szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Éppen ezért egy rendhagyó top listát állítottunk fel, amelyben a Techline...

Éppen ezért egy rendhagyó top listát állítottunk fel, amelyben a Techline szerkesztői a saját kedvenceiket sorolják fel, röviden megindokolva, miért éppen az adott program került e szűk felsorolásba. Egy dolog persze vitathatatlan: ezek teljesen szubjektív listák, ahol a sorrend sem számít, hiszen csak arról van szó, hogy ebben az évben számunkra ezek a szoftverek tűntek a leghasznosabbnak, legizgalmasabbnak a megjelenések közül, s minthogy ezek személyes listák, lehetnek közöttük átfedések is. Egy valami azonban bizton állítható: az itt felsoroltak szoftvereket bátran merjük ajánlani bárkinek, napi használatra.



HENRYKE KEDVENCEI

Swish Max 2 (Windows)
Évek óta ez egyik legjobb Flash készítő a Swish – gyakorlatilag az egyetlen alternatívája a Macromédia Flash-nek. A legújabb Max2 verzió nagyon hasznos újításokat hozott. Biztos, hogy a következő években is sokat hallunk még a Swish-szériáról, hiszen egyre népszerűbb a dizájnerek és a webfejlesztők körében.

Mplayer (Mac, Windows, Linux)
A világ talán legjobb videólejátszója – ráadásul hazai fejlesztés (hajrá Magyarok!). Teljesen ingyenes, mindent lejátszik, mindenféle kodek-nyavaja nélkül, akadás mentesen fut/teker a "legócskább" PC-n is, mérete pedig pár kilobájt. 

Poser (Mac és Windows)
A Poser a négyes verzió óta sikeresen kinőtte gyerekbetegségeit, és az egyik leginnovatívabb és legkülönlegesebb animációs- és karaktertervező szoftverré vált. A hetes verzió méltó kiegészítője (mert helyettesíteni persze nem tudja) a Maya/3DsMax párosnak. Ha valakit érdekel a karakter-animáció, de nincs felesleges tíz éve “kitanulni” a szakmát, akkor érdemes kipróbálni a Poser-t.

Skype (Mac, Windows, Linux)
Mit is lehetne írni a mindenki által ismer Skype-ról? Eleinte óvatos voltam vele, mondván “kinek kell ez?”… ma már nem tudnék élni nélküle. Nem elég, hogy gyakorlatilag ingyen telefonálok, csevegőprogramnak sem utolsó, nem olyan bonyolult mint az MSN vagy a Yahoo, de éppen az egyszerűsége a vonzó. Akár csevegés/fájlküldés , akár mikrofonos telefonálás vagy konferencia a Skype kötelező darab.

GTalk (Windows)
Ha már csevegőknél tartunk: a gmail kiegészítője akkor hasznos, ha többi gmail-t használó ismerősünkkel akarjuk tartani a kapcsolatot. A Skype-al szembeni nagy előnye, hogy a Gtalk nem foglalja a memóriát és a processzort (nagyon kicsi alkalmazás), gmail-es ismerőseinket pedig a cimük ismeretében érhetjük el. Ha akarjuk mikrofonon is cseveghetünk. Ráadásul van benne egy “notify” funkció, ami figyelmeztet ha új levelet kaptunk gmail fiókunkba – tökéletes.

1StPage (Windows)
Nagyon sok webszerkesztő létezik, de olyan amit teljesen ingyenes, és teljesen professzionális még mindig csak egy van: ez pedig a 1StPage.
Nem egy WYSWYG editor, így inkább haladóknak/profiknak ajánlott, ingyenessége miatt azonban verhetetlen. 

Adobe Phosotshop CS3 Extended (Mac és Windows)
Szinte biztos, hogy a kollégák listájában is benne lesz a Photoshop, de ez nem meglepő. Grafikai szoftverek és fotószerkesztők jönnek-mennek, de a “jó öreg PS” egyeduralmát megtörni lehetetlen. Vessünk csak egy pillantást a Techline PS-tippjeire és kiderül miért…
A CS3 extended megjelenésével a Photoshop elképesztő magasságokba emelkedett, immáron nem csak a grafika- és fotószerkesztés, hanem az animáció terén is. Ha egy lakatlan szigetre csak egy grafikai szoftvert vihetnék, akkor nem vitas, hogy a CS3 Extended lenne az. Mindent tud, és még többet is!

Firefox (Windows)
Ha böngésző, akkor Firefox. Persze nagyon jópofa az IE7 a maga módján - főleg, hogy öt éves fejlesztési periódus kellett a Microsoftnak, hogy végül beletegye a Firefox és az Opera által már évek óta használt "füleket" (tabbed-browsing), sőt az Opera is remek böngésző (mai napig a leggyorsabb). De biztonság és kiegészítők terén a Firefox verhetetlen.

Irfanview (Windows)
Az Irfanview évek óta a legjobb (ingyenes) képnézegető. Nem volt ez másképpen 2007-ben, az új, 4.0-ás verzió megjelenésekor sem, és elég valószínű, hogy így lesz 2008-ban is. :)

RE4 (Windows)
Nem kell mindig dolgozni! Illetve kellene, de néha játszni is kell, hiszen a homo-ludens igényli a játékos kikpcsolódást. 2007 egyik legjobb játéka Techline-berkekben a Resident Evil 4-es volt, ami nem egy mai darab (GameCube-ra már előzőleg megjelent), most viszont a lelkes rajongók  feltuningolták a grafikát, így néhány ingyenes patch segítségével gyönyörű környezetet kaptunk. A Capcom klasszikus így roppant élvezhető lett, agyatlan kikapcsolódáshoz a legjobb darab.

WoW (Mac és Windows)
Végezetül egy másik örök klasszikus: a lassan öt éve az eladási listák tetején csücsülő, immáron nyolcmillió ember által benépesített virtuális világ, a World Of Warcraft nekünk is nagy kedvencünk – ezzel valószínűleg nem vagyunk egyedül. 



GORGO KEDVENCEI

Adobe Premiere Elements 4.0 (Windows)

A Premiere Elements az utóbbi idők egyik legjobban sikerült otthoni videószerkesztő szoftvere, ami mondjuk az Adobe esetében elvárható, hiszen van tapasztalatuk ezen a területen. Nagyon könnyen használható, miközben nem korlátozza a felhasználói kreativitást. Kényelmes felületen vághatunk, effektezhetünk, s lehetőségünk van az elkészült videókat látványos menüvel ellátott DVD-n, vagy éppen különböző, interneten is könnyen terjeszthető videóformátumban megosztani családtagjainkkal, ismerőseinkkel. Várom belőle a Maces verziót, amelyet jövő év elejére ígértek. Meglátjuk, az is ilyen jól sikerül-e.

Miro (Mac és Windows)
Igen, tudom, ott a Joost. De nekem mégis a Miro lett a szívem csücske. Leegyszerűsíti a YouTube videók keresését (meg még egy halom más videómegosztót), begyűjtését, rengeteg jó minőségű tartalmat kínál (közöttük HD filmeket is), egyszerűen használható. Egyedül az hiányzik belőle, hogy az ember egy mozdulattal átdobja a kedvenc videókat az iPodra, de ezt is beígérték a fejlesztők. Reméljük, betartják.

Adobe Photoshop CS3 (Mac és Windows)
Számomra az év nagy előrelépése volt az Adobe Photoshop CS3, mert amikor  Intel alapú Macre váltottam, a Rosetta PPC emulátorral futtatott régi változatok nagyon gyatra teljesítményt nyújtottak. A CS3 viszont végre unibin lett, vagyis Inteles és PPC-s Macen is remekül fut, és kapott néhány hasznos új funkciót is (például 3D modellek kezelése), amelyek számomra hasznosnak bizonyultak. Az Adobe alkalmazások közötti együttműködés is látványosan javult, s mellesleg - szerintem - az új felület is kényelmesebb, mint elődei.

Pixelmator (Mac)
Idén két képszerkesztő is belopta magát a szívembe. A Pixelmator egy nagyon gyors, és rendkívül jól „felszerelt” kis program Macen. Ha valakinek nincs pénze Photoshopra és tudja nélkülözni annak extra funkcióit, akkor a Pixelmatorban szinte mindent meg tud oldani. Ráadásul az ára töredéke az Adobe szoftverének. Nálam a Pixelmator az év fejlesztése, különösen, mivel a megjelenés óta kiadtak már hibajavítást is, sőt, apránként bővítik, tökéletesítik a programot.

Apple OS X Leopard (Mac)
Az Apple operációs rendszerének új verziója a megjelenésig nem csak a Maceseket, hanem a PC-seket is lázban tartotta. Ennek oka valószínűleg az volt, hogy az Apple marketing gépezete ezúttal a szokottnál jóval nagyobb felhajtást csinált az új OS X körül, mint a korábbi változatoknál, másrészt a Vistában csalódottak is érdeklődve figyelték, mire képes a másik oldal. A Leopard hozta azt, amit józan ésszel vártak tőle, s bár nem lett korszakalkotó, követendő példának kitűnő a konkurencia számára. Nálam szinte a megjelenés óta megy, s mára már szinte semmi gondunk egymással (pedig nem is clean install volt, hanem a régi rendszert frissítettem). Az Apple szorgalmasan javítgatja a hibákat, réseket, a külső fejlesztők pedig lassan mindenből megjelennek a Leopard kompatibilis változattal. Én mindenesetre már megszoktam a Spaces és a Quick Look nyújtotta kényelmet, meg az átlátszó felső menüsort is... A rendszer teszi a dolgát és én is a magamét. Így öröm dolgozni!

Parallels 3 (Mac)
Bár Mac előtt ücsörgök, azért a Windowsról és Linuxról nem mondhatok le, mert emlékezetből nehéz lenne írni róluk. Bár a Boot Camp segítségével egy Vista is ücsörög a gépen az OS X mellett, azért kellett egy újraindítás nélkül is elérhető Windows a napi munkához. Ebben segít a Parallels, amelynek segítségével bármikor használhatok Windowst és így Windowsos programot, anélkül, hogy ehhez újra kellene indítani a gépet. A virtuális Windows és az OS X szépen kommunikálnak egymással. Van hálózati kapcsolat, megosztják a vágólap tartalmát ha kell. Az új Parallels pedig a 3D gyorsítást is „emulálja”, ha kell. S bár a legújabb játékok persze még így sem használhatók vele érdemben, arra ez bőven elegendő, hogy Direct X-re épülő alkalmazásokat (esetleg egyszerűbb játékokat) is használjon néha az ember. És mindezt ablakban, vagy teljes képernyőn. Sőt, az önámítás végső lépéseként akár úgy is, hogy a Windowsos alkalmazások együtt fussanak OS X-es társaikkal, az OS X Asztala fölött.

Ubuntu 7.10 (Linux)
Számomra a Linux világ egyik legnagyobb sikersztorija az Ubuntu, amely gyorsan és magabiztosan tört előre a disztribúciók között, s mára már az otthoni  felhasználók számára leginkább ajánlható Linux disztribúcióvá nőtte ki magát. Remekül összeválogatott csomagok, áttekinthető felület, egyszerű konfigurálás és telepítés, és persze a manapság hódító látványos felület sem maradt el (amely valóban 3D-s, az erőforrás-igénye pedig töredéke a Vista Aerójának). Ha érdekel minket a Linux, az Ubuntu jelenleg a legjobb alap az ismerkedésre.

Live Interior 3D (Mac)
A Live Interior 3D számomra a létező legjobban sikerült lakberendezési szoftver. Szerintem otthoni használatra több, mint elegendő a tudása, de akár egy ingatlan irodában is remek kis grafikákat lehet vele készíteni az eladó lakásokhoz, házakhoz. Rajzolhatunk vele akár alaprajzokat is. Az év második felében kiadott új verzióban átvariálták kicsit a kezelőfelületet, így kényelmesebben bejárhatók a 3D terek. Amúgy is az fogott meg benne leginkább, hogy mennyire egyszerűen használható, miközben számos dolgot testreszabhatunk benne, így nincs olyan érzésünk, mintha keretek közé lennénk szorítva.

Norton Internet Security 2008 (Windows)
Nekem az idei év meglepetése volt az új Norton Internet Security. Leginkább azért, mert már a tavaly leírtam a csomagot, mivel oly mértékben zabálta az erőforrásokat a Windowsban, hogy nem találtam olyan tesztgépet, amelyen normálisan lehetett volna mellette dolgozni. Ez egy tendencia volt az utóbbi évek Norton termékeinél, amely most végre megtörni látszik. A 2008-as változat valóban nem akkor zabagép, mint elődei. Emellett elég komplett csomag, hogy teljesen lefedje a biztonsági problémákat, hiszen vírusirtót, spam-szűrőt, szülői felügyelet szoftvert, tűzfalat stb. egyaránt tartalmaz, könnyen konfigurálható kivitelben. Egyszóval igazi all-in-one csomag. Jövőre mondjuk felköthetik a "gatyót", hiszen az ESET (a NOD32 fejlesztője) is színre lépett egy komplett (bár nem ennyire szerteágazó) biztonsági csomaggal.

Bean (Mac)
A végére maradt - bár a sorrend mit sem számít - egy igazi apró gyöngyszem. A Bean számomra munkaeszköz, naponta használom, szinte folyamatosan, de szerencsére nem kopik. Sőt, egyre tökéletesebb. No, ez utóbbit nem nekem köszönheti, hanem fejlesztőinek, akik hangya szorgalommal tupírozzák aprócska szövegszerkesztőjüket. OS X alatt ennél kényelmesebb alkalmazás szövegszerkesztésre (és csak arra) szerintem nincs mégegy. Ráadásul gyors és rendszerigénye is minimális.
Ettől függetlenül ez a program tényleg csak azok számára hasznos, akik a szövegszerkesztés esetében nem gondolnak másra, csak a szöveg szerkesztésére (a MySpell helyesírás ellenőrző is működik vele). Ha képeket, táblázatokat kell a dokumentumba illesztenünk, jobban járunk a Pages vagy akár az OpenOffice.org használatával. Persze ki tudja, hova fejlődik még e kicsiny program.



GYARMATI LÁSZLÓ KEDVENCEI

Flock (Mac és Windows)

A Mozilla alapokra épülő böngésző csaknem minden olyat tud, amit a Firefox és ennek kiegészítői is általában használhatók hozzá. Ezen felül kényelmesen lehet elérni vele a megosztó és közösségi oldalakat. Külön média csíkkal, beépített kép és blog feltöltő ablakkal és online bookmark megosztással. Windows és Mac változata is elérhető.

iTunes (Mac és Windows)
Gyorsan lehet vele zenei gyűjteményünkben keresni, automatikusan hozzárendeli az albumokhoz a CD borító képeket, kezeli a dalok szövegét. Hatalmas hang és videó podcast választék, ezzel automatikusan lehet a legfrissebb információkhoz, műsorokhoz, oktató anyagokhoz jutni. Egyszerű és gyors zene és videó vásárlás, akár DRM nélkül is. Windows és Mac változatban is elérhető.

Adium (Windows)
Ingyenes, általános chat program Mac-re. Kezeli többek között az AOL, ICQ, Jabber, Google Talk, MSN, Yahoo!, Bonjour, MySpace IM rendszereket. Így egyetlen alkalmazással lehet látni minden partner állapotát és egységes felületről lehet beszélgetni velük.

Picasa (Windows)
Gyors és egyszerűen kezelhető, ingyenes  fénykép katalogizáló és szerkesztő program. Automatikusan letölti és rendezi a digitális fényképező gépeken tárolt képeket. A felvételek különböző szempontok szerint csoportosíthatók, idővonal segítségével is lehet keresni. Egy-egy válogatásból  egy kattintással lehet képernyővédőt vagy webalbumot készíteni. Ez utóbbi tárolásához ingyenes tárhely is rendelkezésre áll.

Mac OS X 10.5 Leopard (Mac)
Az Apple régen várt operációs rendszere pontosan azt teszi, amire készítették: kiszolgálja a felhasználót, minden rutinfeladatot önállóan elvégez, több száz olyan beépített újítást tartalmaz, ami egyszerűbbé és kényelmesebbé teszi a számítógép használatát. A felhasználó nyugodtan koncentrálhat a feladataira, nem azzal kell törődnie, hogy az operációs rendszert hogyan tudja működőképes állapotban tartani.

OpenOffice (Mac és Windows)
Ingyenes és a Microsoft Office-val tökéletesen  kompatibilis irodai programcsomag. Magyar nyelvi változata is létezik. Könnyen elkészíthető vele a dokumentumok webes és PDF változata is. Windows, Mac és Linux alatt is elérhető.

VLC Media Player (Mac, Windows, Linux)
Mindent lejátszó, minden platformon elérhető program. Rendkívül sok beállítási lehetőséggel. Az ingyenes alkalmazással többek között MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, mp3, ogg állományokat lehet lejátszani, így külön DVD lejátszóra sincs szükség. A DivX fájlok feliratait  is kezeli.

Google Earth (Mac és Windows)
A saját gépen futó térképalkalmazás folyamatosan bővül új szolgáltatásokkal. Az ide fejlesztések között találhatjuk az egyre részletesebb háromdimenziós épület modelleket, a több Gigapixeles képeket tartalmazó  rétegeket és már a világűrben is kalandozhatunk vele. Érdemes útvonal tervezésre is használni, mert már Magyarország legtöbb települése is utca/házszám részletességgel szerepel benne.

Parallels (Mac)
Egyre többen próbálnak ki különböző operációs rendszereket és esetenként egyszerre többet is szeretnének használni. Ilyenkor a legjobb  megoldás a Parallels, amelynek használatával ablakban vagy tejes képernyőn lehet futtatni az eredetitől különböző operációs rendszereket. A program képes az állományok megosztására az operációs rendszerek között, de például közvetlenül is másolhatunk fájlokat Windows, Mac vagy Linux rendszerek között.     

QuickTime Player Pro (Mac és Windows)
A lejátszáson kívül a program Pro változatával hangot és videót is lehet rögzíteni. Ezen kívül nagyon gyorsan lehet vele alapvető szerkesztési műveleteket végezni. Videó vágás, beillesztés, utóhangosítás, feliratozás is megoldható vele. Windows és Mac operációs rendszerekre is elérhető.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!