szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Akkor is telefonálhatunk vagy internetezhetünk a jövőben, ha mindkét kezünkben súlyos bevásárlószatyrokkal cipekedünk éppen, vetítik előre a lehetséges jövőt a Microsoft és a University of Washington fejlesztőmérnökei.


A megoldás a MUCI (muscle-computer interface) névre keresztelt, alkaron hordható különleges pánt, amely az alkar izmainak finommozgását érzékeli és ebből visszakövetkezteti, hogy a pánt hordója hogyan mozgatja ujjait. 
A MUCI révén a belátható jövőben a számítógépeket, okostelefonokat és egyéb hordozható elektronikai termékeket akkor is lehet majd kezelni, amikor a felhasználó el van foglalva - vezetés vagy éppenséggel egy meeting közben.

A pánt az ujjakat mozgató alkarizmok remegése által keltett feszültségeket érzékeli és dekódolja vissza mozdulatokra. A kezelés egyszerű - a tíz érzékelővel felszerelt pántot csak fel kell csúsztatni az alkarra, majd egy kalibrációs tesztsort kell lefuttatni, ezzel egyszerűen meg lehet tanítani a szoftvert, hogy a különböző mozdulatokat hogyan észlelje. Az eddig elvégzett tesztek alapján úgy tűnik, a rendszer 95 százalékos pontossággal képes érzékelni az ujjmozdulatokat, illetve képes megkülönböztetni még azt is, hogy az egyes ujjperceket milyen erősen feszítették meg vagy hajlították be.

Desney Tan, a Microsoft fejlesztője szerint a rendszer kifejezetten jól működik akkor, ha a karok például az asztalon nyugszanak, de a MUCI ettől a ténytől eltekintve még igen kiforratlan állapotban van. Egyszerű parancsokat már lehet neki adni, például a kisujj megremegtetésével vezetés közben is fel lehet venni a telefont, de azt nem lehet tudni, hogy a gépelést hogyan lehet megoldani - Tan reméli, hogy a jövő felhasználóinak nem kell használniuk majd a klasszikus Morse-kódot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Korlátlanul hozzáfér az FBI egy amerikai mobilcég rendszereihez?

Egy hálózati biztonsággal foglalkozó szakértő állítása szerint az egyik amerikai mobiltelefon-szolgáltató közvetlen csatlakozást biztosít egy meg nem nevezett szervezet számára a legérzékenyebb adataihoz. Amikor a férfi megpróbálta életbe léptetni a cégnél egyébként megszokott biztonsági protokollokat, heves elutasításba ütközött.

Bari Máriusz Tech

Ingyenes kémhálózat mobilokon

Szokványos kamerás mobilokból komplett megfigyelőrendszert varázsol egy új fejlesztésű, nyitott forráskodú svájci rendszer. A Facet nevű program egy a manapság fejlesztett kvázi-intelligens kamerahálózatok közül - írja a New Scientist.

hvg.hu Tech

Hogyan használhatjuk térképnek mobiltelefonunkat?

Az egyre okosodó készülékeket ma már egyre több feladatra használjuk. Az új generációs mobilokkal az sem elképzelhetetlen, hogy képernyőjükön térképet nézegessünk, ami ráadásul aktuális kiegészítő információkat is tartalmazhat.

MTI Tech

Hamarosan minden második netező mobilos lesz

A Vodafone Magyarország előrejelzése szerint 2010-ben már minden második internetező mobilhálózaton keresztül éri el a világhálót - mondta Beck György, a társaság vezérigazgatója.