Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Az amerikai elnök akár úgy is megakadályozná, hogy transz sportolók versenyezzenek a Los Angeles-i olimpián, hogy megtagadná tőlük a vízumot.

Aláírta azt a rendeletet Donald Trump, amely megtiltja, hogy transznemű nők is részt vehessenek sportesemények nőknek kiírt versenyszámaiban – adta hírül a BBC. Az azonnal hatályba lépett rendelet főként a középiskolákra, felsőoktatási intézményekre és az amatőr sportokra vonatkozik, és iránymutatásokat, előírásokat, jogi értelmezéseket tartalmaz.

Több sportág irányító testülete – például az úszásé, az atlétikáé és a golfé – már korábban bevezetett hasonló tiltást: nem engedélyezik, hogy elit szinten együtt versenyezzenek a nőkkel azok a transz nők, akik még férfiként estek át a pubertáson.

A rendelet a Fehér Ház tisztviselői szerint felhatalmazza az oktatási minisztériumot arra, hogy megvizsgálja, hogyan hajtják végre az iskolák azt a szabályozást, amely megtiltja a nemi alapú diszkriminációt a szövetségi finanszírozású oktatási programokban.

Az egyik tisztviselő szerint a Trump által aláírt rendelet megfordítja a Biden-adminisztráció álláspontját, amelynek értelmében tavaly áprilistól az LMBT hallagókat szövetségi törvény védi, a transznemű sportolókra vonatkozóan azonban nem ad konkrét iránymutatást.

Trump mindezt úgy magyarázta: ha az iskolák hagyják, hogy „férfiak vegyék át a női sportcsapatokat vagy megszállják az öltözőket”, akár a szövetségi támogatásukat is elveszíthetik.

A nyilatkozó tisztviselő arról is beszélt, mindent megtesznek majd azért, hogy transzneműek ne versenyezhessenek nőkkel a Nemzetközi Olimpiai Bizottság égisze alatt megrendezendő eseményeken amerikai földön. Trump pedig azt közölte, hogy ez a Los Angeles-i olimpiára is vonatkozik. Kijelentette, hogy meg fogja tagadni a vízum kiadását azoknak a transz sportolóknak akik megpróbálnak részt venni a 2028-as játékokon.

Mielőtt aláírta a rendeletet, az elnök azt közölte, „vége a nők sportja ellen indított háborúnak”, majd hozzátette: az adminisztrációja nem fogja ölbe tett kézzel nézni, ahogy férfiak legyőzik a nőket.

Kelley Robinson, a Human Rights Campaign elnöke elítélte a rendeletet, amely szerinte „zaklatásnak és diszkriminációnak teszi ki a fiatalokat, arra bátorítja az embereket, hogy megkérdőjelezzék azoknak a gyerekeknek a nemét, akik nem férnek bele egy szűk nézetbe arról, hogyan kellene öltözniük vagy kinézniük”.

„Sok diák számára a sport arról szól, hogy megtalálják, hová tartoznak. Nem pedig pártpolitikáról, amely megnehezíti az életüket” – fűzte hozzá.

A BBC megjegyezte: a Kaliforniai Egyetem kutatása szerint az Egyesült Államokban élő, 13 évesnél fiatalabb korosztálynak kevesebb mint egy százaléka transznemű, és ennél is jóval kevesebben vannak azok, akik sportolnak.

A fejleményre a NOB egyelőre nem reagált. A szervezet új elnökét március végén választják meg. A jelöltek egyike, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnöke, Sebastian Coe nemrég így nyilatkozott lapunknak:

Sebastian Coe a HVG-nek: Soha nem fogom kényelmesen érezni magam azt látva, hogy biológiailag nőnek született sportolók biológiailag férfinak született sportolók ellen versenyeznek

A magyar olimpiai pályázat esélyeiről, a sportvilágot megrengető genderügyekről és a doppingról kérdeztük a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnökét, akit rövidesen akár a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökének is megválaszthatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!