szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A számítástechnikát és az elektronikát megújító Nobel-díjas kansasi mérnököt 81 éves korában érte a halál.

Jack Kilby, a mikrochip feltalálója
© AP
Kilby felfedezése, hogy a tranzisztorokat egy aprócska szilíciummorzsára össze lehet sűríteni lehetővé tette, hogy olyan használati eszközök jöjjenek létre, mint a személyi számítógép, a mobiltelefon vagy akár a mikrohullámú sütő.

A tudománytörténészek Henry Ford és Thomas Edison találmányaival megegyező jelentőséget tulajdonítanak Kilby ötletének.

A sokmilliárd dolláros informatikai iparág megszületését lehetővé tévő mérnök Kansasben született, s gyermekkori álma vált valóra, amikor felvételt nyert a University of Illionis egyik műszaki fakultására. Diplomaosztója után nem sokkal a Texas Instrumentsnél helyezkedett el, korszakalkotó ötlete pedig akkor pattant ki a fejéből, amikor egyedül dolgozott egy laboratóriumban, míg kollégái a nyári szabadságukat töltötték.

Kilby és a TI elsőként szabadalmaztatták az újfajta tranzisztort, ám riválisának, Bob Noyce-nak tulajdonítják a tömeggyártás lehetővé tételét. Noyce a későbbiekben Gordon Moore-ral együtt megalapította az Intelt.

Kilby első nyomtatott áramköre nagyjából akkora volt mint egy gemkapocs. Ma már mintegy százmillió tranzisztort lehet egy ekkora lapkára zsúfolni. A tudományos felfedezésnek többek között a Szovjetunóival folytatott űrverseny adott hatalmas löketet. A szabadalom bejelentése után a Texas Intsruments nyerte a pályázatot, hogy chipeket szállítson a Minuteman elnevezésű rakétához.

Kilby 1983-ban ment nyugdíjba a cégtől, bár a későbbiekben is dolgozott ott tanácsadóként. Tiszteletére a vállalat kutatási komplexuma az ő nevét viseli. Karrierje során a mérnök több mint hatvan szabadalmat nyújtott be, elnyerte az amerikai National Medal of Science-t, valamint beválaszottták a feltalálók halhatatlanjainak csarnokába. Jack Kilby 81 évesen, rák következtében hunyt el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A HP kilép az Itanium chip tervezéséből

A HP és az Intel bejelentette, hogy a HP Intel Itanium processzor tervező mérnökei átigazolnak az Intelhez. A HP kivonul az Itanium processzorok tervezéséből, a továbbiakban a chipek fejlesztését kizárólag az Intel végzi.

MTI Tech

Mikrochippel gyógyítható a vakság egy fajtája

Az eljárás lényege a retinába beültetett mikrochip. Ezt olyan betegeknél alkalmazták Hamburgban, akiknél egy betegség, az úgynevezett retinopathia pigmentosa okozta a látás elvesztését - írja Der Spiegel.

Világ

Bőr alá ültethető chip az orwelli utópia árnyékában

Floridában a közelmúltban engedélyezték egy emberi testbe ültethető, személyre szabott orvosi ellenőrzést lehetővé tevő chip forgalmazását. Noha egyelőre csak elvétve használják a rádiófrekvencián kommunikáló azonosítót, máris a személyiségi jogvédők támadásainak kereszttüzébe került.

hvg.hu IT-SZALON

Új szuperszámítógép-chip 234 millió tranzisztorral

Az IBM, a Sony és a Toshiba közösen fejlesztette ki a Cell Chip névre keresztelt szuperszámítógép-processzort. A szuper jelzőt nem csak hatalmas teljesítménye, hanem mindenféle számítástechnikai-, szórakoztató- és egyéb elektronikus eszközt meghajtó képessége miatt érdemelte ki.

hvg.hu Tech

A termékazonosító rádiós chipek adatfelhőbe burkolják az áruházakat

Az IDC piackutató cég nemrégiben közzétett jelentése szerint a rádiófrekvenciás azonosításon alapuló (RFID) kereskedelmi rendszerek tömeges üzembe helyezése jelentős hatással lesz az informatikai hálózatokra. Az egyes termékekről a csomagolásba épített, rádiójeleket kibocsátó chipek segítségével információkat gyűjtő és feldolgozó technológia sikerénél fontos szempont, hogy egy adott hálózat képes-e intelligens és biztonságos módon kezelni az RFID-adatokat.