Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Megkezdődött a jegyértékesítés a vizes világbajnoságra, amelyet a japán Fukuoka helyett rendez meg június 17. és július 3. között Budapest. Az eseményt, amelyen a medencés, nyíltvízi és szinkronúszó versenyek mellett vízilabdatornát és műugrásversenyeket is rendeznek majd, 31,5 milliárd forintból rendezik meg. A szervezők azt ígérik, hogy az összeg már csak az árfolyamváltozások miatt lehet magasabb.

A budapesti vizes vb rajtja előtt harminc nappal megtartott sajtótájékoztatón Wladár Sándor, a Magyar Úszó Szövetség és egyben a szervezőbizottság elnöke arról beszélt: az elmúlt száz nap, amióta bejelentették, hogy Magyarország rendezheti a vb-t, számolgatással, tervezéssel, egyeztetéssel és a FINA szinte heti rendszerességű látogatásával telt. Elmondta: „a közbeszerzési eljárások útvesztőin át jutottunk el a mai napig, amikor már látszanak a későbbi lelátók alapjai, amikor

már van érem, van logó, van végleges szlogen, már közel 350 fő járja az országot, egyeztet, rajzol és épít”.

Wladár szerint a világ harmadik-negyedik legjelentősebb sporteseményét rendezi a jövő hónapban Magyarország – Budapest, Szeged, Sopron és Debrecen –, amely telt házas lesz, és milliárdok fogják követni. „A négyszáz vegyes rajtja száz nappal ezelőtt eldördült, most fordultunk az utolsó százra, az igazi hajrára, amikor már ég a tüdő, zsibbad a kar, szikrázik a szem, de a szívünk, a tudásunk és az akaratunk biztosan el fog vinni a célba” – fogalmazott.

FINA

Vb 31,5 milliárdból

A világbajnokság költségvetéséről Mihók Attila, a Nemzeti Sportügynökség Nonprofit Zrt. vezetője beszélt röviden. Elmondása szerint a rendezés büdzséje körülbelül nettó 27 milliárd forint, ehhez jönnek még hozzá a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szervezetnek, a FINA-nak fizetendő jog- és pénzdíjak, amelyek körülbelül nettó 4,5 milliárd forintot tesznek ki.

Hogy pontosan mekkora lesz az összeg, az nagyban függ a forint euróhoz és dollárhoz viszonyított árfolyamától – jelentette ki.

Mihók a hvg.hu-nak arra a kérdésére, mi garantálja, hogy az idei vb nem drágul majd évekkel később is, épp úgy, ahogy a 2017-ben megrendezett, úgy válaszolt:

Az, hogy egy darab költségvetése van. Csak és kizárólag egy minimális árfolyammozgás befolyásolhatja azokat a tételeket, amelyek eleve külföldi valutában merülnek föl.”

A legnagyobb költségvetési tételnek Mihók szerint a logisztika, az infrastruktúra kialakítása (ez esetben például a lelátóbővítés), illetve a tévéközvetítéshez szükséges feltételek megteremtése számított. „Minden létesítmény rendelkezésre áll. Sem időnk, és értelemszerűen pénzünk sincsen arra, hogy nagy építkezésekbe bonyolódjunk. Úgyhogy ez tényleg egy minimálbüdzséből, a lehető leggyorsabban kivitelezett világesemény lesz.”

Az esemény kivitelezésének fővállalkozója a Moonlight Event, amely a Lounge Group tagja. Ez a közbeszerzéseken rendszeresen arató Balásy Gyula cége, amely többek között a dubaji világkiállítás magyar rendezvényeit is szervezhette.

A tájékoztatón Oszkó Péter volt pénzügyminiszter, pénzügyi szakember, a szervezőbizottság pénzügyekért felelős tagja elmondta, „felszaladt a szemöldöke”, amikor Wladár megkereste, hogy vegyen részt a munkában, amióta pedig elfogadta a felkérést, nem tud úgy interjút adni, hogy abban ne kerülne szóba a vb. Az előre rögzített költségvetést feszesnek nevezte, amely miatt „nem kell utólag magyarázkodni”, az árfolyamok alakulása miatt azonban még lehet izgulni. Remélik – tette hozzá – hogy ez nem terheli majd meg az eseményt.

FINA

Váradi József közgazdász, a Wizz Air vezérigazgatója azt mondta: a szervezésnél a „gazdasági racionalitás mentén történt minden”. Szerinte egyébként is óriási verseny van a figyelemért és a turistákért, de a koronavírus-járvány után ez még inkább igaz. A városok világszerte igyekeznek újrapozicionálni magukat, és ebből a szempontból kapóra jön a vizes vb, hiszen tízezrével foglalják majd a vendégéjszakákat az emiatt ide érkezők, és hatalmas lesz a sajtója is, ami közvetlen marketinglehetőséget jelent.

Érmek Németországból

„Időarányosan jól állunk” – fogalmazott Szántó Dávid, a vb operatív igazgatója, amikor arról beszélt, hogy a rajtig hátralévő harminc nap sok is meg kevés is. Sok, hiszen a rendezésre összesen négy hónap van, de kevés, mivel még rengeteg a tennivaló.

A vb érmeiről elmondta, hogy a német pénzverdében készülnek. Azért nem Magyarországon, mert a határidő rövidsége miatt itthon nem tudták elvállalni a kivitelezést. Valamennyit kézzel csiszolják, így nem lesz két teljesen egyforma.

FINA

Szlogennek a „Make History” (kb. csinálj történelmet) kifejezést választották a szervezők, akik úgy érzik, hogy nem csak ők és a sportolók, hanem egész Magyarország történelmet ír a rendezéssel, amelyben „minden egyes magyar munkája benne van”.

A vb-re az előzetes regisztráció során már közel 180 ország sportolói jelentkeztek. A nevezés június 8-án záródik, akkor a teljes versenyzői létszám meghaladhatja majd a 2700 főt.

A jegyértékesítés első üteme szerdán kezdődött meg, összesen nagyjából 180 ezer belépő keres gazdát. A medencés úszóversenyek egyes eseményeire már 1500 forintért is be lehet jutni, a legdrágább 19 000 jegy forintba kerül. A műugróversenyeket 1000-3000, a szinkronúszás 1500-5000 forint közötti árú belépővel lehet megnézni.

A nyíltvízi úszók versenyeire egységesen 3000 forintba kerül a jegy, amely aznapra belépést biztosít a Lupa Beach strandra is. A vízilabdatornán a csoportmérkőzésre minden helyszínre 4000 és 8000 forint között lehet belépőt vásárolni, az egyenes kiesés szakaszra emelkednek az árak, a fináléra a legdrágább jegy 24 000 forint.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!