szerző:
Balizs Benedek
Tetszett a cikk?

Egy két évvel ezelőtti gyilkosság ügyében folytatott milánói nyomozás keretében pár napja az AC Milan és az Internazionale ultracsoportjainak 19 tagját tartóztatták le. Jegyüzérkedés, Materazzi sörbiznisze, befenyített biztonsági személyzet és emberölési ügyek csúfítják el az olasz futballéletet.

Az olasz alvilág és a futball összefonódása nem mai történet, több mint negyvenéves múltra tekint vissza, azóta pedig gyakorlatilag minden szezonra jut egy nagy port kavaró balhé. Kezdődött minden az első olasz bundabotránnyal, az 1980-as Totonero-üggyel, legutóbb pedig a válogatott játékosok kerültek illegális fogadási ügyekbe.

A mostani egy kicsit más történet, ezúttal az olasz maffia fűzte szorosabbra a viszonyát két patinás klub, az AC Milan és az Internazionale ultráival. Ennek eredményeként a napokban letartóztattak 19 embert, a két klub szurkolói csoportjainak vezéralakjait.

Egy gyilkosság nyitotta fel a rendőrség szemét

Az ügyben két évvel ezelőtt indult nyomozás, miután Antonio Belloccót, az ‘ndrangheta maffiacsoport egyik befolyásos tagját meggyilkolták. Bellocco összetűzésbe keveredett egy milánói edzőterem előtt egy szurkolótársával, az Inter ultracsoportjának korábbi vezérével, Andrea Berettával. Az események olyannyira elfajultak, hogy Bellocco a saját autójából nyitott tüzet Berettára, mire az kést rántott és sérülései dacára elvágta a maffiózó torkát.

Bellocco meggyilkolása felerősítette a gyanút, hogy az olasz maffiaklánok egyre szorosabb kapcsolatot ápolnak a két milánói klub ultráival. A rendőrség most azzal gyanúsítja a szurkolói csoportokat, hogy maffiamódszereket alkalmazva védelmi pénzt szedtek a Giuseppe Meazza Stadion, más néven a San Siro környékén működő vállalkozásoktól, kétes üzleteket kötöttek velük, sötét parkolási ügyleteket folytattak és illegális jegyüzérkedésbe kezdtek. A letartóztatottak között vannak a két klub ultráinak jelenlegi vezetői, Luca Lucci és Renato Bosetti, de a nyomozati iratokban feltűnik több játékos és edző neve is.

A főszereplők

Az ügyben október 2-án kezdődött meg a letartóztatott fociszurkolók kihallgatása a milánói ügyészségen. Ahogy teltek az órák, egyre több aspektusból lehetett rálátni a történtekre, előkerültek hangfelvételek, újabb és újabb nevek. Az egyik ilyen felvételből, amely még 2019. október 27-én készült, nyilvánvalóvá vált, hogy Renato Bosettire és Andrea Berettára kulcsszerep hárult a történetben, hiszen a hamis jegyek értékesítését és a belépő nélküli szurkolók bejuttatását is ők intézték az Inter meccseire.

Utóbbihoz az is kellett, hogy összejátszanak a biztonsági személyzettel, ez azonban nem ment könnyen. Michele Araldi, a biztonságiak vezetője a tárgyaláson arról beszélt, Beretta elsőként őt kereste meg az üzlet miatt, de hallani sem akart erről és hamar pontot tett a megbeszélésük végére. Ha így nem, akkor majd kerülőúton, gondolta Beretta és igaza is lett. Többen alkut kötöttek vele, annak reményében, hogy ha balhé van valamelyik meccsen, az ultrák nem bántják a biztonságiakat.

A szurkolók becsempészése már annál egyszerűbb folyamat volt, Bosetti csak egy képet küldött a biztonságiaknak azokról, akiket be kell engedniük, így könnyedén felismerték, kivel legyenek „elnézőbbnek”. Egy idő után persze gyanússá vált, hogy túlságosan is tömött az ultrák szektora, a biztonságiak többször is szót emeltek miatta, de nem volt ellenszerük. Bosettiék egyértelművé tették, megkeserítik annak az életét, aki kihátrál a titkos egyezségükből.

Az Inter ultrái, a Curva Nord az AC Milan elleni mérkőzésen 2024. szeptember 22-én.
Alessio Morgese / NurPhoto / NurPhoto via AFP

Ebben az erőszakos, tesztoszterontól és fenyegetésektől túlfűtött sztoriban két női szereplőre hárult, hogy kezeljék a legszentebb dolgot, ami az Inter és a Milan ultrái számára létezik: a pénzt. A kékeknél Debora Turiello, míg Milánó piros felén Roberta Grassi voltak a „pénztárosok”, akik átírták a jegyeken szereplő neveket és adatokat, majd eladták azokat „baráti áron”. Kettejük közül egyelőre csak Turiellót tartóztatták le, Grassi továbbra is szabadlábon van.

Több játékos, edző és híres zenészek nevei is előkerültek

Az már a 2023-as Bajnokok Ligája-elődöntőjekor egyértelmű volt, hogy egy milánói csapat bejut a fináléba, ugyanis az elődöntőben az Inter és az AC Milan találkozott egymással. Az ultracsoportok vezetői kapva kaptak az alkalmon és egyezséget kötöttek egymással, hogy bebiztosítsák a profitot: akármelyik csapat is lesz ott a döntőbe, az ebből befolyó eladásokat felezik.

A La Gazzetta dello Sport cikke szerint az Inter főszurkolói annyira rápörögtek, hogy minél több jegyhez jussanak, hogy még Simone Inzaghi vezetőedzővel is felvették a kapcsolatot, és arra kérték, járja ki nekik ezt Giuseppe Marotta elnöknél. Megkeresték továbbá a csapat legendás játékosát és egyben alelnökét, Javier Zanettit, illetve a leghallgatott beszélgetésekből az is kiderült, hogy kapcsolatba léptek Nicolò Barellával és Hakan Calhanogluval, az Inter két játékosával is. A Milan-szurkolók részéről így tett Luca Lucci is, aki a csapatkapitány Davide Calabriát kereste fel. Őket valamennyiüket beidézheti a bíróság.

Az üggyel kapcsolatban meglepően magabiztosan nyilatkozott a Sky Sports olasz nyelvű portáljának az Inter elnöke, szerinte a játékosoknak, az edzőknek és neki sincs miért aggódnia, hiszen őket érte kár a szurkolók magánakciója miatt, de arról biztosított mindenkit, hogy készek együttműködni a bírósággal, ha erre van szükség.

Nem lehet viszont ennyire nyugodt az AC Milan legendás védőjének, Paolo Maldininek sógora és annak testvére, Aldo és Mauro Russo, akiknél házkutatást tartottak, utóbbi ellen pedig nyomozás is folyik. Mauro Russo állítólag megfenyegette a stadion melletti parkolási ügyletekben érintett Manfredi Palmerit.

Azok után, hogy tavaly szeptemberben az Inter egyik szurkolói csoportja, a Curva Nord ihlette sört dobott a piacra Marco Materazzi, a klub és az olasz válogatott korábbi védője – aki leginkább arról maradt emlékezetes, hogy lefejeltette magát Zinedine Zidane-nal a 2006-os vb-döntőben –, talán nem meglepő, hogy jó kapcsolatot ápol a szurkolókkal. Ezt bizonyítja egy, a bírósági tárgyaláson lejátszott hangfelvétel is, amelyen hallható, hogy Materazzi ígéretet kapott Berettáéktól, ha a csapat új stadionba költözik, az olasz védő söre lesz az egyetlen, amit árulni fognak.

Hasonló okok miatt került elő egy olasz rapper, Fedez neve is az ügyben. Ő Milánó másik felén szeretett volna üzletet kötni Luca Luccival, akit arra kért, intézze el, hogy a Boem nevezetű italát forgalmazzák a stadion környéki bárokban. Lucci ugyan tett egy könnyelmű ígéretet erre, de Fedez néhány hét múlva türelmetlenül kereste meg, hogy történt-e előrelépés az ügyben. A Milan vezérszurkolója kénytelen volt belátni, hogy ehhez nincs elegendő hatalma, mert a bárok irányítása az AC Milan és az Inter közös tulajdonában lévő M-I Stadio nevű cégen keresztül történik.

Egy másik milánói rappert, Emis Killát keresik is a rendőrök, hiszen bizonyítottan jó kapcsolatot ápolt Luccival, illetve egy tavaly áprilisi Milan–Roma mérkőzésen az ultrák között volt, amikor azok fizikailag bántalmaztak egy biztonsági őrt. A rappernél házkutatást tartottak, ennek során 40 ezer euró készpénzt, késeket, bokszereket és sokkolókat találtak nála.

Az AC Milan szurkolói a Bayer Leverkusen elleni Bajnokok Ligája mérkőzésen.
Hesham Elsherif / NurPhoto / NurPhoto via AFP

A történetnek még koránt sincs vége

A bírósági meghallgatások csupán néhány napja kezdődtek el, így hiába tisztult a kép, vélhetően még sok olyan aspektusa van a történetnek, amire nem látunk rá megfelelően. Annyi mindenesetre már biztos, hogy a két klub ultracsoportjának vezetőit, Luca Luccit és Renato Bosettit 2034-ig kitiltották a San Siróból, hamarosan pedig több tucat hasonló intézkedés várható az ügyben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!