szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Március végén megnyílt új kiállításán mutatja be az amerikai Smithsonian Múzeum azt a kolosszális, 14 méteres és egy tonnánál is többet nyomó kígyót, amely 85 millió évvel ezelőtt uralta Dél-Amerikát. A Titanoboa maradványainak megtalálását a T-Rex után a legnagyobb felfedezésnek tartják.

Március végén nyílt meg a Smithsonian Múzeumban a Titanoboának nevezett óriáskígyóról szóló kiállítás; az óriási kígyó a paleocén korban Dél-Amerikában uralta az esőerdőket.

A hatalmas állatról - amely az eddig talált legnagyobb kígyó - a múzeum munkatársai életnagyságú modellt készítettek, a Smithsonian tévécsatornája pedig dokumentumfilmet forgatott a 14 méteresre és több mint egy tonnásra is megnövő, történelem előtti állat maradványainak felfedezéséről. A kiállítást jövőre több amerikai városban is bemutatják.

A Titanoboa első maradványait 2002-ben fedezték fel a Kolumbia északi részén található Cerrejon szénbánya területén, de az állat koponyájára csak tavaly sikerült rábukkanni. "Soha, a legvadabb álmaiban sem reméli az ember, hogy egy 14 méteres boa nyomára bukkan. A legnagyobb ma élő kígyók is csak feleekkorák" - mondta a BBC szerint Carlos Jaramillo, a Smithsonian Trópusi Kutatóközpont régésze, aki maga is részt vett a maradványok feltárásában.

A Titanoboa az anakonda és a boa távoli rokona volt, nem volt mérge, áldozatait egyszerűen összeroppantotta hatalmas állkapcsával - akár egy krokodilt is le tudott nyelni. A dinoszaruruszok kihalása után a kutatók szerint ez a kígyó volt a világ legnagyobb ragadozója legalább 10 millió évig.

Mark Von Holden/Smithsonian Channel
Mark Von Holden/Smithsonian Channel
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!