gyógyászati mentességet, amivel engedélyt kapott volna a szedésére."

 

Török Béla akkor marad le az olimpiáról, ha büntetése egy hónapnál hosszabb felfüggesztés lesz - nyilatkozta Kemény Dénes szövetségi kapitány. Kérdés, a 8-10 nap múlva esedékes első fokú meghallgatás után mennyi ideje marad rerménykedni.

 

"Az eltiltás a versenyengedély felfüggesztésétől számít, az pedig ma megtörtént. Tehát elvileg kaphatja a legenyhébb szankciót és le is töltheti gyorsan az eltiltást - de kérdés, mit szól a WADA, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, amely már dobta vissza nem egy, általa indokolatlanul enyhének tartott büntetésünket is" - mondta Tiszeker Ágnes.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!