szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A konyhában persze nincsen PC, legalábbis a legtöbb családban.

A konyhában persze nincsen PC, legalábbis a legtöbb családban. De persze nem is kell: a szóban forgó gasztronómiai alkalmazások nem a főzést vagy a szakácsművészetet könnyítik, hanem a receptek és bevásárló listák tárolását, csereberéjét vagy összeállítását. Egy mesterszakács nem ritkán több ezer receptet tud, nem csoda, ha ilyen mennyiségnél jól jön a szoftveres segítség. És persze ott vannak még a koktélok, az ezerféle bor, a különféle speciális ételek... A PC - mint mindenütt - itt is sokat segíthet! 

Tesztre fel!
A tesztelés nem volt nehéz: a konyha adott, ráadásul mindenki környezetében van egy-két rokon vagy családtag, aki jól főz. Némi környezettanulmány és pár szakácskönyv átolvasása után viszonylag könnyen el tudtunk boldogulni a programokkal. Számítástechnikai és konyhaművészeti szemszögből már pár nap használat után is megítélhettünk a szoftverek használhatóságát (már amennyire egy „botcsinálta szakács” képes erre). A legfontosabb szempont a könnyű kezelhetőség volt, hiszen az ilyen szoftverek nem számítógép-guruk számára készülnek: a legjobb, ha még a nagymama is elboldogul velük!
A „food & beverage” szoftverek

Leggyakrabban a „food & beverage software” (F&B), ritkábban a „nutrition applications” (nagyjából étel/táplálék- és ital) szoftverek elnevezéssel illetik azokat az alkalmazásokat, amelyek a receptek nyilvántartásában, online csereberélgetésében vagy keresésében, s bevásárlólisták készítésében és összeállításában segítenek. Szintén ebben a kategóriában találhatók a népszerű coctail-management szoftverek (hiszen koktélokból rengeteg van), sőt a borokat kategorizáló és osztályozó vagy az élelmiszer/raktár-nyilvántartó programok is az F&B alkalmazások családjába tartoznak. 

Bigoven - Standard Edition 
Főleg otthoni felhasználásra készült, teljes „konyhai menedzsmentet” kínáló szoftver. Rengeteg recept található benne, ezeket szűrhetjük is gasztronómiai égtáj (pl. amerikai, kínai, európai konyha stb.) vagy összetevők (csirkehús, vegetáriánus, ételek brokkolival stb.) szerint. A recept adatbázist online frissíthetjük, és mivel az online receptcserére is van lehetőség, a saját ételeink receptjét is bármikor feltölthetjük. A recepteket a felhasználók értékelik, kis csillagok jelzik, hogy mennyire ízlett egy-egy étel a világ internetezőinek. A megfelelő ételt kiválasztva, egy rövid leírást látunk (s még azt is elolvashatjuk, hogy miben mennyi kalória/kalcium stb. van). Tanulmányozhatjuk a pontos elkészítési útmutatót, és persze kapunk egy bevásárlólistát is, a szükséges hozzávalókkal. Saját vásárlólistát is készíthetünk, a létező összes hozzávaló szerepel a programban, csak klikkelünk, kiválasztjuk a mennyiséget, kinyomtatjuk és kész is! A beépített „calendar” funkciónak köszönhetően megtervezhetjük a napi vagy akár a heti menüt. A kipróbálható verzió korlátozás nélkül használható.

Behind Bars 2.0 
A koktélkeverés külön szakma, aki látott már koktél-receptkönyvet, az könnyen megérti miért: koktélokból ugyanis rengeteg létezik. Nem véletlen tehát, hogy az erre szakosodott szoftverek is nagyon népszerűek, ezek közül is az egyik legjobb a Behind Bars (a bárpult mögött). Ha valaki nem ért a koktélkeveréshez, akkor is  sok hasznát veszi ennek a programnak: megnézheti az összetevőket, a használt mértékegységeket, megtudhatja, hogy mi a különbség a hot és a longdrink között... A kezelőfelület igen hasonlít az Outlookra: bal oldali navigáció, sőt egy „today” és „schelude” oszlop is helyet kapott a főképernyőn. Az óriási adatbázisban kereshetünk név, összetevők, alkoholtartalom és még ezer más opció szerint. A menük rengetegében rengeteg kiegészítő funkció is található, ilyen pl. a Blood Alcohol Content Wizard, ami kiszámolja, hogy mekkora lesz a véralkoholszintünk egy-két pohár adott koktél után. A koktélokról egyébként képeket is tehetünk az adatbázisba, és természetesen a saját receptjeinket is bevihetjük. Időlimites próbaverzió (sajnos).

Bartender's Companion 2004 
Kezdő koktélvirtuózok ideális szoftvere, amelynek legnagyobb előnye az egyszerű kezelhetőség. A koktélrecepteket, az Intéző elrendezéséhez hasonlóan, egy fa-struktúrában látjuk, külön kategóriák szerint – a navigálás roppant egyszerű. Egy-egy receptet megnyitva, a navigációs fülekkel választhatunk a különböző nézetek, úgymint: recept, összetevők, technikák és trükkök (hogyan használjuk a shakert stb.), illetve a bevásárlólista között. A program egy beépített böngészőt is tartalmaz (ez alapból a http://www.everylastrecipe.com/ címre ugrik – itt rengeteg receptet találunk), ha esetleg a neten akarnánk kutakodni. A beépített böngésző külön kedvencekkel rendelkezik: itt a híres italgyártó cégeken át  a több száz koktélrecept weboldalig mindent megtalálunk. Hasznos szolgáltatás a unit converter, ezzel a funkcióval a kontinensenként eltérő (ital)mértékegységeket számolhatjuk át. Annak ellenére, hogy kezdők számára készült szoftverről van szó, a rengeteg recept és szolgáltatás a profik számára is használhatóvá teszi ezt a virtuális „kocsmárost”.

Living Cookbook 2003 1.4 
A több mint ezer receptet tartalmazó Cookbook roppant könnyen kezelhető, még annak is, aki esetleg soha nem használt semmilyen szoftvert. A virtuális szakácskönyv lapjait egy fastruktúrában látjuk, ráadásul az előnézeti kép még azt is tudatja, hogy egy-egy adott recepthez található-e fotó (a tálalást és díszítést könnyítendő). A struktúra kategorizált rendszerben kínálja a különböző ételek leírásait, mint pl. levesek, paszták, saláták, menük stb. Ha konkrétabban akarunk keresni, akkor lehetőségünk van ábécé-sorrendben áttekinteni a recepteket. Külön érdekesség, hogy egy „főzési technikák” menü is található a struktúrában, itt elképesztő mennyiségű technikát és tippet találunk, részletesen leírva. A recepteket e-mailen rögtön elküldhetjük, de van Export/Import funkció is. A calendar funkció segítségével összeállíthatjuk hogy melyik nap mit akarunk készíteni (profi szakácsoknak hasznos), ezen belül pedig azt is részletezhetjük, hogy hány főre szeretnénk, reggeli vagy ebéd legyen-e stb. A naptár ezután kiszámolja a szükséges hozzávalók mennyiségét, sőt figyelmeztet, hogy mikor érdemes elkezdenünk a főzőcskézést. Kezdőknek és mesterszakácsoknak egyaránt tökéletes szoftver!

GrocWin Shopping List Utility 4.7.1 
Ez a kis szoftver csak egyvalamire jó: bevásárlólistát készíthetünk vele. Hogy miért nem egyszerűbb papírra írni egy ilyen listát? Nos azért, mert a program nemcsak azt számolja ki, hogy mi mennyibe fog kerülni, hanem összesít is. Ráadásul a listáinkat elmenthetjük, így nem kell mindig ugyanazt leírnunk, illetve keresnünk a fecniket a lakásban. Sajnos a kezelőfelület igen csúnyára sikerült, ráadásul elsőre nem is nyilvánvaló, hogy mit és hol találunk rajta. Ha azonban megszokjuk, akkor pillanatok alatt összedobhatunk vele akármilyen bonyolult listákat. Az árakat persze nekünk kell megadnunk, de sajnos csak dollárban számol. Persze ha a felhasználót nem zavarja, hogy forint helyett $ jel látható, akkor nincs gond.  A beépített lista elég hosszadalmas, a 9 voltos elemtől a nyalókáig mindent megtalálunk (kategorizálva). Amúgy mi is tehetünk bármit a listába (ami igazán hasznos funkció, mivel például az Erős Pista nem szerepel benne). A kipróbálható verzióban nem tudunk menteni – ez elég sajnálatos, de hát a próbaverzió, az próbaverzió…

Judy's Kitchen 2003 1.0 
Otthoni felhasználók, esetleg éppen diétázók számára jó választás a Judy konyhája. A profikat valószínűleg nem fogja elkápráztatni (az előre eltárolt recepteket nagyon nehéz előcsalogatni belőle), valamint a kissé gyerekes, színes kezelőfelület is furcsa lehet eleinte. Kis mérete ellenére az installálás elég sokáig tart, ezután viszont gyakorlatilag percek alatt megtanulhatjuk kezelni ezt a kis egyszerű szoftvert. A saját receptjeinket egyszerűen „felvihetjük” az adatbázisba, kategorizálhatunk, megtervezhetjük, hogy mikor és mit óhajtunk főzni, ráadásul a kalóriákat is kiszámolja a szoftver. A receptek felvitelét jópofa hangok kísérik (a halaknál csobbanás, a csirkehúsos ételeknél kotkodácsolás stb.).A Nutrional Analysis funkció megmutatja az összetevőket, méghozzá igen részletesen. A meal planner egy varázslószerű funkció: megtervezhetjük, hogy mikor, mennyire kalóriadús (fogyókúrázók, figyelem!), és milyen jellegű ételeket szeretnénk főzni. Bevásárlólistát sajnos nem tudunk készíteni.

Now You're Cooking 5.6 
A Now You’re Cooking a profik kedvenc szoftvere. 6210 összetevőjével valószínűleg az egyik legnagyobb adatbázissal rendelkező F&B program a piacon. Sajnos a shareware verzióban nem sok receptet (egész pontosan csak 16 darabot) találunk. A Nutrition adatbázis (nutrition=táplálás) viszont elképesztő mennyiségű adatot tartalmaz, mangán, vitamin, kalória és így tovább... mindenről részletes adatokat kapunk. Félig-meddig kémikusnak kell lennünk, hogy mindent megértsünk. A profi jelleg miatt a menükezelő vagy Calendar funkció is elég bonyolult, cserébe viszont elképesztő mennyiségű funkciót kínál fel a profi főzőmestereknek és étteremfőnököknek. Igen érdekes funkció a kuponkezelő, ezzel különböző kedvezményes kuponjainkat és egyéb ételjegyeinket tudjuk nyilvántartani, illetve a bevásárlólistába építeni. És persze optimalizálni: mit, hol és mikor érdemes megvenni. 

Wine Organizer Deluxe 2.0 
Elég a koktélokból és az ételekből: jöjjenek végre a jó borok. A Wine Organizer tökéletes választás profi bortermelőknek, hobbigyűjtőknek és borpince-tulajdonosoknak egyaránt. A szoftver kezelése roppant egyszerű, ennek ellenére olyan funkciógazdagságot találunk, ami a legfanatikusabb borszakértőket is kielégítheti. A borok kategorizálása, keresése nagyon egyszerű, ráadásul egy HTML varázsló segítségével professzionális kinézetű borlapokat, illetve „jelentéseket” készíthetünk. Az adatbázisban megadhatjuk a bor nevét, évjáratát, termelőjét, a birtokunkban levő palackok mennyiségét és árát, megjegyzéseket fűzhetünk minden rekordhoz, és így tovább. Az italokat kategóriákba rendezhetjük , de ha nem akarunk sokat vacakolni, akkor 50 darab előre beépített ún. template-et (otthoni, professzionális, étterem, stb.) találunk gyűjteményünk könnyű kialakításához. Az elkészült adatbázist exportálhatjuk, illetve a webre is feltehetjük. 


Még több recept
Az interneten rengeteg recept található, legyen szó egyszerű vagy mesterszakács ételekről, vagy akár különleges koktélokról. Az egyik legnagyobb (angol nyelvű) adatbázis a http://www.recipesource.com/ címen található: itt a tajvani ételektől a vietnami „sült kutyáig”, minden recept szerepel. Egy másik portál a http://www.topsecretrecipes.com címen, kifejezetten különleges ételekkel foglalkozik, „titkos” és különleges recepteket szereznek meg és tesznek közzé, többek között a híres éttermek/étteremláncok gondosan titkolt receptjeit. (Megtudhatjuk például, hogy hogyan készül a titokzatos Screaming Yellow Zonkers). Az http://www.allrecipes.com/ pedig a világ legjobb gasztronómiai portálja – mindent megtalálunk itt, legyen szó italokról vagy ételekről. Szoftverekből is rengeteg van: s ha valaki esetleg nem talált az összeállításunkban kedvére valót, a CNet adatbázisában (www.download.com) rengeteg további F&B szoftvert ismerhet meg. A magyar oldalak közül a http://www.konyhaweb.hu-t, a http://www.fakanal.hu-t és a http://www.vegetarianus.hu-t érdemes megnézni.

Jó étvágyat!


 
 
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!