szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Csipes Ferencnek járó összeg kiemelkedik, Milák Kristóf edzője, Virth Balázs nem egészen 19 millióhoz jut.

Párizs 2024 - hírek
Száz év után újra Párizsban gyűlnek össze a világ legjobb sportolói, hogy 35 sportágban minél gyorsabban, erősebben és magasabbra jussanak. A július 26. és augusztus 11. között zajló játékok minden magyar érintettjéről és fontos híréről beszámolunk cikksorozatunkban.
Friss cikkek a témában

Azt már közvetlenül a párizsi olimpia után ki lehetett számolni, mekkora állami jutalmat kapnak az egyes versenyzők, hiszen a helyezésekhez kötött összegeket kormányrendelet rögzíti. Az azonban, hogy a sportolókat felkészítő szakmai és egészségügyi stábok vagy a szövetségek dolgozói mennyit kapnak a sikerek után, néhány szakágat leszámítva nem nyilvános. A Telex azonban hozzájutott egy listához, amelyen minden ilyen összeg szerepel.

A lap azt írja, hogy a szakmai stábnak szétosztott jutalom mértékéről az adott sportszövetség határoz. A döntést szakmai szervezetek és a sportért felelős államtitkárság hagyja jóvá, az állam pedig folyósít. A vonatkozó kormányrendelet szerint „az edzők és sportszakemberek részére megállapítható állami jutalmak összege sportáganként a versenyzőknek kifizetett jutalom hatvan százaléka lehet, az öttusa és triatlon jelenti a kivételt, a két sportág multi jellege miatt ott hetven százalékot lehet szétosztani”.

A listán 14 sportági szövetség szerepel, azok, amelyek képviselői Párizsban a legjobb nyolc között végeztek. A cikk szerint a szövetségek más-más utat követtek a jutalmak összegének meghatározásakor, az atlétikában és kerékpárban például a sportolók edzői és nevelőedzői kaptak pénzt, nem terjesztették ki a jogosultak körét a felkészítő stáb más tagjaira.

A legnagyobb összeget, közel 110 millió forintot Csipes Ferencnek folyósítják – úgy kereste a legtöbbet, hogy több tízmillióról még le is mondott. Ennek az az oka, hogy nemcsak a lányát – a két ezüst- és egy bronzérme után csaknem 111 millió forint jutalmat kapott Csipes Tamarát –­, hanem a harmadik helyen zárt női kajaknégyest is ő készítette fel.

A Magyar Úszószövetség Milák Kristóf arany- és ezüstérme után 47 135 000 forintot osztott szét három szakember között. A szervezet erről saját hatáskörében döntött, az úszó ugyanis senkit sem nevezett meg. Virth Balázs, aki 2021-ben vette át a sportoló felkészítését, és Zala György erőnléti edző egyaránt 18 854 000 forintot kapott a lista szerint, a Virth mellett dolgozó Kovácshegyi Ferenc úszóedző pedig ennek a felét.

Hatalmas a becsvágya, nem fél senkitől, de kevés benne az alázat – korábbi edzői beszéltek Milák Kristófról

Decsi András, a kardozó Szilágyi Áron edzője, aki egyben a kardcsapat vezetőedzője is volt, néhány héttel az olimpia előtt lemondott utóbbi pozíciójáról, de így is ugyanakkora – 16,5 millió forintos – jutalmat kapott, amekkorát az ezüstérmes csapat másik három tagjának felkészítője.

A távozó öttusakapitány, Martinek János mindössze 405 ezer forinthoz jutott Párizs után, igaz, ő nem a végül aranyérmet nyert Gulyás Michelle indulását javasolta. Tibolya Péter, Gulyás klubjának, az Újpestnek a szakosztályvezetője pedig lemondott a jutalmáról a versenyzőt felkészítő stáb javára.

Gulyás Michelle öttusázó olimpiai bajnok: Meg kell élnünk nehézségeket, hogy aztán valami nagyot alkossunk

A cikk szerint a kézilabda- és a vízilabda-szövetség irányítói is jól jártak. Az előbbi női szakágában – a csapat hatodik helyezése után – 150 millió forintot lehetett szétosztani, az utóbbiban a férfiak negyedik helye miatt 215 milliós keret állt rendelkezésre, az ötödikként zárt nőknél pedig 143. További részleteket a Telex cikkében olvashat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!