szerző:
Dömötör Tamás
Tetszett a cikk?

Évtizedes vita zárult le a futball szabályalkotó szervezetei között, amikor a FIFA a videobíró bevezetéséről döntött. Tesztelni fogják és ha bejön, a futball része lesz. Így talán megszűnnek a viták, hogy gól volt, vagy nem volt gól.

Várható volt, győzött a pénz. Azaz győztek azok, akik szerint egy-egy bírói tévedést sem tűr meg a mai foci rendszere, mert egyszerűen túl sokba kerül a játék. Annyi millió dollár/euro/font mozdul meg egy-egy BL meccsen például, hogy nem akarják, egy rosszul helyezkedő gólbíró határozza meg a csapat(ok) részvényének alakulását.

Akár tetszik, akár nem, a futball a globalizáció nagy nyertese az elmúlt húsz évben, egy-egy nagy klub mögött részvénytársaságok, vagy furcsa milliárdosok állnak. Moammer Kadhafi például olasz csapatok résztulajdonosa volt, Roman Abramovics csapatát pedig a szaúdi Manchester City oktatja - Angliában.

A foci megnyerte a közönségért vívott harcot, sose volt olyan nagy üzlet, mint most, soha nem néztek ennyien spanyol-angol-olasz bajnoki meccseket hétről-hétre, ráadásul a sportfogadás rendszere is felzárkózott, az internet segítségével bármikor fogadhatunk az interneten akár egy finn kiesési rangadóra is, már ha erre van ingerünk. Egyszerűen túl sok lett a pénz, és aki beteszi, az szeretne megfelelő kontrollt a pályán is.

Sokáig kitartott a FIFA, egy darabig még csak tárgyalni sem volt hajlandó a videobíró bevezetéséről, majd amikor nagy lett a nyomás, akkor előállt a gólbírós változattal, azaz megnövelte a játékvezetők számát. Ezt a rendszert nullázta le Vad II. István és Kassai Viktor az Eb ukrán-angol meccsén elkövetett hibája, a torna legnagyobb vitáját generálva ezzel. Nem adtak meg egy szabályos gólt a rendező ország válogatottjának, utólag azonban kiderült, hogy tizenhat centivel a gólvonal mögött járt a labda.

MTI / EPA / Kim Ludbrook

Emiatt újra felcsaptak az indulatok a technikai tökéletesítés hívei, és a tradíció hű követői között, azonban most felül kerekedett a modernizmus. A FIFA döntött, a következő Klubvilágbajnokságon már tesztelni fog két rendszert a pályán, amelyek képesek arra, hogy megmutassák, mikor és hol járt a labda adott pillanatban. A két eltérő módszerből az egyiket már ismerjük a teniszből, ott a felgyorsult tempó miatt kellett bevezetni a "vonalbírót", mert néha tényleg nem látni, hova csapódik az ütés. Ha gyanús a játékosnak a bíró állásfoglalása, akkor a játékos kikérheti a videobíró segítségét, s visszanézik együtt, hogy kinek van igaza. Hozzá kell tenni, rengetegszer van igaza a játékosnak, így kifejezetten igazságosabb lett a sport ettől a technikai újítástól.

Hogy a probléma nem új keletű a fociban, s hogy régóta megy a huzavona a fejlesztéssel kapcsolatban, arra mi sem jobb bizonyíték, mint Maruzsi László egykori kiváló autóversenyző és fejlesztő teamje, akik tíz éve fejlesztik a rendszerüket, s bár most a FIFA tesztjén nem jutottak tovább, munkájukra számít a szövetség továbbra is.

Két esztendővel ezelőtt sem a FIFA hatályos testülete, sem az elnök, Joseph Blatter nem támogatta még az újítást. A hatályos testület az IFAB, nyolc szakértőből áll, felét a nemzetközi szövetség adja, másik felét Anglia, Wales, Skócia és Észak-Írország. Mondjuk úgy, hogy ez a szervezet a tradíciók ápolásának záloga volt eddig, már csak az összetételét tekintve is: a britek vigyáznak az általuk kitalált (?) sportág kontrollálására, amíg lehet. Eddig lehetett, győzött a társadalmi nyomás. Érdekes, hogy az európai szövetséget, az UEFA-t vezető Michel Platini is az újítás ellen foglalt állást az utolsó pillanatig, "Nintendo-focinak" gúnyolva az eljövendő világ futballját.

AP / Manu Fernandez

Ne mi döntsük el, hogy igaza van-e a francia sportvezetőnek, majd eldönti az idő. Az amúgy innovatív, és nagyon népszerű vezető alighanem filozófiai kérdést csinált az ügyből. A futball ugyanis attól zseniális, hogy minél jobban játsszák, annál kevesebb a megállás, és a játék "megtörése", olyan, mint egy nagy folyam, hömpölyög másfél (két) órán keresztül. Minden, ami megszakítja ezt a folyamot, a játék ellen van. Az amerikai foci "mechanikája" ennek pont az ellenkezője, ott mini projektek jönnek egymás után, senkit sem zavar (sőt!), ha két akció között a szünet pár másodperccel több, nincs szükség a folyamatosság érzetére. Vissza is néznek minden vitatott esetet, aztán a mikrofonba bejelentik az eredményt, az igazság győz minden esetben. (Azért az amerikai foci az ellenpélda, mert hivatkozási alap szokott lenni a videobíró vitában.)

Nem lesz olcsó, amíg a világ minden pályáján sikerül a technikát betelepíteni, ezért a FIFA nem is szab határidőt a nemzetközi szövetségeknek, mindenki akkor csinálja meg a pályáin, amikor akarja. Az angol szövetség például rögtön bevezeti, azaz felszereli a pályáit, amilyen gyorsan csak lehet. Cseberből vederbe, mondhatnánk, eddig teljesen elzárkóztak a technikai segítségtől, most ők lesznek az úttörői, furcsa angolok, de hát ezt tudjuk a Gyalog-Galopp jeleneteiből.
Az igazsághoz tartozik még az a tény, hogy csak a gólvonalaknál helyezkedik majd el érzékelő, azaz csak a megadott/meg nem adott gólok problémáját szeretné megoldani a FIFA, a játék többi elemét (a pálya egyéb részeit) nem érinti az újítás. Ja, és marad az öt játékvezető, de hogy minek, azt szerintem még ők sem tudják, de marad. Nehogy minden olyan hirtelen megváltozzon, még a végén belezavarodnánk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!