Tetszett a cikk?

A Monetáris Tanács 7,25 százalékra csökkenti az alapkamatot. Még egy vágás várható június végén, aztán a 6,75-7 százalékos szint tartása.

A várakozásoknak megfelelően az alapkamat 50 bázispontos (0,5 százalékpontos) csökkentéséről döntött a jegybank Monetáris Tanácsa május 21-ei ülésén. Az irányadó kamat mértéke így 7,25 százalékra mérséklődik.

A kamatcsökkentés mértékét a Matolcsy György vezette jegybank előzetes kommunikációja lényegében rögzítette, az április végi döntés után – és azóta – az „óvatos és türelmes” megközelítés a mottó. Virág Barnabás alelnök ráadásul még napokkal a kamatdöntés előtt is erősen hangsúlyozta, hogy az alapkamat az első félév végére 6,75-7 százalékra várható. A kamatcsökkentésnek azon a ponton – legalábbis egy időre – vége lesz.

A kérdés ezzel kapcsolatban nem az áprilisi 50 bázispontos csökkentés folytatása volt májusban – áprilishoz képest sem a jegybank által figyelt mutatók és körülmények, sem a jegybank kamatpolitikája nem változott.

Az áprilisi döntés után Virág Barnabás a külső környezet bizonytalanságát hangsúlyozta, különös tekintette az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed által befutni tervezett kamatpályára vonatkozó előrejelzéseket. A jegybank szerint örvendetes a gyors és általános dezinfláció – ám ezalól kivételt képeznek a szolgáltatások, amelyek áremelkedési üteme továbbra is magas. Visszatérő motívumként Virág Barnabás az egyes szektorokban (telekommunikáció például) működő visszatekintő árazási gyakorlatot ostorozta, amely keretében a vállalkozások a megelőző évi inflációhoz igazítva emelik áraikat. A bizonytalan környezetben emelkedtek a kockázati felárak – Magyarország esetében a költségvetési hiánycél teljesítése így különösen fontos volna. Ahogy eddig, az importált infláció minimalizálása miatt kiemelt szempont a pénzpiaci stabilitás – beleértve a forint árfolyamát.

A jegybank lassított a kamatvágási tempón

A legutóbbi 75 bázispontos alapkamat-csökkentést ezúttal 50 bázispontos vágás követte, de ez várható volt. A kamatcsökkentési ciklus vége 6,5-7 százalékos alapkamatnál várható az év közepén.

Előretekintve a kérdés leginkább az, hogy június végén a Monetáris Tanács újabb 50 bázispontos csökkentés mellett dönt-e (így 6,75 százalékra csökkentve az alapkamatot), vagy csak 25 bázispontot vág (7 százalékra csökkentve az alapkamatot).

Ezzel kapcsolatban némi iránymutatás várható az alelnöktől a kamatdöntés közzététele utáni háttérbeszélgetésen, de csak némi, borítékolható, hogy Virág Barnabás továbbra is az óvatos, adatvezérelt monetáris politika folytatását fogja hangsúlyozni.

A júniusi kamatdöntés azért is különleges – és különösen fontos – lesz, mert addigra elkészül a jegybank gazdasági előrejelzéseit tartalmazó Inflációs jelentésének friss kiadása, a Monetáris Tanács már annak ismeretében hoz majd döntést. Az előrejelzésből és a jegybank kommunikációjából lehet majd arra következtetni, mekkora mozgásterük lesz a további kamatvágásoknak a második félévben. A dolgok jelenlegi állása szerint minimális, év végére 6,5 százalékos alapkamat valószínű.

Nagy Márton készülhet: az „összerogyott, összeomlott, lent maradt” infláció májusban föltápászkodik

A jegybank előrejelzése szerint májusban 4 százalék fölé gyorsul az infláció, év végéig a 4-5 százalékos sávban marad. A Nagy Márton által propagált magasnyomású gazdaság feltételei nem adottak, de a nyilatkozatok alapján úgy tűnik, a miniszter nem is úgy érti. Oldódni látszik a konfliktus a jegybank és a kormány között – véli a jegybank vezető közgazdásza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!