szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Ahhoz, hogy a megrajzolt borítóból 3D-s változatot készítsünk, nincsen...

Ahhoz, hogy a megrajzolt borítóból 3D-s változatot készítsünk, nincsen szükség méregdrága 3D-s modellezőkre vagy mondjuk a Photoshop legújabb, immár 3D-s objektumokkal is remekül elbánó verziójára. Megúszhatjuk sokkal olcsóbban, sőt akár ingyen is, ráadásul a munkát is megússzuk néhány kattintással.

Kiindulásként elkészült a borító egy képszerkesztőben

Scott’s Box Shot Maker 2.0 (Freeware)
Kezdjük rögtön a legegyszerűbbel, ami persze nem jelent semmi rosszat, hiszen a Scott’s Box Shot Maker 2.0 igazán könnyen használható, és egészen látványos végeredményt produkál.
Kétféle dobozt és egy könyvet készíthetünk vele 3D-ben. A dobozok közül az egyiknek csak két oldala látszik (front és gerinc), míg a másik esetben úgy „dönti” a program, hogy a tetejét is lássuk. Ha úgy tartja a kedvünk, egyetlen gombnyomással árnyékot is adhatunk a doboznak, ami fokozza a térbeliséget.
A program használata gyakorlatilag gyerekjáték, egy varázsló vezet végig minket a dobozkészítés lépésein. Csak meg kell adnunk a felhasználni kívánt képeket (borító, gerinc, és a borító teteje, ha szükséges), és gyakorlatilag már készen is vagyunk. Bár a projekt létrehozásakor választanunk kell a típusok között, azt utólag is módosíthatjuk, emellett a méreteket és az arányokat is szabályozhatjuk utólag. Az alapértelmezett méreten kívül eredeti felbontásukban is használhatjuk a képeket, így akár nyomdai minőségben is produkálhatunk 3D-s dobozokat és borítókat, mondjuk egy katalógushoz (ilyenkor érdemes BMP-be menteni a végeredményt), de természetesen dolgozhatunk internetre is, kis mérettel. A képeket egyébként feliratozhatjuk is, illetve lehetőségünk van arra, hogy több képből rakjuk össze a gerincet, rétegeket használva. Mindent egybevetve, ez a program nagyszerű ingyenes megoldás, csak arra figyeljünk, hogy a 2.0-s változatot töltsük le, mert a 3.0-s és 4.0-s verzió gyatrább végeredményt produkál, és a használatuk is bonyolultabb kicsit. Íme egy példa, amikor a továbbfejlesztés nem tett jó a szoftvernek (persze láttunk már ilyet máshol is...).

Ingyen van, de nem rossz!

3D Boxshot Maker (Freeware)
A 3D Box Shot Maker ugyancsak ingyenes és szintén remekül használható, nincs szükség hozzá pilótavizsgára. Megadjuk a gerinc és az előlap képét, és már készen is van a 3D-s, árnyékkal ellátott, tükröződő dobozkép, ez ugyanis az alapbeállítás. Természetesen minden testre szabható benne, így ha az árnyék vagy a tükröződés nem kell, kikapcsolhatjuk, de adott esetben finomíthatunk is rajtuk. A beállításokat el is menthetjük, így ha több dobozképet akarunk készíteni, azoknál is alkalmazhatjuk a korábban használt értékeket.
Két nagy hiányossága is van azonban az előbb ismertetett programmal szemben, az egyik, hogy nem tud 3D-s könyvborítót generálni, a másik pedig, hogy nem tudunk vele nagy felbontású képet készíteni, így csak arra használhatjuk, hogy az interneten jelenítsük meg a dobozképeket szoftvereinkhez.

Szintén ingyenes megoldás

Cover Expert (Shareware, 49 USD)
A Cover Expert megérdemli a kissé fellengzős nevet, hiszen a profik „játékszere”. Gyakorlatilag bármit elkészíthetünk vele, ami ebben a témakörben eszünkbe juthat.
Nemcsak egyszerűen dobozképeket vagy 3D-s könyveket kreálhatunk vele, hanem CD- és DVD-borítókat, 3D-s CD képeket is (még a Vista és az Office 2007 lekerekített sarkú műanyag dobozait is modellezhetjük). Sőt, mindezt akár egyetlen képre is összerakhatjuk, tetszőlegesen elhelyezve a különböző objektumokat (szabadon forgathatunk, mozgathatunk mindent). Kedvező, hogy az árnyékot és a tükröződést kedvünkre állítgathatjuk, de testre szabhatjuk a kamera és a világítás jellemzőit is.
Dacára annak, hogy mi mindennel kényeztet, a használatát gyakorlatilag 2 perc alatt elsajátíthatjuk, a végeredmény pedig abszolút profi, hiszen renderelt 3D képet kapunk.

Lenyűgöző tudás és egyszerű használat

Box Shot 3D (Shareware, 50 USD)
Hasonlóan profi végeredményre juthatunk a Box Shot 3D használatával, bár itt egyszerre csak egy objektumról generálhatunk képet. Azt viszont teljes 3D környezetben tervezhetjük meg, s a puha- vagy keménykötésű könyvtől a DVD- és CD-borítón, lemezképen át a dobozképekig mindent készíthetünk vele. Az alapfelállás itt is az, mint a Cover Expertnél. megadjuk a felhasználni kívánt képeket, a program pedig rádolgozza őket a kiválasztott 3D objektumra.
Itt is minden beállítás tetszőlegesen módosítható, a háttér, az árnyék, a tükröződés, a kamera és a világítás.
Nagyobb képeknél a renderelés finoman szólva lassú, viszont a végeredményre büszkék lehetünk, és akár nyomdai munkákhoz is felhasználhatjuk.

A próbaverzió sajnos csíkokat húz :)

3D pack Shot (Shareware, 30 USD)
A végére egy olyan szoftvert hagytunk, amely kilóg kicsit a sorból,  ugyanis nem internetre vagy nyomtatásra szánt dobozképeket készíthetünk vele, hanem 3D-s termékbemutató videókat. Prezentációkhoz kitűnő választás lehet. Ha nem akarunk szenvedni az animációk elkészítésével, számos előre definiált szkriptet alkalmazhatunk, így csak a képeket (címoldal, gerinc stb.) kell megadnunk, ahogy az a többi szoftvernél is szokás. Ezután kiválasztunk egy szkriptet, és akár rögtön menthetjük is az egészet videóként, és feltehetjük termékbemutatónkat, mondjuk a YoutTube-ra. Természetesen saját animációt is összeállíthatunk a kulcskockák és a kamer, illetve az objektum mozgatására használható csúszkák segítségével.
Érdekesség, hogy nem sak könyvet, dobozt, DVD-tokot stb. készíthetünk vele, hanem akár egy 3D-s bögrét is kedvünkre mozgathatunk a térben. 
Próbaverziót is letölthetünk belőle, innen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!