szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tizennégy nemzet folytatta volna az új szervezetben, 21 azonban nemmel szavazott.

Egyelőre nem bővült tovább a World Boxing (WB), a nemzetközi amatőr ökölvívó szervezet, amely tavaly alakult meg, miután a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és a Nemzetközi Bokszszövetség (IBA) között megszakadt a kapcsolat.

Bár a WB képviselői is jelen voltak, az Ázsiai Ökölvívó Konföderáció szombati rendkívüli kongresszusa elutasította a csatlakozást az új szervezethez. A kontinentális szövetség összejövetelén, amelyet az Egyesült Arab Emírségekben, El-Ajn városában tartottak, a 36 nemzeti szövetség közül – egy tartózkodás mellett – csak 14 szavazott igennel, 21 azonban nemet mondott arra, hogy az IBA helyett a jövőben a World Boxingban folytassa tevékenységét.

Az insidethegames.biz szerint az IBA vetélytársának tekinthető WB, amely nemrég adta hírül, hogy már 42 tagja van, nem titkoltan arra számít, hogy a NOB-tól meg fogja kapni a hivatalos elismerést, és a jövőben – így már a 2028-as Los Angeles-i olimpián – levezényelheti a boksztornát.

A sportág olimpiai viadalainak szervezését és lebonyolítását a 2021-s tokiói, majd az idei párizsi olimpián is a NOB végezte, teljesen kiiktatva az IBA-t, amelynek Umar Kremljov személyében orosz elnöke van. Utóbbi élesen szembekerült Thomas Bach NOB-elnökkel, s viszonyuk nyíltan ellenségessé fajult, miután a Nemzetközi Olimpiai Bizottság leminősítette és az el nem ismert státuszba sorolta át a Nemzetközi Bokszszövetséget. Egyúttal a NOB kilátásba helyezte, hogy a 2028-as olimpia hivatalos programjából is kiveszik az ökölvívást.

Ez utóbbi megakadályozását is célul tűzte az „ellenszövetség”, amelyhez legutóbb Tajvan, Pakisztán, Bhután, a Fidzsi-szigetek és Ecuador csatlakozott, az ázsiai szövetség mostani elutasító határozata azonban megakasztotta a bővülési folyamatot.

Tavaly Kovács Kokó István, aki korábban az IBA főtitkára volt, a hvg360-nak adott interjúban így foglalta össze az IBA és a NOB között történteket: „Az egész onnan indult, hogy az előző elnökség a 2016-os riói olimpián bizonyítottan korrupciós ügyekkel tarkított ökölvívótornát rendezett. A NOB azután megvonta tőle a rendezési jogot azzal, hogy a partneri kapcsolatot további kivizsgálásig fenntartja vele. A tokiói torna megrendezésére egy munkacsoportot hozott létre a NOB, amelynek én is tagja voltam független szakértőként.

Az újjáalakult szövetség 2020 végén keresett meg azzal, hogy a frissen megválasztott elnök, az orosz Umar Kremljov szeretne velem dolgozni. Gondolkodási időt kértem, majd – bizonyos feltételekkel – 2021 februárjában igent mondtam. Akkor még azt hittem, hogy együtt tudunk működni, és az első időszakban úgy is nézett ki, hogy gyümölcsöző lesz a kapcsolat. Azt vállaltam, hogy az iroda vezetése mellett mindennap azon ügyködöm, hogy a NOB és az IBA viszonya barátivá váljon, és így a szervezet rendezhesse az ökölvívóversenyt a 2024-es párizsi olimpián.

Kovács Kokó István: Magyarországon túlzottan összefonódott a közélet, a politikai és a gazdasági élet

Egy darabig sikerült is teljesítenünk a kéréseiket, amelyek között ott volt a pénzügyi stabilitás helyreállítása is, az előző vezetés ugyanis több millió dolláros hiánnyal adta át nekünk a kulcsokat. Umar megígérte, hogy szerez 50 millió dollárt a Gazpromtól, amiből kifizetjük a tartozásokat. Kifejezetten jó irányba mentek a dolgok, a NOB elégedett volt, és 2021 decemberében bejelentette, hogy újra együttműködik az AIBA-val, és együtt rakjuk össze a párizsi játékok kvalifikációs rendszerét. Össze is állítottuk a programot, már ott tartottunk, hogy kiválasztjuk a sportszerbeszállítót. Aztán kitört a háború Ukrajnában, ami miatt különféle szankciókkal sújtották az oroszokat. Ennek nyomán felmerült problémaként, hogy a szövetség egyetlen bevételi forrása a Gazprom, illetve, hogy Kremljovra nyomás nehezedett Moszkva részéről: elvárták, hogy a pénzért cserébe úgy viselkedjen, „ahogy kell”, azaz például engedje versenyezni az orosz és fehérorosz bokszolókat.

Ez volt az a pillanat, amikor mély szakadékba estem: az olimpizmust akartam segíteni, képviselni, miközben a munkaadóm feltétlen lojalitást várt el tőlem. Akkortól már nem rám volt szükség, hanem olyan szolgákra, akik az elnököt és az ő fő támogatójának országát képviselik. Én viszont soha nem tudtam a pénzhez, a politikához lojális lenni, meg sem próbáltam. Nemcsak én váltam el akkor a szövetségtől, hanem a főjogász, a gazdasági igazgató, a tanácsadócégeink, a kommunikációs ügynökségünk, mindenki, aki az oilmpizmust tekintette prioritásnak.

A NOB jelentésében az szerepelt, hogy ez volt „a vég kezdete”. Onnantól megszűnt a két szervezet között a normális kommunikáció, már csak formális levelezés zajlott. Az azóta tapasztalt anomáliák, visszaélések, az elnökválasztás körüli zavaros ügyek, na meg az újabb Gazprom-szerződés láttán dobták ki az olimpiai családból az IBA-t. Ez elsőre borzalmas hír az ökölvívás számára, az Olimpiai Charta ugyanis kimondja, hogy kizárólag az a sportág lehet jelen a játékokon, amelyiknek elismert nemzetközi sportszövetsége van. A boksznak jelenleg nincs ilyenje, de már alakulóban van, az IBA pedig addig marad csak életben, amíg abba át nem lépnek a tagországok.” –

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!