Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A „hamis híresztelések” alapja a KSH kísérleti statisztikája, és természetesen attól, hogy a számszerű nettó átlagkereset nőtt, nyilván vannak olyanok, akiknek csökkent a fizetésük. A minisztérium közleményében épp a legbejáratottabb, „háborús infláció” propagandapanelbe bonyolódott bele nyelvileg.
„Minden hamis híresztelés ellenére tavaly is jelentősen nőttek a nettó bérek” – kezdi közleményét a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A tárca nem hivatkozza pontosan, miféle „hamis híresztelésekre” reagál, de alighanem a 24.hu cikkéről van szó, melyben arról írnak, hogy tavaly a munkavállalók kétharmada azzal szembesült, hogy kevesebbet ér a fizetése.
A cikket a portál a KSH A keresetek változásának eloszlása, 2023 című kísérleti statisztikája alapján készítette, szóval ha az NGM szerint „hamis híresztelések” forognak fönn, akkor azok alapja a KSH statisztikája.
A minisztériumnak vélhetően az szúrja a szemét, hogy a statisztika szerint nemhogy a reálbérek csökkentek – ezt nehéz lenne tagadni 17 százalékos infláció és 14 százalékos átlagkereset-növekedés mellett – de a dolgozók bő 10 százalékának a számszerű nettó fizetése is csökkent. Vagyis kisebb fizetést kapott kézhez, mint egy évvel korábban, miközben ugyebár az árak jóval magasabbak voltak.
Ellentmondás természetesen nincsen,
az, hogy az átlagkereset nőtt, sőt a dolgozók többségének nőtt a fizetése nem jelenti, hogy ne volnának olyanok, akiknek csökkent a fizetése.
Azt egyébként, hogy tavaly a reálbér (átlagban) csökkent (vagyis az átlagkereset növekedésének üteme nem érte el az infláció szintjét) az NGM sem tagadja:
A reálbéreket a háborús infláció csökkentette, azonban a kormány hatékony intézkedéseinek köszönhetően letörte és visszaszorította az inflációt.
A minisztérium kijelentésével az egyik probléma, hogy a „háborús infláció” csak a kormánypropagandában létező fogalom, a kormány mindeddig semmivel sem támasztotta alá, a háború mennyiben tehető felelőssé azért, hogy Magyarországon még a többi régiós országét is magasan meghaladta az infláció.
A kijelentéssel az a másik probléma, hogy kissé értelmetlen. A szerző vagy azt akarta mondani, hogy
vagy azt, hogy
Végül, de nem utolsó sorban sajnálatosnak tekinthetjük, hogy az NGM „hamis híresztelések” terjesztésével vádolja a KSH-t. Különösen, hogy a KSH korábban igazán mindent megtett, hogy megfeleljen a kormányzati igényeknek. Például kimondottan a tárca igényére reagálva készítette el a régiós üzemanyagárakat összehasonlító statisztikáját.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.