szerző:
Vajna Tamás
Tetszett a cikk?

Díjlovaglásban a világ két élenjáró lótenyésztő- és kereskedő nemzete – a legjobb hátasok több, mint kétharmadát ők „állítják elő” – az olimpián is folytatja soha véget nem érőnek tetsző háborúját. A küzdelem egálra áll. Mert bár a németek kivásárolták a hollandok alól a világ legdrágább és jelenleg a legjobbnak tartott lovát, mégis otthon kellett hagyniuk. Nem akadt rá megfelelő lovasuk.

10 millió eurót fizetett ki a holland tenyésztésű fekete ménért, Totilas-ért a német Paul Schockemöhle két évvel ezelőtt. A világ egyik legbefolyásosabb kupece (nem mellesleg olimpiai ezüst- és bronzérmes, négyszeres Európa-bajnok díjugrató) szó szerint kivásárolta az akkor már világbajnok lovat Edward Gal alól, aki a csődörrel addig sikert sikerre halmozott.  Totilas párjának a német szövetség az ifjú Matthias Rath-ot jelölte ki, pontosabban az elszánt patrióta – a mén hímivarsejtjeinek értékesítésével a vételárat már rég visszakereső – Schockemöhle adta alá. Csakhogy Totilas nem igazán jön ki új gazdájával, mozgása, versenykedve korántsem hasonlít a korábbiakra. Mintha nem is ugyanaz a ló volna. Szakági hírek szerint július elején ezért – és nem Rath állítólagos mononukleózis fertőzése miatt – döntöttek úgy, hogy nem indítják a párost. A hollandok az év elején egyébiránt megkörnyékezték a magyarokkal is sokat bizniszelő német lókereskedőt, a lovas világban 15 millió eurós visszavásárlási árat emlegettek, amelyet egy osztrák mecénás ajánlott fel, csakhogy újra Gal alatt lássa a csodalovat. Az adásvételből aztán nem lett semmi.
Totilas mégsem indul az olimpián
AP / dapd, Mark Keppler
Gal persze nem maradt ló nélkül, bár a szintén saját tenyésztésű Undercover korántsem akkora ász, mint Totilas. „Így az egyéni verseny még nyíltabbá vált, számosan aspirálhatnak a dobogóra” – vélekedik Szebényi Dániel az Eurosport szakkommentátora.  A német Jan Ebeling például, amerikai színekben. Ő lovagolja ugyanis a firts lady-jelölt Ann Roomney által egyharmad részben tulajdonolt Rafalca nevű 15 éves – holland tenyésztésű – kancát. Az idei világkupa-sorozatot megnyerő német Helen Langehanenberg és Damon Hill nevezetű ménje szintén ott lehet a végső osztozkodásnál.
Steffen Peters
Dressage News
De a britek is ott vannak a spiccen. (Szebényi szerint ők az első számú esélyesei a csapat aranynak, megelőzve a németeket és a hollandokat.) Az angolok pillanatnyi formájáról ugyanakkor nem tudni túl sokat, kihagyták ugyanis a júliusi Aachen-i világjátékokat, és nem indultak az olimpiai előtti más jelentősebb seregszemléken sem. A szakma ennek ellenére egyéniben is esélyesnek tartja őket – elsősorban a Charlotte Dujardin-Valegro, illetve a Carl Hester-Uthopia párosokat. Az előbbi 27 éves hölgy és 10 éves lova érte el az idei legjobb eredményeket a pontozásos sportágban. (Erősen leegyszerűsítve: a zsűri a tökéletesnek gondolt, „ideális” mozdulatsorokhoz méri a pályán látottakat.) Valegro és Dujardin bőven 90 százalék fölötti pontszámai tiszteletet parancsolóak – és talán még aranyat is érhetnek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!