szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Számos kudarc és csalódás után biztató eredményről számoltak be a malária köztesgazdájának számító szúnyog nagybani irtásával foglalkozó kutatók.

A maláriát okozó egysejtű lázállatka az anopheles a szúnyog tápcsatornájában tenyészik. A kétszárnyú rovar csípésekor annak nyálával együtt kerül be a kórokozó az áldozat szervezetébe, örökre megfertőzve őt a nem egyszer halálos kimenetelű betegséggel.

Brit és holland tudósok kísérleteik során egy agresszív gombafajt vetettek be az anopheles szúnyog ellen. Mint a Science folyóiratban beszámoltak róla, a biológiai fegyverként felhasznált Beauveria bassiana gomba spóráit olajszerű folyadékba keverték, amely nem szárad ki. Ezután e folyadékkal permetezték be a kísérletekhez felhasznált gyapotcserjék leveleit.

Azt tapasztalták, hogy azoknak a szúnyogoknak a többsége, amelyek érintkezésbe kerültek a levelekkel, rövid időn belül elpusztult. Az agresszív gomba spórái jóformán „felzabálták" a rovarokat. Azok a rovarok pedig, amelyek túlélték a találkozást a gombával, jóval kevesebb malária-kórokozót vittek át a kísérleti állatokra. A tudósok mérései szerint a parazitát hordozó anopheles szúnyogok aránya a korábbinak a nyolcvanad részére csökkent.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Szarvasgomba kilója nyolcmillióért

Egy valamivel több mint egykilós fehér szarvasgomba közel nyolcmillió forintos áron kelt el az olasz Piemonte tartományban, a Grinzane Cavour kastélyban rendezett a hétvégén a kapitális gombák hagyományos árverésén. A boldog nyertes egy 89 éves New York-i vendéglős.