szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A sportvezető jelezte: felajánlotta segítségét, hogy esetleg közvetít a felek között.

„A Magyar Olimpiai Bizottság semmit nem tud tenni ilyen esetben, mert a versenyzők a szövetségekkel és klubjaikkal vannak szerződésben” – reagált arra a hírre Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, hogy a rövidpályás gyorskorcsolyázó Liu testvérek jelezték országváltási szándékukat.

Liu Shaolin Sándor és öccse, Liu Shaoang – akik tagjai voltak a 2018-ban Magyarország első téli olimpiai aranyérmént megnyert short track-váltónak – nem nevezte meg, hogy melyik ország színeiben kívánja folytatni a pályafutását, de szinte biztosra vehető, hogy Kína a célpontjuk. Édesapjuk kínai, sokat tanultak ott a sportágról, idén nyáron pedig bejelentették, hogy a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetséggel (MOKSZ) szerződést bontó kínai trénerükkel kezdik meg a felkészülést, aki hazája válogatottjának vezetőedzője lett. A két sportoló azóta szinte teljesen eltűnt a hírekből és a közösségi médiából, hosszú ideje sejteni lehetett, hogy az országváltás gondolata érlelődik bennük. Igaz, a szövetség elnöke, Kósa Lajos váltig állította, hogy nem hagyják majd el Magyarországot.

Kósa Lajos augusztusban: A Liu fivérek magyar színekben fognak versenyezni

A Liu testvérek szívét a magyar himnusz dobogtatja meg, egyébként is a Ferencváros versenyzői, nem fordulhat elő, hogy ne magyar színekben versenyezzenek - mondta Kósa Lajos alig három hónappal az előtt, hogy Liuék elindították az országváltás folyamatát.

Gyulay az M1-nek azt mondta: „Váratlanul nem ért a hír, mert múlt héten beszéltem a fiúkkal. Lehetett látni előre, hogy valami nem jól alakul ebben az ügyben, mivel az edzőjük, Lina elment Magyarországról, ők pedig őt akarták követni.”

A sportvezető jelezte: felajánlotta segítségét, hogy esetleg közvetít a felek között. Szerinte a MOKSZ minden megtett azért, hogy Magyarországon tartsa a sportolókat, de Kínával nehéz versenyezni, Liuék pedig nagyon ragaszkodnak Linához.

„Nem titok, a 2026-os, milánói téli olimpián nagyon számítottunk rájuk. Óriási a potenciál bennük, ami érmekben mérhető. De az az igazság, hogy ez az ő döntésük, és ha ezt eldöntötték, akkor nem tudunk mit csinálni. Mi mindenképpen nagyon büszkék vagyunk rájuk és köszönjük, amit Magyarországért, a korcsolyasportért és az olimpiai mozgalomért tettek” – mondta Gyulay, aki szerint a fivérek olyan klasszist képviselnek, amit nehéz lesz pótolni.

A MOKSZ kedd délután jelentette be, hogy Liuék a hozzájárulását kérték az országváltásukhoz vezető folyamat megindításához. Azt írták, hogy a nemzetközi szövetség (ISU) szabályai szerint, ha egy sportoló korábban más ország versenyzője volt, akkor 12 hónapnak kell eltelnie a legutóbbi olyan ISU-verseny után, amelyen a korábbi ország képviseletében indult. Emellett a versenyző kiadásáról az eredeti ország szövetségének kell döntenie, ennek feltétele, hogy minden szerződéses vitát rendezni kell a szövetség és a versenyző között.

A Liu fivérek olimpiai járadéka is veszélybe kerül, ha átmennek Kínába

Jár-e az olimpiai járadék akkor, ha egy sportoló többé nem magyar színekben versenyezne tovább? Ez a kérdés utoljára akkor merült fel, amikor tíz éve Janics Natasa azt tervezte, hogy újra szerb színekben sportolna, most pedig Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang országváltási kérelme miatt kerül elő.

A magyar szövetség a következő elnökségi ülésén dönt arról, hogyan rendezze a fivérek és a MOKSZ között fennálló versenyzői szerződéses kapcsolatot.

Liuék eddigi felkészüléséről azt írták: az elmúlt időszakban biztosították az edzésük feltételeit a kínai válogatottal és Linával Pekingben, ezt a munkát a MOKSZ nevében Dzse Szu Csun, a magyar válogatott dél-koreai edzője segítette. Ez a megoldás a fivérek számára azonban nem bizonyult megfelelőnek.

Hétfőn a szövetség azt közölte, hogy a Liu fivérek nem indulnak az Alta Valtellina Trophy elnevezésű bormiói rövidpályás gyorskorcsolya-versenyen a hétvégén. A világkupa-sorozat első és második fordulóján, Montrealban és Salt Lake Cityben a magyar short track-válogatott gazdasági okok miatt nem vett részt.

A 26 éves Liu Shaolin Sándor ötkarikás aranya és bronza mellett vb-ken kétszer, Eb-ken pedig hatszor diadalmaskodott. Két évvel fiatalabb öccse, a szintén budapesti születésű Liu Shaoang olimpián két-két arany- és bronzérmet nyert, emellett hatszoros világ- és négyszeres Európa-bajnok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!