Nincs még vége Jannik Sinner doppingügyének, amely rávilágít a teniszvilág egyenlőtlenségeire is
A Doppingellenes Világszervezet még vizsgálja, hogy fellebbezzen-e a tenisz tisztasága felett őrködő ITIA ítélete ellen a világelső Jannik Sinner ügyében. Az olasz még egyáltalán nem nyugodhat meg.
„Nagyon sokat jelent ez a cím, mert az elmúlt időszak a karrieremben egyáltalán nem volt könnyű” – mondta Jannik Sinner azután, hogy három sima játszmában legyőzte az amerikai Taylor Fritzet a US Open férfi döntőjében. A világelső olasz győzelme azt jelentette, hogy az amerikaiaknak tovább kell várniuk arra, hogy egy férfi teniszezőjük egyesben Grand Slam-tornát nyerjen Andy Roddick utolsó, 2003-ban elért sikere után.
Hogy mire utalt nyilatkozatában a győzelmét meglehetősen visszafogottan ünneplő Sinner, nem nehéz megfejteni: éppen a torna kezdete előtt került nyilvánosságra, hogy korábban kétszer is pozitív doppingmintát adott, mégsem tiltották el a versenyzéstől.
A játékos mintájában először március 10-én, az Indian Wells-i tenisztorna idején mutattak ki kis mennyiségben tiltott anyagot, amely még nyolc nappal később, a következő mintavételkor is jelen volt a szervezetében. Mindezt azonban az augusztus 20-án közzétett felmentő ítéletig titkosan kezelték.
Az anyag, amellyel Sinner megbukott, az anabolikus androgén szteroidok csoportjába tartozó klosztebol, amely mindenkor, azaz versenyidőszakban és azon kívül is tiltottnak számít, ugyanis segíthet az izomtömeg növelésében és teljesítményfokozó hatása van. Az első mintában milliliterenként 121, a másodikban 122 pikogrammnyit találtak belőle – kevesebbet, mint egy gramm milliárdod része. Erről David Cowman, az egyik szakértő, akit az ITIA felkért az ügy kivizsgálására, azt mondta: még ha szándékosan is juttatták volna Sinner szervezetébe, a mennyiség annyira kicsi volt, hogy nem lett volna hatása a játékos teljesítményére.
Az olaszt ideiglenesen mindkét alkalommal eltiltották, ám összesen csupán négy napra, és mindkétszer olyan héten, amikor éppen nem volt versenye; az ügyvédei sikerrel fellebbeztek. Az Indian Wells-i negyeddöntős eredményét az azért járó 400 világranglistaponttal azonban eltörölték, ahogyan a 325 ezer dolláros pénzdíjat sem vehette át, ez pozitív doppingminta esetén automatikus eljárás.
A két rövid eltiltás után Sinner elindult a madridi tenisztornán, de a negyeddöntő után visszalépett, a római versenyt pedig kihagyta. Sokáig kétséges volt, hogy ott lesz-e a Roland Garroson, de végül 27 nap kihagyás után pályára lépett a párizsi Grand Slamen, ahol ugyancsak az elődöntőig jutott. Az olimpián aztán megint nem indult, akkor mandulagyulladásra hivatkozott.
Az ügyét eközben a sportág tisztaságát felügyelő Nemzetközi Tenisz Integritás Ügynökség (ITIA) kezelte, amely, miután szakértőkkel konzultált, független bírósághoz fordult. Ez a testület mentette fel a játékost, mivel úgy ítélte meg, hogy nem a saját hibájából vagy hanyagsága miatt került a szervezetébe a tiltott anyag.
A testület elfogadta az az érvelést, amely szerint Sinner fizioterapeutája, Giacomo Naldi kezéről származott a klosztebol. A teniszező stábjának magyarázata szerint a szakember március 3-án szikével megvágta a bal kisujját, miközben a táskájában matatott. Hogy gyorsabban gyógyuljon, 5-e és 13-a között az Umberto Ferrara erőnléti edzőtől kapott spray-vel, az Olaszországban vény nélkül kapható Trofodermin nevű szerrel fújta be. Az abban megtalálható anabolikus szteroid pedig akkor került a teniszező testébe, amikor Naldi kesztyű nélkül masszírozta és kezelte. Ezt elősegítette, hogy Sinnernek olyan betegsége van, amely miatt gyakran viszket a bőre, s miközben megvakarja, az érintett területen apró nyílt sebek alakulhatnak ki.
A játékos azt állította, nem tudott arról, hogy Ferraránál ott volt a spray, vagy hogy Naldi használta azt. A termék nem először okoz már problémát sportolóknál, gyakran olaszoknál, éppen azért, mert könnyen hozzáférhető. Igaz, meglehetősen nehéz nem észrevenni a dobozán az olasz törvények által előírt figyelmeztetést: egy jelentős méretű piros kört, benne az áthúzott „DOPING” felirattal, amely négy helyen szerepel a csomagolásán.
A felmentése után nem sokkal Sinner bejelentette, hogy szakított a Naldival és Ferrarával. A döntését azzal magyarázta, hogy bár komoly szerepük volt a karrierje alakulásában, a hibák miatt, amelyeket elkövettek, már nem bízik bennük annyira, hogy két év közös munka után velük folytassa. Az AP által megszólaltatott, a hasonló doppingügyekben járatos ügyvéd, Giovanni Fontana szerint még akár még be is perelheti őket az imázsa rombolásáért, a felmentéséhez vezető eljárás jogi költségeiért, az ügy által okozott stressz miatt.
Pedig a két szakembernek a The Athletic cikke szerint a versenytaktikáját kidolgozó Simone Vagnozzival és az edzőjével, Darren Cahill-lel közösen fontos szereplője volt a stábjának, amellyel jelentős fejlődést ért el. Az elmúlt két évben a vékonydongájú játékos izmosabbá vált, az ütései pedig, főleg a szervái, erőteljesebbé. Robbanékonyabb is lett, gyorsabban képes bejárni a pályát, mint korábban. Ennek pedig meglett az eredménye: bár az idei szezon előtt csupán egyetlen alkalommal jutott el Grand Slam-tornán az elődöntőig, idén kettőt megnyert. Olyanra, hogy valaki az első két GS-győzelmét egy naptári éven belül szerezze meg, legutóbb 47 éve volt példa, akkor Guillermo Vilasnak sikerült. Novak Djokovicnak, Rafael Nadalnak, Roger Federernek, Pete Samprasnek vagy Andre Agassinak nem.
A júniusban világelsővé előlépett Sinner a spanyol Carlos Alcarazzal együtt a jelen teniszének legnagyobb sztárjai közé tartozik. Egy másik, döbbenetes adat: 2002 óta nem fordult elő, hogy a már visszavonult Federer és a még mindig aktív Nadal és Djokovic közül valaki egy évben ne nyerjen legalább egy GS-tornát. Idén a négy verseny közül kettőt Sinner, kettőt Alcaraz húzott be.
Nem csoda, ha az olasz stábjának nem volt nehéz nagy nevet igazolnia az egyik megüresedett posztra: az elküldött Ferrara helyére Marco Panichi érkezik. Az erőnléti edzőnek három évtizedes tapasztalata van a teniszben, dolgozott többek között Francesca Schiavonéval és Fabio Fogninivel, 2019 óta pedig Djokovicot segítette.
Sinner ügye a teniszvilágban méretes hullámokat vet, a US Open közönsége azonban nem fordult ellene még a Fritz elleni döntőben sem. A leghangosabban és legkeményebben Nick Kyrgios kritizálta, aki úgy fogalmazott: „Nevetséges. Akár véletlen volt, akár tervezett, kétszer is kimutatták a mintádban a tiltott anyagot… két éves eltiltást kellene kapnod”. (Igaz, az ausztrál vélhetően személyes okok miatt is keménykedik Sinnerrel, az ugyanis jelenleg az ő korábbi barátnőjével, Anna Kalinszkajával jár.)
Az amerikai Tennys Sandgren azt írta: „Másodkézből származó szteroid masszázs útján? Az ATP (a profi teniszezőket képivselő szervezet – a szerk.) mindig is vigyázott a pénzcsinálóira. Jó az üzletnek, árt az átláthatóságnak és a becsületességnek”.
Denis Shapovalovnak is volt mondanivalója a történtekről: „Elképzelni sem tudom, mit érezhet most minden olyan játékos, akit szennyezett szerek vagy anyagok miatt tiltottak el. Különböző játékosokra különböző szabályok vonatkoznak”.
Mások úgy vélekedtek, hogy a top játékosoknak – amellett, hogy általánosságban is előnyösebb meccsbeosztást, egyes versenyeken pedig részvételi pénzt kapnak, jobban adnak a véleményükre, hiszen elsősorban ők vonzzák a közönséget és teszik beszédtémává a teniszt – nem csupán az ügyeit ítélik meg másképp, a döntéshozatal sebessége is különbözik. Tara Moore-t 2022 májusában tiltotta el az ITIA, mert a mintájában anabolikus szteroidokat, boldenont és nandrolont találtak. Moore Sinnerrel ellentétben nem fellebbezett az ideiglenes eltiltás ellen és az alatt a 19 hónap alatt, amíg az ügyét vizsgálták, nem játszhatott. A független bíróság végül felmentette, elfogadta a magyarázatát, amely szerint szennyezett hús volt a tiltott szerek forrása. Az ügye még mindig nem zárult le, a végső döntést a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) hozza majd meg.
„Úgy látszik, csak a top játékokosok imázsa számít. Úgy látszik, a független bíróság véleményét csak a top játékosok ügyében veszik biztosnak és helyesnek, míg az én esetemben megkérdőjelezik. Ennek egyszerűen nincs értelme” – nyilatkozta.
A nők mezőnyének egykori világelsője, a kétszeres GS-győztes Simona Halep a 2022-es US Openen akadt fenn az ellenőrzésen és a biológiai útlevelében is eltéréseket találtak. Első körben 2026 októberéig tiltották el, de fellebbezett a döntés ellen, arra hivatkozva, hogy a tiltólistás roxadustat szennyezett táplálékkiegészítőből került a szervezetébe. Elutasították, a CAS azonban befogadta az ügyét és végül 9 hónapra mérsékelte az eltiltását, ezt azonban a döntés idejére már bőven le is töltötte: Moore-hoz hasonlóan ő is 19 hónapon át nem játszhatott.
Nyilvánvaló, hogy minden egyes doppingügy más, nincs két egyformán bonyolult eset vagy megegyező bizonyítási eljárás. A példákból azonban sokan azt a következtetést vonják le, hogy egyes játékosokat másképp kezelnek, mint másokat. És persze az sem mindegy, hogy az érintetteknek milyen anyagi lehetőségeik vannak, képesek-e azonnal összetrombitálni egy erős, gyorsan reagálni tudó jogi csapatot, megvannak-e a forrásaik a fellebbezésre.
Nem kérdés, hogy a világelsőnek mindez rendelkezésére áll, Sinner azonban mégsem nyugodhat még meg: a Doppingellenes Világszervezet (WADA) bejelentette, hogy folytatják a vizsgálatot az ügyben annak ellenére is, hogy a szeptember 9-e éjféli határidőig nem fellebbeztek az ITIA döntése ellen a CAS-nál.
Erre általában 21 napja van a szervezetnek, amely azonban időközben további dokumentumokat kért az ITIA-tól az esetről, ilyenkor pedig a 21 napot az iratok megérkezésétől kell számolni. Azt nem közölte a WADA, hogy pontosan mikor jutott hozzá a papírokhoz, James Fitzgeralt szóvivő csak annyit árult el, hogy a múlt héten. Ez azt jelenti, hogy valamikor a szeptember 23-ával kezdődő héten járhat le a határidő.
Az US Open után Sinnernek az e héten zajló Davis-kupa-meccseken lett volna jelenése, ahol az olasz csapat Brazília, Belgium és Hollandia válogatottjával csap össze. Arra hivatkozva azonban, hogy pihenésre van szüksége, lemondta a részvételt.
Az ügye nem feltétlenül húzódik már sokáig, hiszen lehetséges, hogy a WADA nem is él a fellebbezés lehetőségével. Ha mégis, előfordulhat, hogy a végső döntést meghozó CAS ugyanúgy hisz majd neki, mint az ITIA által felkért szakemberek. Ám ha mégis eltiltás lesz a vége, akkor a tenisz tisztaságát felügyelő szervezetnek komoly önvizsgálatot kell tartania.
A norvég sífutó, Therese Johaug is ezzel bukott meg, aki azt állította, hogy az olaszországi edzőtáborozása közben leégett, és a bőrét Trofoderminnel kezelte.
Az Honest Sport szerint az olasz sport az elmúlt tíz évben „klosztebolválságban van”. Ennek oka részben az, hogy a szert egyre hatékonyabban tudják kimutatni a laboratóriumok, illetve, hogy ország egyike annak a néhánynak, ahol még mindig lehet ilyen hatóanyagú szert kapni, ráadásul vény nélkül. A WADA szerint a klosztebolos esetek felében olasz sportolók érintettek.
A lap egyik csendőrségi forrása arról beszélt, lehetséges, hogy a klosztebolt más tiltott szerek használatának elfedésére használják, mert a laborvizsgálatok során belezavarhatnak az eredményekbe. Az illető arról is beszélt, hogy már csak a számosságuk miatt sem lehet anomáliának tekinteni a klosztebolos eseteket. „A véletlen eseteket leszámítva, ha egy szer használata elterjed, az nem lehet véletlen” – mondta.