A számítási igényekhez alkalmazkodó szupergépet fejlesztettek ki

Működés közben, az éppen futó alkalmazás igényeinek megfelelően képes változtatni működési architektúráján a Raytheon új szuperszámítógépe.

  • hvg.hu hvg.hu
A számítási igényekhez alkalmazkodó szupergépet fejlesztettek ki

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Az amerikai védelmi ipar egyik fontos szereplője, a többek között a tömegoszlatások kapcsán is szóba került mikrohullámú sugárfegyvert kifejlesztő Raytheon épít a világon elsőként polimorf komputert, vagyis olyan gépet, mely akár működés közben is képes változtatni architektúráján, a futó alkalmazások igényeinek megfelelően.

A gép lelkét az úgynevezett MONARCH (MOrphable Networked micro-ARCHitecture, vagyis átalakulásra képes hálózatba kötött mikroarchitektúra) chipek adják majd, melyek hat mikroprocesszorból tevődnek össze. Ezek mindegyike 64 gigaflopos teljesítményre képes, és másodpercenként 60 gigabájtnyi adatot tud kezelni  memória-buszain keresztül, a chipen kívülre pedig 43 gigabájtnyi adatot képes szállítani másodpercenként. A Raytheon állítása szerint, a szekezet jelenleg az egyik legerősebb és energiahatékonyabb elérhető chipkészlet a piacon, mely teljesítményével lekörözi a négymagos Xeon processzorokat is.

Az eszköz kereskedelmi forgalomba kerülése nem várható a közeljövőben, a Pentagon védelmi fejlesztésekért felelős ügynöksége, a DARPA által finanszírozott chipkészleteket ugyanis elsősorban nagy teljesítményű GPS-eszközökbe, radarokba, videófeldolgozókba, űreszközökbe és katonai célokra használják majd, köszönhetően alacsony energiaigényének, és sugárbiztos összetevőinek.