A Liu fivérek olimpiai járadéka is veszélybe kerül, ha átmennek Kínába

Jár-e az olimpiai járadék akkor, ha egy sportoló többé nem magyar színekben versenyezne tovább? Ez a kérdés utoljára akkor merült fel, amikor tíz éve Janics Natasa azt tervezte, hogy újra szerb színekben sportolna, most pedig Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang országváltási kérelme miatt kerül elő.

  • hvg.hu hvg.hu
A Liu fivérek olimpiai járadéka is veszélybe kerül, ha átmennek Kínába

Egy olimpiai érmes a 35. születésnapja után kap járadékot az államtól – azaz Liu Shaolin Sándor 2030-ban, Liu Shaoang 2033-ban lenne jogosult rá. A járadékot minden évben az előző évi bruttó átlagkereset alapján számolják ki, ez idén 438 800 forint. Az olimpiai bajnoki cím után ekkora összeg jár, az ezüstérmekért ennek a 70 százaléka, a bronzért a fele. Vagyis Liu Shaolin Sándor a 2018-as arany- és a 2022-es bronzérme után a mindenkori bruttó átlagkereset másfélszeresét, Liu Shaoang a két arany- és két bronzérme után összesen a tripláját kapná havonta 35 éves kora után.

Csakhogy úgy tűnik, bukhatják ezt a pénzt, ha kínai színekben versenyeznek tovább. A sporttörvény ugyanis az olimpiai járadék feltételeként szabja meg a magyar állampolgárságot is. Mégpedig úgy, hogy nem elég, ha valaki akkor magyar állampolgár, amikor megnyeri az olimpiát, a pénz utalásának időpontjában is annak kell lenni.

Annak idején Janics Natasa számára ez nem okozott volna problémát, szerb–magyar kettős állampolgárság ugyanis létezik, Kína azonban nem ismeri el a kettős állampolgárságot. Ahhoz viszont, hogy Liuék bármilyen világversenyen kínai színekben induljanak, természetesen kell a kínai állampolgárság, amelynek ezek szerint feltétele az, hogy a magyarról lemondjanak. Az nyilván előfordul, hogy valaki felvesz egy állampolgárságot úgy, hogy a másikat eltitkolja – ukrajnai és szlovákiai magyaroknál rendszeresen megtörtént, hogy a magyar papírjukról otthon nem szóltak – de Liuék esetében elég nehéz volna letagadni, hogy eddig magyar állampolgárok voltak.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.