szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Persze ahhoz, hogy a Leopardot futtassuk, hivatalosan szükségünk lesz egy Macintoshra is, ám...

Persze ahhoz, hogy a Leopardot futtassuk, hivatalosan szükségünk lesz egy Macintoshra is, ám manapság elég szépen fogynak a MacBookok, iMacek, és ha ezeken egy vadonatúj, jól működő és biztonságos rendszert is kap a nép, az tovább növelheti a népszerűségüket, nemcsak Amerikában, hanem akár nálunk is.

A Leopard pedig közeleg! Október 26-án már nem valószínű, hogy megmenekül a világ a bejelentésétől, bár a világ jelenleg nem is nagyon akar menekülni. Szinte ki van éhezve egy jó rendszerre, a Leopard pedig annak ígérkezik.
Az Apple 300 lényegi újítást ígér az előző OS X-hez, a Tigerhez képest. Most nem sorolnánk fel mind a 300-at, ha megjelent a rendszer, úgyis szolgálunk róla tényleges teszttel (mert hát az ember már csak akkor hiszi el igazán valamiről, hogy jó, ha megtapasztalta). Viszont érdemes kiemelni közülük néhányat.

Megújult Desktop
A Leopard számtalan külső változáson megy keresztül. Átszabták a Dockot (kicsit 3D-s és jobban csillog), átlátszó lett a felső menüsor (hmmm, ez kicsit Vistás),  egységes felületet kapnak az alkalmazások (a kor követelményeinek megfelelően kicsit szürkébb, de elegáns), és persze átvariálták az ikonokat is. Az egésznek kicsit sci-fi jellege van, de szép, ez vitathatatlan.
Amit sokan fognak szeretni, az a Stacks, amely a Dockra ülve amolyan gyűjtőként funkciónál. Begyűjthetjük oda kedvenc alkalmazásainkat, fontos dokumentumainkat, de a frissen letöltött fájlok is egy ilyen gyűjtőbe rendeződnek a Dockon.

Megújult Dock, menüsor és persze a Stacks

Új fájlkezelő
A Finder a rendszer komornyikja, bátran fordulhatunk hozzá, ha programot indítunk, dokumentumot keresünk vagy fájlműveleteket végzünk. Az új Finder számtalan új kényelmi funkcióval bővült és átláthatóbb is lett. Kicsit az iTunesra emlékeztet, különösen az oldalsáv és a Cover Flow nézet miatt.

Quick Look
Íme egy funkció, amelyet garantáltan imádni fogunk. A Quick Look segítségével egyetlen gombnyomás vagy egérkattintás elegendő ahhoz, hogy egy képet megnézzünk, egy dokumentumot megnyissunk vagy egy videót lejátsszunk. Szerkesztési lehetőség persze nincs, cserébe viszont a másodperc tört része alatt belekukkanthatunk bármibe (JPG, PSD, PDF, XLS, DOC, TXT stb. kár sorolni), anélkül, hogy várakozni kellene a megfelelő alkalmazás betöltésére. Ez vonatkozik a Microsoft Office dokumentumokra is, és még cask telepített irodai csomag sem kell hozzá! És hát ez itt a lényeg kérem, mert egyben felvetődik a kérdés, ha a Leopardban ezt az Apple képes volt megoldani, akkor a Vista és az XP miért nem képes erre alapból?

[[ Oldaltörés: Második oldal ]]



A Quick Look egyben képböngészőként is remekül alkalmazható, mivel egyszerre több kép megnyitására és Slideshow lejátszására is képes.

Szinte mindent megnyithatunk egy pillanat alatt

Time Machine
A Time Machine nem korszakalkotó újdonság,  egyszerű backup alkalmazás. Az érdekesség benne az az elegancia és látvány, ahogyan működik. Törölt fájlokat, leveleket, dokumentumokat, képeket állíthatunk vele vissza, időgéphez méltó felületen, egyetlen kattintással. Bárki tudja használni.

Időgép is van benne...

Spaces
A Spaces egy hasznos, régóta várt szolgáltatás, amely Unix és Linux rendszereknél már régóta megvolt, így ideje volt, hogy az OS X-be is bekerüljön. Gyakorlatilag több munkaasztal használatáról van szó, persze ez is amolyan Apple-stíusban, látványosan, mégis jól kezelhetően.

iChat
Az iChatra ráfért a megújulás, át is szabták rendesen. Az Apple csevegőszoftvere immár nemcsak videokonferenciák megrendezésére alkalmas,  hanem fotó-slideshow és prezentáció is tartható vele, online módon. Megkapta az új Photo Booth effektjeit is, így látványosan eltorzíthatjuk a képünket, vagy éppen tetszőleges videohátteret varázsolhatunk magunk mögé.
Technikai újdonság az AAC-LD kodek, amely elvileg tisztább hangot közvetít a netes csevegés közben, a Desktop megosztás, vagy a közös webböngészés a távoli partnerrel. És persze mindent rögzíthetünk is, hogy később is visszanézhessük.

Megújult az iChat is

Szülői felügyelet
A Leopard hatékony szülői felügyeleti eszközöket is kapott, így a gyerkőcök már nem lóghatnak éjfélig az interneten különféle felnőtt tartalmakat és persze nem is indíthatnak vagy telepíthetnek engedély nélkül programokat. Mi több, gépet sem indíthatnak engedély nélkül. Fogják is szeretni... a szülők.

Egyéb nyalánkságok
Mivel a rendszer megjelenésekor már tapasztalatokkal fűszerezett bemutatóval szeretnénk szolgálni, kicsit rövidebbre fogjuk ezt az ismertetőt, ám még néhány, lényegesebbnek tűnő újdonságot gyorsan számba veszünk:
Megújult a Safari böngésző, gyorsabb és okosabb lett, ráadásul a segítségével egyetlen mozdulattal készíthetünk Widgetet a Dashboardra egy honlap adott részletéből (például a Techline főoldalán a főanyagból :)), amely így természetesen automatikusan frissül is.
A másik lényeges dolog, hogy előre láthatóan október végétől már csak a Leoparddal rendelkezők tehetnek fel kényelmesen, a Boot Camp szoftvert használva natív Windows Macintoshukra, mivel hivatalosan csak a Leopard részeként lesz Boot Camp, Tigerre nem tudjuk majd letölteni a bétát. Persze Boot Camp nélkül is megoldható a dolog, de ez más kérdés.
A Mail, az OS X levelzőprogramja is nagy ráncfelvarráson esett keresztül. Kapott egy jobb spam-szűrőt, beépített jegyzetelési lehetőséget, kényelmes RSS olvasót és rengeteg testreszabható levélpapírt. Imádni való az egész, és a jegyzet, illetve a to-do bejegyzések kapcsán szépen összedolgozik az iCal naptárral.
De olyan apróságokra is figyeltek, hogy elmenthessük a megnyitott ablakok minden beállítását és azokat bármikor visszatöltsük, vagy egy nem aktív ablakban görgessük annak tartalmát, az egérkurzort az ablak fölé mozgatva. 
A TextEdit támogatja a Word 2007 és az OpenDocumentum formátumokat, PDF-et szerkeszthetünk a Previewban, elérjük a Wikipediát a rendszer saját szótárprogramjában, adatokat szinkronizálhatunk a Yahoo! alkalmazásaival stb.
Aki már most kíváncsi mind a 300 újdonságra, látogasson el a http://www.apple.com/macosx/features/300.html oldalra. itt megtalálja őket. Szinte minden területen vannak változások, így nem lesz ok panaszra. Kompatibilitás szempontjából persze majd kiderül, mit várhatunk, ha már élesben is sokan használják a rendszert. Számos alkalmazás már most Leopard kompatibilis, a többség pedig változtatás nélkül is tökéletesen fut az új rendszeren.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Október végén Mac nano?

Természetesen, ahogy az már az Apple-nél lenni szokott, senki nem tud semmi biztosat...

techline.hu Tech

Kipróbáltuk az új iMacet!

Családi tesztre ragadtattam magam a minap, amikor sikerült - egy hétre - szert tenni az Apple...