szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Komplex tudományos vizsgálat indult, amely a klímaváltás nyomán, az Alföld természetes élővilágában várhatóan bekövetkező változások elemzésén alapul – közölte Török Katalin, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Ökológiai és Botanikai Kutatóintézetének igazgatója.

A bugaci puszta. Vissza az ősgyepet
© hvg.hu
Több társintézmény közös munkájáról van szó, amelyhez pályázati úton 230 millió forintos támogatást kaptak – mondta a Vácrátóton működő intézet vezetője. Tájékoztatása szerint a jövő évre befejeződő vizsgálat eredményét az új helyzethez történő alkalmazkodásban lehet majd hasznosítani.

Az elemzés a Mezőföld és a Tisza-mente tájegységre is kiterjed, ám az alföldi Homokhátság kiemelt figyelmet érdemel. A Kiskunságon ugyanis a felmelegedés gyorsabban érezteti hatását, mint a Kárpát-medence más tájain, ezért e vidék természetes élővilága nagyobb megterhelésnek van kitéve.

A túlélés egyik feltétele a növény- és állatvilág természetes sokfélesége, az emberi beavatkozás viszont gyakran éppen ez ellen hat. A kutatók kiválasztott minta-élőhelyeken nyomon követik e változásokat és ahol lehet, „besegítenek” a természetnek.

Így például a természetvédelmi oltalom alatt álló területeken több helyen kivágják az akácosokat, hogy az évezredek óta erre a tájra jellemző ősgyep újra megtelepedhessen. Az akácot ugyanis az elődök hozták az Alföldre, s az elnyom egy sor más növényfajt, ezáltal az adott vidék növényvilága szegényesebb lett – mondta a szakember.

A vizsgálatban a biológusok mellett szociológusok és közgazdászok is közreműködnek, együtt vonnak le következtetéseket arra vonatkozóan, hogy a Kiskunságon élő több százezer ember megélhetését a változó körülmények között miként lehet hosszú távon biztosítani.

Valószínűleg változtatni kell a táj használatán, például a csapadékot igénylő gabonatáblák helyére erdők vagy őshonos gyepek kerülnek, ez pedig az ökoturizmus számára is új lehetőségeket nyit. A vizsgálat következtetéseit összefoglalják és számítógépen hozzáférhetővé teszik majd a Homokhátság településeinek önkormányzatai számára. Ily módon a tudomány eredménye támpontul szolgálhat majd a döntéshozóknak abban, hogyan teremtsék meg az összhangot a természet és a gazdaság szempontjai között - közölte Török Katalin.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Svindli a felmelegedés-elmélet?

Az emberi tevékenység okozta globális felmelegedés elmélete köré mára hatalmas pénzekkel operáló, semmilyen tudományos ellenérvre nem hallgató iparág épült ki, amelynek lététől állások százezrei függnek, és amelynek képviselői éppen ezért igen erőszakosan lépnek fel az ellenvéleményükhöz ragaszkodókkal szemben - legalábbis ez hangzott el az egyik brit kereskedelmi tévé neves szakértőket felvonultató dokumentumfilmjében.

MTI Tech

21 megapolisz pusztulását okozhatja a globális felmelegedés

A globális felmelegedés miatt milliós nagyvárosokat fenyeget árvíz, vagy vízhiány : veszélyben van Sanghaj, London, New York, Tokió és Hong-Kong is - állítja Justin Mundy tekintélyes brit környezetvédelmi szakértő, aki egyben a londoni kormány tanácsadója is.

MTI Tech

Mesterséges vulkánkitöréssel küzdene a felmelegedés ellen a NASA

Sok ígéretes elképzeléssel állnak elő a tudósok arra vonatkozóan, hogyan lehetne megfordítani a globális felmelegedés jelenségét - számolt be az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA, amely jelentést állít össze a klímaváltozással szembeni lehetséges stratégiákról.

MTI Shake

Kiszáradhat a Duna a globális felmelegedés miatt

A világ számos nagy folyama, köztük a Duna is, kiszáradhat a globális felmelegedés és a gátépítések következtében - figyelmeztetett a Természetvédelmi Világalap (WWF) a Víz Világnapja előtt két nappal, kedden közzétett jelentésében.

MTI Tech

Műanyag űrfóliával védekeznének a globális felmelegedés ellen

Műanyag fóliával akarja megvédeni a Földet a túlzott felmelegedéstől egy amerikai űrhajós. Roger Angel a wissenschaft.de tudományos portál szerint végszükség esetére olyan tervet dolgozott ki, ami látszólag már a fantázia birodalmába tartozik. Az asztronauta úgy véli, hogy ha a felmelegedés bolygónkon elkéri a kritikus pontot, akkor 10 év alatt 20 millió rakétát kell felbocsátani a világűrbe, 5 percenkénti indítással, húsz különböző kilövőállomásról.

euractiv.hu Tech

Végre kimondták: az ember okozza a globális felmelegedést

Az ENSZ nemzetközi tudósokból álló tudományos testülete szerint „nagy valószínűséggel” az emberi tevékenység az oka a globális felmelegedésnek. A következtetést abban a legkeményebb figyelmeztetésben tette közzé, amely szerint sürgős cselekvésre van szükség az üvegházhatást kiváltó gázkibocsátás csökkentése érdekében.