Wladár a Milák-ügyről: Azt kellett eldöntenünk, hogy hazudunk, nem beszélünk, vagy elmondjuk, amennyit tudunk
Hosszú idő után először beszélt a Magyar Úszószövetség elnöke Milák Kristófról, aki annak ellenére, hogy a szervezet vezetése nem volt tisztában a felkészülése részleteivel, egy arany- és egy ezüstérmet nyert a párizsi olimpián. Wladár Sándor hősnek nevezte az úszót, és elnézést kért az októberi nyilatkozata miatt, amelyet úgy is lehetett értelmezni, hogy szerinte Milák tartozik Magyarországnak.
Az úszócsapat 39 olimpiai pontot gyűjtött Párizsban, ezzel a magyar delegáció legeredményesebbje lett, és minden idők ötödik legjobb olimpiai szereplését produkálta – hangzott el a Magyar Úszószövetség értékelő sajtótájékoztatóján. A játékokon
- Milák Kristóf egy arany- és egy ezüstérmet,
- Kós Hubert és Rasovszky Kristóf egy-egy aranyat,
- Betlehem Dávid egy bronzot nyert,
- Betlehem és Németh Nándor negyedik lett,
- Fábián Bettina az ötödik helyen végzett,
- a 4X200-as gyorsváltó pedig a hatodik helyen ért célba.
„Sikeres volt az olimpia, arra, hogy az éremtáblán a magyar úszók Párizsban a 7. helyen végeztek, pozitív megerősítés nemcsak az európai, de a világmezőnyben is. Erre büszkék lehetünk” – jelentette ki Wladár Sándor, a szövetség elnöke, aki szerint ezek az eredmények a rendszerekben, a programokban rejlenek, és annak az ezerötszáz oktató edző munkájának is a gyümölcse, akik a szövetség kötelékében dolgoznak. Azt is megjegyezte, hogy az utánpótlás „köszönjük, rendben van”, amit bizonyít az is, hogy az ifjúsági Eb-n az éremtábla második helyen végeztek a magyarok, nyílt vízen pedig az elmúlt négy évben háromszor a legeredményesebb csapat voltak a korosztályos Eb-n.
„Persze az érmek és a sikerek nem vakítanak el bennünket, kritikusak vagyunk magunkkal szemben és kifelé is, tudjuk, hogy semmi nem tökéletes” – jelentette ki Wladár, hozzátéve, hogy a részletes szakmai elemzés a kapitányok dolga lesz. „Higgadt fejjel le fogunk ülni, kielemezzük a történteket és levonjuk a megfelelő következtetéseket.”
Sós Csaba, a medencés úszók szövetségi kapitánya arról beszélt, hogy a generációváltás végbe ment a magyar úszósportban, Kós és Rasovszky személyében két új olimpiai bajnokuk van, és a Tokióban negyedik Kenderesi Tamás, Kapás Boglárka és Verrasztó Dávid helyett most két másik sportoló, Németh Nándor és Betlehem Dávid hozta ezt a pozíciót. „Nyilván, amikor van öt érem, és abból három arany, az ember egy kicsit eltompul, de érdemes visszanézni a 4X200-as gyorsváltó szereplését, amelyik hatodik lett; a legalacsonyabb átlagéletkorú volt. Azt nagyon erősnek tartjuk, és a 4X100-as férfi gyorsváltónk is, nem a legerősebb felállással, de döntőbe tudott jutni az olimpián. Ezzel a résszel, úgy gondolom, elégedettek lehetünk” – magyarázta.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ha „az élsportban, nem csak a magyar úszásban, öt percre valaki hátradől, az abban a pillanatban elkezd lemaradni, úgyhogy akár van siker, akár nincs, törjük a fejünket, hogy hogyan lehet még jobbá tenni”. Azt is megjegyezte, hogy amikor Sós és Wladár a hetvenes-nyolcvanas években sportolt, „az egy más társadalmi-gazdasági rendszer volt más szokásokkal, bizonyos dolgokhoz nem könnyen alkalmazkodunk, de igyekszünk és mindent megteszünk”.
Gellért Gábor, a nyíltvízi úszók szövetségi kapitánya arról beszélt, hogy az elmúlt években folyamatosan mindent megkaptak, a lehető legtöbb nemzetközi versenyen indultak, és külföldi edzőtáborokban készültek, ennek az időszaknak a csúcsa volt a párizsi olimpia.
Megemlítette Hosszú Katinka nyílt levelét is, amelyet augusztus 5-én tett közzé, és amelyben azzal vádolta meg a szövetség vezetőjét, hogy hátrányos helyzetbe hozták Milák Kristófot, amikor arról beszéltek, hogy nem lehet jó formában. A háromszoros olimpiai bajnok emellett fel is szólította a magyar úszósport irányítóit, hogy mondjanak le.
Hosszú Katinkának üzent Wladár Sándor: Azt, hogy engem szarjankózik, nyelem, de már nem sokáig
Kemény szavakkal illette az úszószövetség elnöke Hosszú Katinkát, aki az olimpia idején kritizálta és lemondásra szólította fel. Wladár Sándor szerint az úszó meg akarta vezetni a sportághoz kevésbé értőket és azt állítja, hogy a klubja jelenleg a piaci ár feléért használhatja a Duna Arénát.
Ezzel kapcsolatban Gellért úgy fogalmazott: „Katinka levele nem jött jól nekünk (…), a csapatban ez volt a téma, odafigyeltek rá, ügy lett belőle. Az utolsó napokban az ilyen apróságok is döntőek lehetnek. Rasót meg is zavarta egy kicsit, hogy ezzel foglalkoznak, nem pedig azzal, hogy az ő versenyük még hátra van. De az ő mentális erejét jellemzi, hogy bár az Eb nem sikerült jól a számára és a magyar bajnokságon is csak harmadik volt, ahogy minden évben, a legfontosabb versenyre most is össze tudta szedni magát”.
Betlehem Dávidról azt mondta: azután, hogy az elmúlt három évben állandóan 4-6. helyezett volt, végre „átlendült a holtponton”. Az Eb-n elért eredményei azonban akkora lökést adtak neki, hogy fel tudott zárkózni Rasovszkyhoz.
Dunai edzés és okos taktika – elárulta Rasovszky és Betlehem, mi kellett a kettős dobogóhoz Párizsban
Fantasztikus versenyzéssel arany- és bronzérmet nyert Rasovszky Kristóf és Betlehem Dávid a Szajnában megrendezett nyíltvízi úszóversenyen. A két főszereplő és edzőjük, Szokolai László elmondta, mi volt a siker kulcsa.
Szántó Dávid, a szövetség nemzetközi igazgatója arról beszélt a tájékoztatón, hogy minden olimpikont maximálisan támogatott a szövetség, a párizsi olimpián például apartmanokat bérelt a versenyhelyszínhez, a Le Défense arénához közel, hogy a legjobbaknak nem kelljen minden nap a faluból oda-vissza kétszer ötven-ötven percet ingázniuk.
Az olimpiát részt vett úszókat személyesen csak Kós Hubert képviselte, Rasovszky Kristóf és Betlehem Dávid online csatlakozott az eseményhez. „Napról napra inkább elhiszem, hogy olimpiai bajnok vagyok, de még mindig nagyon fura kimondani, kell még egy kis idő, hogy feldolgozzam” – nyilatkozta Kós, aki két nap múlva utazik vissza az Egyesült Államokba, ahol az egyebek mellett a francia Léon Marchand felkészülését is irányító Bob Bowman amerikai edzővel dolgozik tovább. Bowman azt kérte tőle, hogy az olimpia és a visszatérése között három edzést végezzen el, Kós pedig elárulta, hogy még csak kettőt sikerült beiktatnia. „Egyet még gyorsan be kell pótolni, ha találok egy kis időt és egy medencét, hogy leússzak 2-3 ezer métert. Igyekszem, mert jön a rövid pályás világbajnokság, és arra is minél jobban fel kell készülni.”
Kós Hubert: „El kellett fogadnom, hogy igazából minden verseny ugyanaz”
Az újdonsült olimpiai bajnoknak meg kellett tanulnia, hogyan dolgozza fel az esélyesség terhét.
Rasovszky Kristóf arról beszélt, ebben az évben azt tervezete, hogy mindhárom világversenyen – amire valószínleg már soha nem lesz példa –, azaz a világbajnokságon, az Európa-bajnokságon és az olimpián is dobogóra tudjon állni, és ugyan a belgrádi kontinensviadalon „csak” csapatban lett aranyérmes, előzetes aláírta volna ezt a forgatókönyvet.
Betlehem Dávid már párjával, a női nyíltvízi úszók között ötödik Fábián Bettinával nyaral, mint videóban elmondta, mindketten túl vannak már a Szajna okozta rosszulléteken, és a pihenésre koncentrálnak. Azt is megjegyezte: a szülei nem engedték, hogy elvigye magával a bronzérmét. „Nagyon vigyáznak rá, féltik, nehogy baja legyen a doboznak. Én ezt ennyire nem tartom fontosnak, de nekik az érem nagyon sokat jelent.”
Milák is szóba került
Az eseményre Milák Kristófot is meghívta a szövetség, ő azonban nem ment el. Az úszó az utóbbi időben csak egyetlen alkalommal szólalt meg, miután az aranygéppel hazaérkezett Párizsból; akkor köszönetet mondott azoknak, akik támogatták és kiálltak mellette, de a felkészüléséről nem ejtett szót.
Wladár a Milák-ügyet „szövevényesnek” nevezte, amelyben szerinte azt kell megérteni, hogy az úszó Párizsban nem csupán győztes, hanem hős is lett, „és a hősök mindig más utat járnak”. Felidézte, hogy a sportolóval 2019-ben ő maga kötött szerződést a szövetség nevében két olyan tanú társaságában, akik ma már a sportirányítás legfelső szintjén dolgoznak; akkor is már „voltak ilyen típusú helyzetek”, amilyenekkel az utóbbi időben szembesültek.
Kicsúszott az arany Milák kezéből Párizsban, de úszhatott-e ekkorát, ha tényleg nem edzett?
A konfliktus szerintem az, hogy nem voltunk megfelelően tájékoztatva. Voltak olyan emberek ebben a struktúrában, akik ennek az információnak a birtokában voltak, de valahogy ezek nem jutottak el hozzánk.
És nem csak a Magyar Úszószövetség elnökeként, olimpiai bajnokként, hanem a Magyar Olimpiai Bizottság elnökségi tagjaként is mondom: még a MOB elnöke, elnöksége sem kapott tájékoztatást. Sok esetben Virth Balázs, az edzője sem tudta pontosan, hogy hol van és mit csinál Kristóf” – magyarázta.
Gergely István minapi kijelentésére is reagált Wladár; a Budapest Honvéd elnöke arról beszélt a Magyar Nemzetnek, hogy bár „egészen vad pletykák” is keringtek arról, hogy hol van és kivel készül Milák, ők mindig tudták, amit kell, kapcsolatban álltak vele. Azt mondta, „eleve napra, órára pontosan meg kellett jelölnie, hol tartózkodik az esetleges doppingellenőrzések miatt”.
Wladár erről szólva azt mondta, hogy a holléti nyilvántartás a sportoló egyik legszigorúbban védett magánügye, amelynek tartalmát csak ő és a Doppingellenes Világszervezet (WADA) vagy a Magyar Antidopping Csoport ismerheti meg, törvényes úton ezt nagyon nehéz lenne napi rendszerességgel megszerezni. „Az pedig végképp vállalhatatlan helyzet lenne, ha ezeket a bizalmas információkat a közvélemény tudomására hoztuk volna. Tehát nem tudjuk pontosan, hogy kivel, mikor és hol edzett. Lássuk be.”
Wladár szerint az okozta a sok bizonytalanságot és félreértést, hogy téves sajtóinformációk hangoztak el Milák felkészüléséről és annak helyszíneiről.
Nehéz helyzetben voltunk, mert (…) el kellett döntenünk, hogy vagy hazudunk – amit soha nem fogunk tenni –, vagy nem beszélünk. És az szerintem vállalhatatlan, hogy ha a média érdeklődik nálunk, akkor becsukjuk a szánkat. Az maradt lehetőségként, hogy az akkori infók alapján elmondtunk valamit, amiről most már tudjuk, hogy nem minden esetben volt pontos.”
Az elnök azt is hozzátette, hogy ebben a történetben nem fog mindenki mindent tisztán látni – és nem is kell, hogy így legyen.
„Fogadjuk el, hogy Kristóf egy nagyon különleges ember, nagyon szerethető, vágyik az emberek bizalmára, szeretetére. Valami történt vele az elmúlt időszakban, emiatt a hozzá közeledők bizalmát, segítségét nem fogadja el. Sokan keresték azzal, hogy miben tudnak segíteni, de sajnos süket fülekre találtak. Biztosan ki fogjuk értékelni a helyzetet, egyelőre nem ismerjük ezt az úgynevezett új módszert, azt, hogy hol, kivel és mennyit készült. Amint látjuk a teljes képet, le fogjuk tudni vonni a következtetéseket.
Egy biztos: Milák Kristóf, ahogy eddig, ezután is mindent meg fog kapni a többi versenyzőhöz hasonlóan, de elvárás, hogy jelöljön ki egy kapcsolattartót és adják le a szakmai tervet, hogy tudjuk, mit és mennyit kell adnunk felkészülési támogatásként.
Tartozik-e valakinek Milák Kristóf?
Tényleg van-e még törlesztenivalója Milák Kristófnak, vagy szerzett-e már annyi dicsőséget Magyarországnak az olimpiai bajnok, hogy ha akarja, elengedje az úszást? Szavazzon!
Beszélt Wladár arról az októberi nyilatkozatáról is, amelyet sok helyen úgy közöltek: szerinte Milák tartozik Magyarországnak. Azt mondta, megtanulta belőle, hogy nagyon kell figyelnie arra, milyen kifejezéseket használ.
Talán abban hibáztam, hogy volt kiragadott két szó abból a három perces beszédből, és ezért elnézést is szeretnék kérni. De az idézet pontatlansága is vezetett oda, hogy ez félreérthető volt.”
Hozzátette ugyanakkor, egy nehéz időszakban nyilatkozott. Megemlítette, hogy szeptember elején a MÚSZ írta meg Milák kérésére azt a nyilatkozatot, amelyben jelezte, hogy készen áll újrakezdeni az edzésmunkát. Ezt követően kezdték hirdetni vele a budapesti világkupaversenyt, mert vállalta, hogy elindul, de „informális csatornákon, a rajtot néhány nappal megelőzően értesültem arról, hogy nem tud indulni. Én sem voltam túl nyugodt emiatt” – mondta, majd megjegyezte: számára nagyon fontos emberek, olimpiai bajnokok és mások is azt mondták neki, hogy ha a nyilatkozat egy-két szavával nem is, összességében egyetértenek vele.