szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Folytatódott 2007 januárjában a szélessávú internet-hozzáférések számának gyors növekedése az elmúlt évi 50 százalékos bővülés után: az xDSL vonalak száma a december végihez képest 3,12 százalékkal 632 ezerre, a négy legnagyobb kábelmodemes szolgáltató ügyfeleinek a száma pedig 4,92 százalékkal 307 ezerre nőtt.

A Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) által kedden közzétett gyorsjelentés az öt egykori monopolszolgáltató, az Emitel, a Hungarotel, az Invitel, a Magyar Telekom és a Monortel, valamint a vezető alternatív szolgáltatók, a PanTel, a Tele2, a GTS Datanet és az eTel, illetve a legnagyobb kábeltelevíziós társaságok, az UPC, a T-Kábel, a Fibernet és az EMKTV adatait tartalmazza.
 
A közzétett jelentés szerint a szélessávú hozzáférések száma január végén 939 ezer volt a december végi 906 ezer és a 2006 január végi 615 ezer után. A gyorsjelentésben szereplő négy legnagyobb kábeltelevíziós szolgáltató részesedése a teljes kábelmodemes piacon 75-80 százalék körüli, így a teljes magyarországi szélessávú előfizetői tábor immár meghaladja az 1 milliót - közölte az NHH.
 
A szélessávú hozzáférések számának növekedése mellett januárban folytatódott a bekapcsolt vezetékestelefon-vonalak számának csökkenése is. A vonalak száma közel 10 ezerrel 3,341 millióra mérséklődött. Január végén így a 100 főre jutó vonalszám a decemberi 33,28 után 33,20 volt. A háztartások vezetékestelefon-ellátottságának aránya pedig 66,29 százalékról 66,12 százalékra csökkent.
 
A kezdeményezett hívások időtartama 2007 januárjában a decemberi értékhez képest 14,65 százalékkal 796 millió percre nőtt.  Az egy fővonalra jutó kezdeményezett hívások átlagos időtartama a decemberi 207,3 percről 238,3 percre emelkedett, míg a kezdeményezett hívások átlagos hossza 3,39 percről, 3,33 percre csökkent.
 
Az előfizetők a decemberi 12,06 százalék után januárban a hívások 11,3 százalékát kezdeményezték közvetítőválasztáson keresztül, és összesen 90 millió percet telefonáltak így. A közvetítőválasztást igénybevevők száma az előző hónaphoz képest 2,67 százalékkal 812 ezerre nőtt januárban. Januárban az előfizetők 7738 földrajzi számot hordoztak, így a hónap végére a 2004. január elseje óta hordozott vezetékes számok száma összesen 180 913-ra emelkedett.
 
Az NHH tavaly májusban közölte, hogy a hírközlés technológiai fejlődése miatt megújította vezetékes gyorsjelentését, s így figyelembe veszi a vezető alternatív szolgáltatók, a PanTel, a Tele2, a GTS Datanet, az eTel, valamint a legnagyobb kábeltelevíziós társaságok, így a UPC, a T-Kábel, a Fibernet és az EMKTV adatait is. Korábban a jelentés az öt egykori monopol szolgáltató, az Emitel, a Hungarotel, a Magyar Telekom, a Monortel és az Invitel adataira épült.
 
Akkor az év első két hónapjának adatait összevonva az NHH közölte: januárban és februárban folytatódott a szélessávú internet-elterjedése, a hozzáférések száma február végén közel 442 ezer volt, ami 70 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál. Az új módszerrel számított adatok szerint tavaly február végén 3,435 millió bekapcsolt hangátviteli csatorna, azaz vezetékes vonal volt, mintegy 10 ezerrel kevesebb, mint január végén. A vezetékes vonalak száma 2005 végén 3,356 millió volt.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

KSH: előretör a mobil távközlés és a szélessávú internet

A távközlési és az internet szolgáltatások körében a második negyedévben folytatódott a mobiltelefonok előretörése a vezetékessel szemben, valamint a szélessávú internet terjedése a betárcsázós szegmens visszaszorulása mellett - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentéséből.

MTI Tech

Erősödhet a verseny a szélessávú piacon

Tovább akarja élénkíteni a szélessávú versenyt a magyar távközlési piacon a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) a teljes és részleges hurokátengedés havi és egyszeri díjainak csökkentésével - közölte az intézmény pénteken.

MTI Tech

Szélessáv: ellentmondásos hazánk vezető szerepe

A szélessávú internet elterjedtsége szempontjából Magyarország jó helyen áll a régióban, ám nyugat-európai összehasonlításban jelentős a lemaradás - állapítja meg az IDC piackutató és az internetes hálózatokat építő Cisco közös felmérésében.

hvg.hu Tech

Lassuló internet, új szélessávú alkalmazások

Az idei év internetes trendjei közül leginkább a PC-től eltérő informatikai eszközök terjedése, a sávszélesség felhasználása körüli viták felizzása, és az internet alapú televíziózás terjedése dominál majd – derül ki a Deloitte elemzéséből.