szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tudományos- fantasztikus filmek váltak valósággá: a tudósok olyan kapszula-endoszkópot fejlesztettek, amelynek segítségével a gyomor- és bélrák korai stádiumban fölismerhető és egyúttal kezelhető is.

A Die Welt című lap online változata arról számolt be, hogy az a németországi Tübingenben kidolgozott szerkezet - amely az első vázlatokon leginkább lábakkal és fogó szerszámokkal bíró bogárra hasonlított - a legújabb nanotechnológiai fejlesztés révén válhat valósággá. Ezt támogatja az Európai Unió most induló Vector kutatási projektje is: ennek keretében olyan intelligens kapszulákat fejlesztenek ki, amelyeket a beteg lenyelhet, és a nanobogár az emésztőrendszerbe kerülve kutathatja fel a korai stádiumban lévő rákos sejteket.

Az eddigi kapszula-endoszkópokkal ellentétben ezeket a kapszulákat az orvosok irányítani tudják, hiszen a kapszula-bogarak lábaikkal képesek lesznek majd a gyomorban és a belekben mozogni.

A betegségek földerítésére a Vector-kapszulák optikai szenzorokkal rendelkeznek, amelyek elemzik a szövetet és ezáltal képesek felismerni a kezdődő betegséget. A nanokapszulák fogóikkal képesek lesznek arra is, hogy eltávolítsák a beteg szövetet, így nagyban hozzájárulhatnak a rákos megbetegedések gyógyításához. A Vector-konzorciumhoz jelenleg 18 európai kutatóintézet és cég csatlakozott, és részt vesz a munkában a Koreai Tudomány- és Technológia Intézete is - olvasható a Die Welt című német lap online kiadásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Infinit Tech

Emberi hallást fejlesztenek robotok számára

A brit Newcastle-i Egyetem Neurológiai, Neurobiológiai és Pszichiátriai Tanszékének egy kutatócsoportja hamarosan az emberi agy hallóközpontjának számítógépes modellje készítésébe kezd, melyet a kutatók egy robotba ültetve fognak tesztelni.

MTI Tech

2010-re robotvezető és személyre szabott tévéprogram

A technológiai innovációnak köszönhetően 2010-re az autósokat robotvezető segíti, a gyerekek elektronikusan jegyzetelnek az iskolában, a televízió-műsort pedig a néző állíthatja majd össze – jósolja a Deloitte tanácsadó cég 2010-re vonatkozó jelentésében.

hvg.hu Tech

Áramtermelő baktériumokkal hajtanák a kémrobotokat

Két amerikai egyetem kutatói olyan baktériumokat fogtak munkára, amelyek melléktermékként elektronokat bocsátanak ki. A fémevő mikroorganizmusokkal kémrobotokat és egyéb apró gépeket működtetnének a jövőben.