szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Biztonsági másolatot készíteni merevlemezünk tartalmáról ma már...

Biztonsági másolatot készíteni merevlemezünk tartalmáról ma már gyerekjáték, akár DVD-n, akár külső merevlemezen is tárolhatjuk adatainkat. Így, ha gépünk merevlemeze károsodik, megmaradnak a fontos dokumentumok, állományok. Viszont - mivel a külső merevlemez és a backup DVD általában gépünk közelében található - ez nem sokat véd mondjuk egy tűz, földrengés vagy vízkár esetén. Ilyenkor az lenne a legjobb, ha adataink valahol máshol vészelnék át a sorscsapást, távol az érintett területtől.

Backup szerver vagy közös tárhely
A MediaMax éppen erre kínál tökéletes megoldást, amikor 25 GB online tárhelyet biztosít nekünk. Ekkora helyen már elfér szinte minden, ami fontos. Persze nemcsak a biztonsági mentésre kínál lehetőséget, hanem arra is, hogy adott esetben könnyen megoszthassunk fájlokat másokkal. Vagyis használhatjuk afféle közös tárterületnek is (bár az ingyenes változat esetében ezt a korlátozások kicsit nehezítik, de erről majd később). A Windows felhasználók a MediaMax XL szoftverével akár időzített backupot is készíthetnek.

Kényelmes webes fájlkezelő

Fájlok megosztása
A rendszer arra is remekül használható, hogy az állományainkat megosszuk másokkal, anélkül, hogy a tárhelyhez közvetlen hozzáférést biztosítanánk nekik. Így például közvetlenül a MediaMaxból küldhetjük fájljainkat szerteszét a levél mellékleteként, de akár az is megoldható egyetlen kattintással, hogy fizikai csatolás ne legyen, csak egy linket küldjünk, amelyet a címzett egyetlen kattintással megnyithat. Ilyenkor akár lejárati dátumot is adhatunk a linknek (vagyis mondjuk adott dátum után már hiába kattintatnak rá). A rendszer a regisztrációnál megadott e-mail címünket használja a feladó megjelölésére.
Ez az egyik módszer. A másik lehetőség, hogy a My Files mappából átmozgatjuk (vagy másoljuk) a kívánt állományokat a Hosted mappába. Ilyenkor a fájlhoz egy szép kis linket kapunk, amelyet szabadon közzé tehetünk mondjuk a honlapunkon, vagy elküldhetünk levélben. A hozzáférést pedig korlátozhatjuk jelszóval vagy IP cím megadással. Videók esetén ilyenkor streaming szerverként például funkcionál a dolog, vagyis az adott médialejátszó közvetlenül az internetről játssza le a filmet.

E-mailben is megoszthatunk fájlokat

És persze a korlátok
Ajándékba 25 GB, azért az szép gesztus! Manapság persze szinte semmit nem adnak ingyen, így itt sem olyan meglepő, hogy a Mediamax fenntartói is szeretnének valamiből megélni. Szóval kapunk ingyen 25 GB tárhelyet, amelyet tetszés szerint használhatunk, néhány korlátozással. Ha ezeket a korlátokat szeretnénk túllépni, akkor természetesen fizetnünk kell. Nem nagy összeget, de mégis.
Sokaknak azonban ez a korlátozás nem számít majd olyan nagy dolognak. Lássuk, mit kell elviselnünk, ha ingyen szeretnénk a 25 GB-ot: letöltési korlát van, havonta 1 GB. Vagyis feltölthetünk 25 GB-ot, tárolják, de havonta csak 1 GB-ot tölthetünk le onnan. Ez mondjuk biztonsági mentés készítésekor nem gond, 25 GB-ot visszanyerni viszont meglehetősen lassú lesz 25 GB-nyi adat esetében. Szóval ha bekövetkezik a „nagy adatvesztés”, kénytelenek leszünk előfizetni legalább egy hónapra, hogy ne 25 hónap alatt jussunk elmentett anyagainkhoz... hacsak nem érünk rá nagyon.

A felhasznált tárterületről és a letöltésekről is kapunk információt

Van más hátulütője is a dolognak, nevezetesen az, hogy ha megosztunk ezt-azt másokkal, akkor ugye az ő letöltésük is megjelenik a letöltési információink között, vagyis ha sok mindent megosztunk sok ismerőssel, akkor gyorsan elérhetjük az 1 GB-os határt.
A másik - érezhetőbb - korlátozás, hogy csak maximum 10 MB-os fájlokat tölthetünk le. Mondjuk Word és Excel fájlok esetében ez nem nagy probléma, de hát hosszabb filmet vagy nagyobb képeket így már nem nagyon fogunk megosztani (ingyen), maximum backup célból tárolni.
Persze dokumentumokat cserélgetni, rövidebb videókat, dalokat megosztani, képeket tárolni így is nyugodtan tudunk vele, vagyis mindent, amihez nem akarunk egyszerre hozzájutni egy hónapon belül, vagy legalábbis nem érjük el vele a limitet. Bár kérdéses, hogy érdemes-e a biztonsági mentésen kívül másra használni a rendszer ingyenes részét, hiszen fájlcserére és megosztásra vannak ennél bőkezűbben mért tárhelyek is (például Rapidshare vagy Megaupload), ahol a letöltési korlát kedvezőbb.
Backup esetén viszont a legrosszabb ami történhet, hogy egyszer egy hónapra előfizetünk és visszatöltjük a cuccainkat.
Az árak egyébként elég barátságosak, és több csomag közül is választhatunk. 5, 10 és 30 dolláros csomagokban gondolkozhatunk, utóbbinál persze már nem 25, hanem 1000 GB tárhelyről beszélünk. További előnye az előfizetésnek, hogy megszabadulhatunk az amúgy nagyon szép és könnyen használható webes felülettől, és kedvenc FTP szoftverünkkel is használhatjuk a rendszert.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!