Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

A Magyar Úszószövetség és Budapest városa lesz a világon az első, amely eléri a „vizes Grand Slamet”, vagyis rendezi meg a sportág négy legnagyobb eseményét: a nagymedencés világbajnokságot, a Világkupát, a junior világbajnokságot és a rövidpályás vb-t is. Az esemény arca az olimpiai bajnok Kós Hubert lesz, ám hogy mennyibe kerül, azt egyelőre nem árulták el.

Száz nap múlva kezdődik az idei legnagyobb magyarországi sportesemény, a rövidpályás úszó-világbajnokság, amelyet a Duna Arénában rendeznek majd meg. A szervezők „szeretnék elkápráztatni a világot, egészen extrém dolgokat” ígérnek, amelytől mind a nézőknek, mind a résztvevőknek elakad majd a lélegzetük. Erre utaló mottót is választottak: Hold Your Breath (Tartsd vissza a lélegzeted). Az esemény sajtótájékoztatóján ennél többet nem árultak el arról, mi várható, ahogyan az sem derült ki, hogy mekkora összegből valósítják meg a december 5-10. között zajló versenyt. 

A vb-t a Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökség és a Magyar Úszó Szövetség szervezi, a költségvetés az előbbihez tartozik. Hogy megtudjuk, hogy mekkora a büdzsé, illetve mekkora jogdíjat kell fizetni azért, hogy a rendezvényt Budapest láthassa vendégül, elküldtük a kérdéseinket a szervezetnek, ha választ kapunk ezt is közöljük. 

Támpontot egy 2019-es kormányrendelet adhat, amellyel akkor 92 800 000 forint egyszeri átcsoportosítást rendeltek el a központi költségvetésből a vb megrendezése és a rendezési jogdíj megfizetése érdekében. Ebben a kormány „egyetértett azzal, hogy az emberi erőforrások minisztere gondoskodjon a Világbajnokság megrendezéséhez a 2020. évben szükséges legfeljebb 330 000 USD-nek megfelelő forintösszegű rendezési jogdíj fedezetéül szolgáló költségvetési forrás rendelkezésre állásáról a 2020. évi központi költségvetés” terhére. Emellett felhívta a pénzügyminisztert, hogy a rendezés érdekében gondoskodjon különböző összegek biztosításáról:

  • 2021-ben, 2022-ben és 2023-ban egyaránt legfeljebb 330 000 USD-nek megfelelő forintösszegű rendezési jogdíjról,
  • valamint 2022-ben legfeljebb 28 000 000 forint, 2023-ban pedig legfeljebb 197 000 000 forint rendezési költség fedezetéül szolgáló központi költségvetési forrásról.
  • Ezen fölül 2024-ben további legfeljebb 350 000 USD-nek megfelelő forintösszegű rendezési jogdíj és legfeljebb 1 192 000 000 forint rendezési költség fedezetéül szolgáló központi költségvetési forrásról.

Az eseményre már elindult a hivatalos jegyértékesítés, a belépőket 1200 és 12 000 forint közötti áron kínálják. A szervezők 2024 belépőt oktatási intézményeknek és gyerekekkel foglalkozó jótékonysági szervezeteknek ajánlanak fel.

Azzal, hogy a rövidpályás vb-t is megrendezik itt, Budapest a világ úszósportjában elsőként teljesíti a „rendezői Grand Slamet”, azaz látja vendégül a vizes sportokat tömörítő világszervezet, a World Aquatics (WA) legjelentősebb eseményeit: a vizes világbajnokságot, a junior úszó világbajnokságot, az úszó Világkupát és most a rövidpályás úszó világbajnokságot.

Wladár Sándor, a Magyar Úszószövetség (MÚSZ) elnöke arról beszélt, hogy ennek elérése az egész ország sikere és büszkesége, azért szervezhették meg ezeket az eseményeket, mert Magyarországnak egészen különleges viszonya van a sporthoz. „Sose akarjuk lejjebb adni annál a színvonalnál, aminek köszönhetően a versenyek után rendszeresen azt hallhatjuk, hogy ez volt minden idők legjobb eseménye. A cél most is a »best ever« a versenyzőktől, a közönségtől, a nemzetközi szövetségtől” – mondta.

Wladár arról is beszélt, hogy a magyar úszók nem vettek részt minden eddigi rövidpályás vb-n, mert a kilencvenes években az akkori vezetőség ezt még nem tartotta fontos versenynek, nem illett bele a felkészülési programokba a decemberi esemény és megfelelő versenymedencék sem voltak az országban. Így míg nagy medencében 14 magyar úszó nyert már világbajnoki címet, rövidpályán mindössze négy. A legjobb egyéni eredményeket a szövetség idén leginkább a párizsi olimpián döntős sportolóktól, az aranyérmes Kós Huberttől és Milák Kristóftól, a negyedik Németh Nándortól, vagy éppen a rövidpályás specialista Szabó Szebasztiántól várja. A csapatot a novemberi kaposvári országos bajnokságot követően jelölik ki.

Schmidt Gábor, a Honvédelmi Minisztérium sportigazgatási és fejlesztési ügyekért felelős helyettes államtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy a mostani lesz az első olyan magyarországi úszó-világbajnokság, amelyre az után kerül sor, hogy ismertté vált: a WA Budapestre költözik. Ezt óriási sportdiplomáciai sikernek nevezte, amely nagyon komoly szakmai együttműködést hoz magával. 

„Van oka annak, hogy szeretünk itt lenni” – ezt már Brent Nowicki, a WA ügyvezető igazgatója jelentette ki, aki elismerően beszélt a Duna Arénáról és a magyar szervezőkről. Úgy véli, Magyarországon jelentős tapasztalat gyűlt már a sportesemények rendezéséről, és ez az úszóversenyekre is igaz. „Ez megkönnyíti a dolgomat és élvezetesebbé is teszi a munkámat, mert tudom, hogy itt nem kell aggódnom amiatt, hogy mi hogyan fog zajlani. Bízunk az itteni szervezőkben” – tette hozzá.

hvg.hu: Kós Hubertet választották az esemény arcának, míg a legutóbbi jelentős magyarországi nemzetközi úszóversenyt, a tavaly októberi világkupának Milák Kristóffal hirdették. Ő azonban nem sokkal az esemény előtt lemondta a részvételt. Ezen az eseményen várható, hogy szerepel majd?

Wladár Sándor:
Bármilyen, Kristófra vonatkozó kérdésre egyet tudok válaszolni: ő tudja a helyes választ, kérem, kérdezzék meg őt.

hvg.hu: Az olimpiai szereplést értékelő sajtótájékoztatón azt mondta róla, elvárás, hogy jelöljön ki egy kapcsolattartót és adjon le a szakmai tervet, hogy a szövetség tudja, mit és mennyit kell adni neki felkészülési támogatásként. Ebben van már előrelépés?

W. S.:
Kristóf jelenleg a megérdemelt pihenését tölti, így még beszélni is korai erről. Később erről nyilván lesznek egyeztetések, és arra számítok, hogy ebben Schmidt Ádám sportállamtitkár is segíteni fog, hiszen mindenkinek az az érdeke, hogy Kristóf megkapja, amit kér.

hvg.hu: Mit lehet tudni az esemény költségvetéséről?

W. S.:
A pontos számokat nem ismerem olyan közelről, mint korábban. A mostani költségvetést az NRÜ határozta meg, ezen belül a szervezők fizetését, köztük az enyémet is az állam által kidolgozott benchmark rendszer alapján határozták meg. Amit a 2022-es világbajnokság idején ígértem, azt most is elmondhatom: transzparenciát ígértünk, a költségvetés felülről zárt, az el nem költött összegeket pedig visszafizetjük. Két éve is több tízmillió forintot utalt vissza a szervezőbizottság.

hvg.hu: Mit jelent a MÚSZ számára az, hogy a WA Budapestre teszi a székhelyét? Miféle együttműködések zajlanak majd?

W. S.: Az elmúlt 127 évben nem volt olyan, hogy az olimpián minden vizes szakágban lett volna magyar delegált a bizottságokban és versenybírók az úszó-, vízilabda- és szinkronúszó eseményeken . Az, hogy Molnár Tamás a vízilabdázók technikai bizottság vezetője, azt jelentette, hogy a vízilabdatornán volt rálátásunk a bírók kijelölésére. Azzal, hogy a WA ideköltözik, Magyarország és a magyar vizes sportok csak nyernek. Az együttműködés során olyan hosszútávú stratégiát igyekszünk megvalósítani, amelynek az eredményei néhány éven belül jelentkeznek, legyen szó az úszásoktatásról, az edzők továbbképzéséről vagy további sportesemények rendezéséről.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!