A Paris Saint-Germain előtt az Olympique Lyon volt a mérce Franciaországban, a kétezres évek elején hét bajnoki címet nyert a klub. Noha a pályán az előző idény végén is sikerült kiharcolnia az európai kupaindulást, úgy tűnik, hogy jövőre már nem szerepelhet a legjobbak között. A francia fociklubok pénzügyeit felügyelő szervezet, a Direction Nationale du Contrôle de Gestion (DNCG) ítélete szerint rossz anyagi helyzete miatt a Lyon a következő évet a francia másodosztályban kezdi meg.
Értetlenül áll a döntés előtt a Lyon vezetése
A DNCG már novemberben kilátásba helyezte a Lyon visszasorolását Ligue 2-be, valamint átigazolási tilalmat rendelt el a januári időszakra, miután átfogó pénzügyi vizsgálatot végeztek. A döntés alapja az volt, hogy a klub – amely 2002 és 2008 között zsinórban hétszer nyerte meg a francia bajnokságot – nem tudta kellőképpen rendezni pénzügyi helyzetét (több mint félmilliárd eurós adósságát) június 30-a előtt, ami a szezon hivatalos zárásának tekinthető. A Lyon hivatalos közleményében „érthetetlen döntésként” jellemezte a határozatot, és bejelentette, hogy azonnali fellebbezést nyújt be.
A Lyon azt is közölte, hogy pénzügyi helyzete javult, miután a többségi tulajdonos Eagle Football Group megállapodott arról, hogy eladja az angol Crystal Palace-ban birtokolt részesedését a New York Jets tulajdonosának, Woody Johnsonnak, valamint John Textor csapattulajdonos a Lyon női csapatában lévő részesedésétől is megválik. A Crystal Palace eladását még jóvá kell hagynia a Premier League-nek, Johnsonnak pedig át kell esnie a liga tulajdonosi és vezetői alkalmassági vizsgálatán, amely jellemzően körülbelül két hónapot vesz igénybe.
A francia klub kiemeli a közleményében, hogy „részvényeseink tőkehozzájárulásainak és a Crystal Palace eladásának köszönhetően pénzügyi helyzetünk jelentősen javult, és több mint elegendő forrással rendelkezünk a 2025/26-os szezonra”. Azt már csak mi tesszük hozzá, hogy a Manchester Citynek elpasszolt Rayan Cherki eladásából befolyó 36,5 millió euró is stabilabb anyagi hátteret sejtet.
Ilyen mértékű likviditás mellett, valamint az elmúlt két évben elért sporteredményekkel – amelyek mindkét évben nemzetközi kupaszereplést értek – őszintén nem értjük, hogyan lehet egy ilyen nagy múltú francia klubot adminisztratív úton visszasorolni. Fellebbezésünk során bizonyítani fogjuk, hogy az Olympique Lyonnais rendelkezik a Ligue 1-ben maradáshoz szükséges jelentős anyagi háttérrel
– hangsúlyozza a klub vezetése a közleményben.
Van-e innen visszaút?
A történtek előtt azért is állhatnak értetlenül a Lyon-szurkolók, ugyanis novemberben John Textor, az Eagle Football többségi tulajdonosa magabiztosan jelentette ki, hogy „semmi esély nincs arra, hogy a klub kiessen”. „Jelentős mennyiségű anyagi forrás áll a klub rendelkezésére, ezért elégedettek vagyunk, és várakozással tekintünk az előttünk álló feladatok elé” – tette hozzá. A tavalyi szezonban végül a Montpellier, St-Etienne és Reims estek ki a francia élvonalból, míg a Lorient, Paris FC és Metz feljutott. A Lyon 57 pontot gyűjtött, és ezzel 6., Európa-liga főtáblát érő helyen végzett, az Európa-ligában pedig emlékezetes mérkőzésen búcsúzott a Manchester United elleni negyeddöntőben.
A Lyon esetéhez hasonló eljárások nem példátlanok. A DNCG tavaly nyáron úgy határozott, hogy rossz anyagi helyzete miatt a harmadosztályba száműzi a Bordeaux-t, majd miután az egyesület csődöt jelentett, még egy osztállyal lejjebb, a negyedik vonalba került, ezáltal profi státuszát is elveszítette. Egy évvel korábban a Sochaux került vissza hasonló okok miatt a harmadik vonalba.
Fel tudunk idézni azonban egy sikersztorit is az utóbbi időből: 2023-ban az AS Nancy sikeresen fellebbezett az ellen, hogy az ötödik osztályba sorolják vissza, sőt, idén hétpontos előnnyel nyerte meg a harmadik ligát. Amint azt látjuk, van remény arra, hogy a patinás klub megmeneküljön. Annyi biztos, nagy érvágás lenne az európai labdarúgásnak a Lyon kiesése.