szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A méter egymilliomod része (80 mikron) az a Napot ábrázoló rajz, amelyet az IBM amerikai számítástechnikai óriásvállalat nanotechnológiai módszerrel nyomtatott szilikonra. Ezzel várhatóan új lehetőségek nyílnak a számítástechnikában és az orvostudományban - olvasható a BBC brit közszolgálati rádió és tv honlapján.

A szakértők Robert Fludd XVII. századi angol filozófus rajzát nyomtatták ki 20 ezer aranyrészecskékből álló "tintával". Mindegyik rész mérete 60 nanométer volt. Az új nanotechnológiai nyomtatási módszer remélhetőleg nanoáramkörök készítéséhez és parányi, betegségek felderítését segítő szenzorok előállításához is alkalmas lesz. Az eljárás eddig túl drága és időigényes volt, de az IBM állítása szerint ezeket a nehézségeket most sikerült leküzdeni. A mostani fejlesztést a zürichi műszaki egyetem közreműködésével valósították meg.
 
A számítógépes chipek leendő generációja - amelyet az idén kezd el gyártani az IBM - 45 nanométeres tranzisztorokat is tartalmaz majd. A nanotechnológia a tudomány egyik legígéretesebb területe, s az atomok, molekulák szintjéről történő építkezést jelenti. Egy nanométer a milliméter egymilliomod része.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Nanotechnológiával a rák ellen

Nano-részecskékkel akarják gyógyítani a rákos megbetegedéseket amerikai mérnökök: a részecske a vérárammal bejut a daganatba, tönkreteszi a hajszálereket, és ezután adja ki magából a daganatos sejtekre halálos mérgét, nem bántja az egészséges sejteket.

ATV Tech

A lyukkártyától a nanotechnológiáig

A kutatással és fejlesztéssel foglalkozó részlegek minden cég legféltettebb titkait, a legelőremutatóbb technológiai csodákat rejtik. A nagy kék óriásvállalat kutatási ágazata idén ünnepli hatvanadik születésnapját. Nézzük milyen út vezetett a lyukkártyás számológéptől a bolygó legmodernebb és legnagyobb kutatási infrastruktúrájának létrejöttéig.

MTI/hvg.hu Tech

Nanotechnológiát használnak a jövő napelemei

Amerikában dolgozó fizikusok felfedezték, hogy a néhány atomnyi méretű nagyon kis kristályokba becsapódó fotonok a szokásos egy elektron helyett kettőt szabadítanak fel: a kétszeres hatásfokú napelemek készítéséig azonban sajnos még hosszú az út, meg kell találni az optimális anyagokat, és meg kell oldani az elektronok elvezetését a milliméternél milliószor kisebb részecskékből.