Kizártak egy menekültként induló afgán breaktáncos az olimpiáról politikai állásfoglalás miatt

Manizh Talash az afgán nők jogaiért állt ki, a NOB azonban tiltja a politikai állásfoglalásokat, ezért a sportolót kizárták.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Kizártak egy menekültként induló afgán breaktáncos az olimpiáról politikai állásfoglalás miatt

Párizs 2024 - hírek

Száz év után újra Párizsban gyűlnek össze a világ legjobb sportolói, hogy 35 sportágban minél gyorsabban, erősebben és magasabbra jussanak. A július 26. és augusztus 11. között zajló játékok minden magyar érintettjéről és fontos híréről beszámolunk cikksorozatunkban.

Politikai állásfoglalás miatt kizárták a párizsi olimpiáról a menekültcsapat egyik tagját, a breaktáncban induló Manizha Talasht, a sportágban alkalmazott művésznevén Talasht. A sportolót azért diszkvalifikálták, mert felemelte a szavát a nők jogaiért szülőhazájában, Afganisztánban.

A 21 éves versenyző, aki jelenleg Madridban él és sportol, az első párharca előtt egy olyan köpenyszerű ruhadarabot viselt, amelyen a “Free Afghan Women”, azaz “szabadságot az afgán nőknek” felirat szerepelt.

A sportolók számára tilos a politikai kinyilatkoztatás a játékokon, noha a Nemzetközi Olimpiai Bizottság a 2021-es, tokiói olimpia előtt enyhített némileg az erre vonatkozó szabályokon. A breaktánc pénteken debütált az ötkarikás programban.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?