Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

Kovács Gábor
Szerzőnk

Kovács Gábor

Kovács Gábor hvg360

Forintárfolyam: rosszul sült el a jegybanki kamatcsökkentés és Matolcsy beszólása

Soknak bizonyult a 100 bázispontos alapkamat-csökkentés február végén, és a befektetők bizalmát az sem erősítette, hogy Matolcsy György és Nagy Márton elkezdték egymást szapulni. Sőt, az árfolyam már azóta gyengül, hogy Nagy Márton tárcája elkezdett a vállalati hitelek referenciakamatáról ötletelni. Egyelőre az tűnik valószínűnek, hogy a forint nem száll el 400 fölé.

Kovács Gábor hvg360

Egy paksnyi naperőművet építenének Magyarországon a kínaiak

Mintegy 2-2,5 gigawatt naperőművi kapacitást építhetnek az országba települő kínai akku- és autógyártók. A kormány frissített energiastratégiája 2030-ig összesen 6 gigawatt plusz kapacitással számol. Közben az európai napelemgyártókat tönkreteszi az olcsó kínai import. Az EU azonban aligha fog lépni, az importra ugyanis szükség van az energetikai zöld átmenethez.

Kovács Gábor Gazdaság

Varga Mihály az utolsó csavarig látni akarja Matolcsy alapítványi birodalmát

Egy, az Európai Központi Bank által legalábbis finomításra szoruló módosítással a jegybank fideszes felügyelőbizottsága a mostaninál nagyobb beleszólást kapna a jegybank működésébe. És ellenőrzési jogkört a Pallas Athéné alapítvány és cégcsoportja fölött. A központi bank megdorgálta a Pénzügyminisztériumot: a jegybanknál vezetett devizaszámláról még az előtt illett volna velük konzultálni, hogy törvénybe írják.

Kovács Gábor Gazdaság

A jegybank alelnöke finoman helyre tette Nagy Mártont

Teljesen fölösleges megpróbálni még több ingyen pénzzel élénkíteni a gazdaságot, a vállalati szektor rengeteg pénzen ül, nem a forráshiány a problémájuk. A probléma a kereslet hiánya, annak felfutása azonban időbe telik, el kell érni az árstabilitást, az infláció fölött még nem szabad győzelmet hirdetni.

Kovács Gábor Ingatlan

Válságban a lakásépítés: van olyan megye, ahol tavaly egész évben összesen 38-at húztak fel

Országosan közel 10 százalékkal esett vissza az épített lakások száma 2023-ban, több megyében alig épültek új lakások. A kilátások sem jók, a megépítendő lakóépületek száma a pandémia idején sem mutatott ennyire siralmas képet. Hiába a kormányzati szándék, nem látszik, hogy vidéken jobban pörögnének az építkezések.

Kovács Gábor Gazdaság

A költségvetés januári többlete kozmetikázódott, valójában nagyon nagy a baj

Az áfabevételek már januárban elmaradtak nemhogy a céltól, de még a pocsék tavalyi évtől is. A bérekhez kapcsolódó költségvetési bevételek megugrottak – ám csak a tavaly év végére előre hozott fizetésemelések miatt. Az uniós programok jelentősen javították az egyenleget – ám csak mert eddig alig írtak ki pályázatokat. Az államadósság finanszírozásának feketelevese pedig még csak most jön.

Kovács Gábor Gazdaság

Hogy néz ki a magyar címer, mi a Szózat szövege? – kiderült, miféle együttélést vár a kormány a vendégmunkásoktól

Ha egy vendégmunkás felállva énekli a Himnuszt, tudja, hogyan halt ki az Árpád-ház, és megtalálja vaktérképen Világost, akkor maradhat még egy kicsit, de aztán mindenképpen mennie kell. Ez az egyik olvasata a vendégmunkás-rendelet tervezetének, a másik, hogy a Belügyminisztérium csak egy némi pluszmacerával járó látszatintézkedésen dolgozik. És összeállítja a megfelelően kulturált országok listáját.

Kovács Gábor hvg360

Az új kamatplafon olyan, mint a tűzijáték: szép, szép, de nincs sok haszna

Az ingatlanpiacot nem fogja beindítani, hogy az “önkéntes” kamatplafonnak köszönhetően 8-8,5 százalék környékére mérséklődtek a lakáshitel-THM-ek, de pici élénkülés jöhet. A bankoknak ez most annyira nem jó, de nem is túl rossz, és ha 2025 közepe táján 5 százalékra mérséklődik a kamatszint, boldogok lesznek a 20 évre fix 8 százalékon kihelyezett hitelekkel. A kormány a banki különadó emeléséből pénzt szerezhetett volna, de az unió felé a különadók kivezetését vállalta, a bankok jóindulatára pedig szüksége van.

Kovács Gábor Gazdaság

Orbán-protokoll: a kormány behúzott kézifékkel tapossa a gázt

Egyszerre megszorít és bőkezű a 2024-es költségvetés. A kormányzati szektor működésében nagy a spórolás, még Orbán Viktor protokollkeretét is megnyesik. Nagy vasúti projekt nem lesz a Budapest-Belgrádon kívül, és nagy víziközmű-fejlesztés is szinte csak ipari parkokban, akkugyárak körül. Máshol marad a bőkezűség, folytatódik a vállalkozások intenzív támogatása egyebek mellett a Széchenyi-programmal.

1
9 10 11 12 13
47