szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az angol házidöntőn a Guardiola együttese képtelen volt megtalálni a londoniak játékának ellenszerét. Kai Havertz gólja elég volt a győzelemhez.

Előzetesen a Manchester Cityt tartották a portói finálé esélyesének, igaz, a rivális Chelsea a mostani idényben kétszer már legyőzte Josep Guardiola együttesét.

A Lőw Zsolt személyében magyar másodedzőt foglalkoztató londoniak még Frank Lamparddal kezdték a szezont, az angol szakembert azonban januárban menesztették, és a német Thomas Tuchel új lendületet adott az együttesnek, amely története harmadik fináléja a mostani: 2008-ban a Manchester Uniteddal szemben tizenegyespárbajban maradt alul, 2012-ben ugyanakkor tizenegyesekkel legyőzte a Bayern Münchent.

A manchesteriek történetük első BL-döntőjét vívták, a csapatot edző Josep Guardiola számára ugyanakkor nem volt ismeretlen ez a terep: a katalán szakember a Barcelonával kétszer is a csúcsra ért, és a futballtörténelem hatodik olyan vezetőedzője lehetett volna, aki két csapattal is megnyerte a BL-t.

A meccs

Nagy tempóban, de idegesen, sok hibával kezdték a meccset a csapatok. A nyolcadik percben a manchesteri Sterling veszélyeztette a Chelsea kapuját, miután remek indítás jutott el hozzá Edersontól. James lépett bele idejében a lövésbe.

A 10. percben Werner, a Chelsea támadója találta el ziccerben a saját lábát. A német a múlt héten, a Leicester City elleni 2-1-es siker után, amely során két gólját nem adták meg, arról beszélt, hogy a mostani pályafutása legszerencsétlenebb szezonja.

MTI / EPA / LUSA / Hugo Delgado

A 14. percben megint Werner villant, Havertztől kapott jó labdát, amit laposan passzolt középre, Ederson azonban fogta a lövést. A következő percben megrezgette a hálót is a lövése, de csak kívülről. A szöglet veszélytelen volt, lehúzta a manchesteri kapus.

A következőkben a Chelsea játszott veszélyesebben, főként Werner megmozdulásai mutatkoztak rizikósnak. A labda a Citynél volt többet – 60-40 volt a labdabirtoklási arány –, de egyelőre nem találta az utat a londoniak kapujához.

A 28. percben Foden került hatalmas helyzetbe a kapuval szemben, Rüdiger az utolsó pillanatban ért oda hozzá, és mentett. Két perccel később Walker verte meg Chilwellt, és vágta be az ötösre, de Mahrez egy gondolatnyival lecsúszott, nem érte el.

A 34. percben Gündogan kapott sárga lapot a Mount elleni szerelése nyomán. Még vissza is videózták, hogy nem ért-e pirosat.

Thiago Silva sérülés miatt nem tudta tovább vállalni a játékot, Tuchel kénytelen volt lecserélni. Christensen érkezett helyette.

AFP / pool / Jose Coelho

Havertz első gólját szerezte a BL-ben! A németet Mount ugratta ki, Zincsenko lemaradt róla. Átlépte a tizenhatosig kifutó Edersont, majd felnézett a kapura, és bepöccintette. Megszerezte a vezetést a Chelsea! A gólt ITT nézheti meg.

Három percet hosszabbított a játékvezető, aztán lefújta az első félidőt.

Félidei statisztika
Manchester City: 53 százalékos labdabirtoklás, 3 kapura lövés, 1 kaput eltaláló lövés, 1 szöglet
Chelsea: 47 százalékos labdabirtoklás, 5 kapura lövés, 2 kaput eltaláló lövés, 1 szöglet

A második félidőre ugyanabban a felállásban érkeztek a csapatok, amilyenben levonultak.

A City kezdte erőszakosabban a félidőt, eredménye azonban nem volt a nagy rohanásnak. Közben a Chelsea kontrákkal próbálkozott. Jelentősebb helyzet nem alakult ki.

De Bruyne és Rüdiger összeszaladt az 56. percben, utóbbi sárga lapot kapott, mert feltartotta a belgát, akit hosszasan ápoltak. Láthatóan nem volt jó bőrben, fel kellett támogatni a lelátóra. Gabriel Jesust cserélte be Guardiola.

AFP / pool / Michael Steele

A 61. percben James testéről a kezére pattant a labda a Chelsea tizenhatosán belül, videózni kezdték az esetet. A City-játékosok hevesen tizenegyesért reklamáltak, ám sem a játékvezető, sem a videóbíró nem találta büntetendőnek a jelenetet.

Még egy változtatás a Citynél: Fernandinho érkezett Bernardo Silva helyett. A Chelsea-ben Pulisic váltotta az első félidőben sokkal veszélyesebben játszó Wernert.

Mahrez hatalmas zsugáját Azpilicueta vágta ki Gündogan elől. A Chelsea-szurkolókban egy pillanatra biztosan megfagyott a vér.

Pulisic mit hagyott ki! A 73. percben Kanté labdaszerzése és Havertz passza után az amerikai iramodott meg, de nem tudta kapura tekerni: a lövése elszállt a messzeségbe. Nem csoda, hogy verte a földet a BL-döntők első amerikai szereplője. Közben a másik oldalon Sterling adta be, de a labdája nem talált embert a kapu előtt.

Sterlinget a Citytől búcsúzó Agüero váltotta. Tizenegy perce lett volna, hogy csodát tegyen.

A 80. percben Mount helyett Kovacic áll be a Chelsea-be. Közben a kamera De Bruynét mutatta, amint egy stábtag társaságában az öltöző felé sétált. Vagy rosszul volt – ami a monokliját elnézve nem volna meglepő – vagy nem bírta tovább a feszültséget.

A 85. percben James lemarad egy keresztlabdáról, ami így eljutott a szöglet környékén ácsorgó Agüeróhoz. Az argentin megpróbálta ráemelni, de Mendy ellentmondást nem tűrő módon lehúzta.

Megvan az eredménye a sok ápolásnak meg a videózgatásnak: 7 percet hosszabbít a játékvezető.

A következő percekben már nagyon nyomott a City, egy ponton Ederson már a félpályáról indította a csapattársait.

Tuchelen igazán nem múlik:

A Chelsea egyre látványosabban húzta az időt, a City elkeseredetten próbálkozott. A 97. percben Mahrez került nagy helyzetbe egy szöglet után, de kapásból a kapu jobb felső sarka fölé bombázott.

Ennyi volt. A Chelsea nyerte idén a Bajnokok Ligáját.

A londoni Kékek 2012 után diadalmaskodtak ismét a BL-ben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!