szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A Google Earth Switch to Sky menüpontjában számtalan dolgot megtudhatunk a csillagokról...

A Google Earth Switch to Sky menüpontjában számtalan dolgot megtudhatunk a csillagokról, bolygókról, csillagképekről. Az ingyenes, és magyar nyelven is elérhető Stellarium talán mégis hasznosabb egy amatőr csillagásznak.

A csillagképek azonosításában is segít

Először is, bárhonnan megfigyelhetjük vele az eget, akár egy zárt szobából is. A programnak pontosan megadhatjuk, hogy a Föld mely pontjáról kívánunk vizsgálódni, s térben és időben is szabadon mozoghatunk. Sőt, bármely bolygó vagy hold “szemszögéből” vizsgálódhatunk (ehhez ki kell jelölni a kívánt objektumot, majd lenyomni a Ctrl + G billentyűkombinációt).
A jelenlegi, 0.9.0-s verzióban 600 ezer csillagot találunk az alapkatalógusban, s további 210 millió csillagot a kiegészítő katalógusokban. Az adatbázis kereshető is, így pillanatok alatt megtalálhatunk egy adott csillaghalmazt. Mindenre nagyíthatunk, így a bolygókra, azok holdjaira, csillaghalmazok képeire stb. Az eligazodást segítendő bekapcsolhatjuk az egyenlítői rácsokat, horizontális rácsokat is, jelölhetjük az égtájakat, a tökéletes illúzióról pedig a ki- és bekapcsolható légkör és a változtatható felszín (ezekből rengeteget tölthetünk le a honlapról is) gondoskodik. 

A Szaturnusz, egy kicsit közelebbről

A Google Earth-el ellentétben itt nem találunk pontos leírásokat a különböző objektumokról, de a legfontosabb adatokat (fényesség, távolság, Az/Mag) megkapjuk.
A program segítségével beazonosíthatjuk a különböző csillagképeket is, ráadásul a kultúrkör is választható, így a kínaitól az indián kultúrákig minden csillagképet megszemlélhetünk.
Ha mindez nem lenne elegendő, a Stellariumhoz számtalan scriptet is letölthetünk, amelyekkel különböző eseményeket modellezhetünk (napfogyatkozások stb.).
Ezek segítségével látványos animációkkal fűszerezett prezentációkat is összeállíthatunk, így oktatásra is kitűnően használható a program.

A Stellarium teljesen ingyenes, és használható Windows, OS X (Universal Binary) és Linux rendszeren is. Sajnos magyar nyelven egyelőre csak a Windowsos változat érhető el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!