Beismerték az oroszok az intézményesített doppingot

Az egyik vezető tisztségviselő azt mondja, a legfelsőbb körök nem tudtak róla, de egy helyettes államtitkár már gyanúba keveredett.

  • hvg.hu hvg.hu
Beismerték az oroszok az intézményesített doppingot

Az ARD német televízió robbantotta a bombát két évvel ezelőtt, mikor egy riportban bemutatta az államilag támogatott orosz doppingprogramot. A riport után kezdett vizsgálódni a Nemzetközi Doppingellenes Szervezet, a WADA, amely a 2015 novemberében kiadott jelentésében megállapította, hogy a legjobb orosz atléták, olimpiai bajnokok éveken keresztül részt vettek egy szisztematikus doppingprogramban, amelyben nemcsak sportolók, hanem edzők, sportorvosok, a 2014-es szocsi téli olimpián a doppingteszteket elvégző moszkvai laboratórium és az ország doppingellenes ügynöksége is érintett volt.

Az orosz tisztségviselők most először, a New York Timesnak ismerték el az intézményesített doppingprogram létezését.

"Ez egy intézményesített összeesküvés volt" - mondta a lapnak Anna Anceliovics, az Orosz Doppingellenes Ügynökség megbízott igazgatója. Azt mondja, az évekig tartó csalásban a kormányzat vezető tisztségviselőit nem vonták be. A megbízott igazgató nyilatkozata előrelépés: korábban vehemensen tagadták az egész rendszer létét is, most már a helyettes sportminiszter felelősségét is felvetik.

Anna Anceliovics azt mondta, az olimpián manipulálták a vizeletmintát, hogy ne derüljön ki a doppingolás. A KGB jogutódja, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat intézte a minták cseréjét úgy, hogy betörtek a mintát tároló helyekre. Az egészet pedig egy helyettes sportminiszter fedezte évekig.

 

 

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?