szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Hogy mennyire „élő”, azzal persze lehet vitatkozni: alapesetben az Earthview 10 percenként...

Hogy mennyire „élő”, azzal persze lehet vitatkozni: alapesetben az Earthview 10 percenként frissíti a „fake” műholdképet (hogy miért fake, azt mindjárt elmondjuk). De ha nagyon maximalisták vagyunk, akkor akár percenkénti frissítést is beállíthatunk. Ne szaladjunk azonban ennyire előre: lássuk mi is az az Earthview, és mit tudunk vele a munkaasztalunkra varázsolni…

Az Earthview egy "dinamikus desktop" szoftver, és kétféle látványos funkciója van: egyrészt egy aktuális bolygóképet (a Földbolygóról van szó természetesen) helyez el asztalunkon, valamint ugyanezt megjeleníti képernyővédőben is. Mindez nem túl izgalmas (bár a látvány kétségtelenül lenyűgöző) – amiben azonban a szoftver felülmúlhatatlan: az a testre szabhatóság. 

Látványos, élethű és tízpercenként frissül

Az asztalra helyezett kép elképesztően részletes: láthatjuk, hol van éppen nappal és éjszaka, megszemlélhetjük a felhőket és a viharokat, ráadásul, ha akarjuk, nagyíthatjuk is a képet. Kétféle megjelenítési mód (projection type) közül választhatunk: globe és map. Előbbi a glóbusz, utóbbi az iskolából is ismert kiterített térkép. Az asztalon látható kép folyamatosan frissül, így garantálva, hogy mindig aktuális képet kapunk csodaszép bolygónkról: mintha csak egy űrhajó ablaka lenne a Windows asztal… 

A generált kép műholdak adatai alapján jön létre, így teljesen korrekt, a felhők azonban nem „igaziak”, az időjárás tehát csak látványosság a szoftverben, nem sok köze van a valósághoz.(ezért is „fake” a műholdkép, idpjárás-előrejelzésre tehát ne használjuk a szoftvert). Van lehetőség arra, hogy a felhők helyzetét az internetről töltse le a program, ezt a funkciót azonban nekünk nem sikerült bekapcsolni (lehet, hogy még fejlesztés alatt van).

Opciók tömkelege...

A beállítások nagyon részletesek: ki-be kapcsolgathatjuk a városokat, felhőket és persze az élsimítást, illetve rengeteg beállítást találhatunk arra vonatkozólag, hogy honnan is nézzünk le a Földre: a Nap „szemszögéből” vagy egy tetszőleges kamerapontból, de választhatunk véletlenszerű kameraszöget is. Sőt, ha akarjuk a nézőpontot (viewpoint) szélességi és hosszúsági fokok szerint is megadhatjuk. A felhőket is beállíthatjuk: műholdképről jöjjenek (satelite clouds), vagy a program generálja őket (synthetic clouds). A városokat is betehetjük/kivehetjük, akár egyesével is – a legszebb az egészben, hogy az éppen sötétben levő városok „világítanak” (az Eartview összesen 3000 várost jelenít meg). 

További opciók tömkelege...

A felbontás egészen 1600x1200-ig támogatott. Az Erathview oldaláról további témákat (maps) is letölthetünk, így megcsodálhatjuk bolygónkat „művészi” (artistic) kivitelben, realisztikus verzióban (kb. mint egy műhold-fotó) vagy fotóváltozatban (photographic). Sőt tudományos (scientific) verzió is van, ezen láthatjuk a zöld területeket, illetve geográfiai adatokat. Az asztalon levő képet nagyíthatjuk is, egészen 500%-os közelítésig (alapesetben, tehát 100%-os nagyítással egy pixel 10 kilométert jelenít meg a bolygóból).  A szoftver letölthető innen.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!