szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Meg kell változtatni az EU infokommunikációs politikáját ahhoz, hogy a 2000-ben megfogalmazott lisszaboni kritériumok, miszerint az EU-nak 2010-re a világ legversenyképesebb tudásalapú gazdaságává kell válnia, megvalósuljanak – jelentette ki Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter.

A miniszter szerint a lisszaboni folyamat 2005-ben a félidejéhez ér, de már most látható, hogy számos célkitűzés nem fog megvalósulni 2010-ig. Az eddig meghozott intézkedések, valamint az EU-tagállamok által végrehajtott reformok nem elégségesek, a továbbra is fennálló szerkezeti problémák akadályozzák az egységes belső piac hatékony működését.

A holland EU-elnökség felkérésére ezért a PriceWaterhouseCoopers (PWC) elkészítette Az infokommunikációs technológiák (IKT) jövőjének vizsgálata című tanulmányt, mely szerint az EU-n belül szükség van az IKT-politikák megváltoztatására ahhoz, hogy ne nőjön az USA-tól, Japántól és Koreától való elmaradása. Az elemzés több kitörési pontot nevez meg.

Bienerth Gusztáv, a PWC magyarországi vezető partnere elmondta: így például az e-üzletviteli és az e-kormányzati hangsúlyokat át kell helyezni az elérhetőségről a komplex IKT-alkalmazásokra. Ösztönözni kell az európai IKT-környezet szabványosítását, az új technológiák bevezetését és az EU-nak globális vezető szerepre kell törekednie az IKT-ipar egyes területein.

A PWC tanulmánya kiemeli, hogy el kell távolítani az akadályokat az európai elektronikus hírközlési ágazat megújulása elől. Emellett meg kell nyerni a fogyasztók bizalmát a biztonságot fokozó megoldások alkalmazására. Ahhoz, hogy az EU az IKT területén versenyképes tudjon maradni a világ e téren vezető országaival, a „hozzáférés mindenkinek" elve helyett a „képességet mindenkinek" elvet kell követni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tech

Magyarország a 36. az informatikai ranglistán

Az ENSZ Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) nevű szervezetének az információtechnológiai fejlettséget felmérő jelentésében hazánk a közép- és kelet-európai térségben a negyedik helyen áll, világviszonylatban pedig a 36. helyet foglalja el.