Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Az éremhez az olimpiai ezüstérmes franciákat kell legyőznie a magyar válogatottnak, amelynek több tagja is betegséggel küszködik.

Tizenkét év után először van lehetősége Európa-bajnoki érmet nyerni a magyar női kézilabda-válogatottnak; ehhez a délután negyed négykor kezdődő brozmeccsen Franciaország csapatát kell legyőzniük a bécsi Stadthalléban.

A magyarok az eddig nyolc meccsükből hatot nyertek meg, az elsőt, a középdöntős csoportelsőségért zajlót éppen a franciák ellen vesztették el kedden. Emiatt aztán a norvégokkal kerültek szembe az elődöntőben, akik végül 30-22-re győzték le őket.

Az olimpiai ezüstérmes franciákkal az utóbbi hónapokban négyszer is megmérkőzött Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány együttese. Párizsban három góllal kaptak ki, az Eb első felkészülési meccsén ugyanilyen különbségű győzelmet arattak, aztán jött egy újabb, négy gólos vereség, a debreceni meccsen pedig megint csak három lett közte a végén. Ez alkalommal két gyenge periódus bosszulta meg magát: az első és a második félidőt is rosszul kezdték a magyarok, és csak az előbbi során összeszedett hátrányt sikerült ledolgozni.

A norvégok elleni meccs után fogadkoztak a mieink: éremért indultak, és haza is viszik. „Arra a hatvan percre nincs fáradtság” – jelentette ki Papp Nikolett, aki arról is beszélt szombaton, hogy mire kell majd odafigyelni a franciák ellen. „Ezúttal nagyon fontos lesz, hogy elöl keveset hibázzunk és okosan kézilabdázzunk. Látjuk, hogyha bármi van, nem működik a támadásuk, akkor a beállóhoz nyúlnak először. Jól le kell fednünk azt a területet, ugyanakkor azt gondolom, az előző találkozón is jól működött ellenük a védekezésünk attól függetlenül, hogy harminc gólt kaptunk. Az inkább tényleg a könnyű gólok miatt volt, amiket például lerohanásból szereztek” – magyarázta.

Golovin szerint az adhat a csapatnak önbizalmat, hogy egyszer a közelmúltban már sikerült legyőzni őket. „Hogy ők milyen állapotban vannak, azt nem tudom, biztosan az aranyéremért jöttek, de nem vették sikerrel az elődöntőt. Nekünk itt minden mérkőzés ajándék” – mondta a szövetségi kapitány.

Szerinte a védekezésüket kell feszesebbé tenniük, kedden ugyanis látott olyan hibákat, amelyeknek nem kellett volna előfordulniuk. „A védekezésen fog múlni az egész, ha hátul erős vagy, akkor könnyebb hibázni elöl.”

A Mount Everest csúcsára nem a legerősebb mászik fel, hanem az, aki mentálisan erős. Nem egyszerű, hiszen a kilencedik mérkőzés előtt állunk, ami nem kevés. Fejben erősnek kell lenni, akkor biztos, hogy ez is megoldható”

– fűzte hozzá.

Nem lesz azonban könnyű dolga a csapatnak, és nem csak azért, mert a dánok elleni elődöntős vereségük (ez volt eddig az egyetlen vesztes mérkőzésük a tornán) miatt csalódott franciák is nagyon akarják a győzelmet. „Fontos a győzelem. Három hétig keményen dolgoztunk, jó sorozatunk volt. Pozitívvá kell formálnunk ezt a kalandot, ezt pedig csak úgy tehetjük meg, ha megnyerjük a bronzot” – nyilatkozta Estelle Nze Minko, a Győr kézilabdázója. Sébastien Gardillou szövetségi kapitány is hasonlóan vélekedett. „Egy vesztes meccset el tudok fogadni, ez a nagy tornák velejárója. De ha kettőt vesztenénk, az már fájna.”

Golovin helyzetét nehezíti, hogy a csapatból többen is megfázásos betegséggel küzdenek. Először Kácsor Gréta esett ki a csapatból, szombaton azonban már Vámos Petra, a norvégok ellen remekül védő Janurik Kinga, a pénteki találkozóról betegség miatt hiányzó Márton Gréta, valamint Szilágyi Zoltán másodedző sem ment le az edzésre.

A válogatott 1994-ben, 1998-ban, 2004-ben és 2012-ben játszhatott már a bronzért az Eb-n. Az első alkalommal 24-19-re kikapott Norvégiától, aztán Ausztriát, Oroszországot, majd Szerbiát legyőzve harmadik lett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!