szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Európa tíz országának kutatói vesznek részt az ESTOOLS elnevezésű csoportosulás, az Európai Unió humán embrionális őssejtkutató hálózata munkájában. A társaság második konferenciáját június 1. és 5. között Budapesten tartja.

"A humán embrionális őssejtek biológiáját vizsgáljuk, és azt a molekuláris sémát, amely differenciálódásukat irányítja szakosodott sejttípusok irányába" - mutatta be Peter W. Andrews, az uniós ESTOOLS társaság koordinátora, az angliai Sheffield Egyetem professzora munkájukat.

Bár a konferencia a szakembereknek szól, a szervezők gondoltak a nagyközönségre is. Június 29-ig a Millenárison tekinthető meg az Őssejtek: esély a gyógyulásra című európai vándorkiállítás - közölte Madarász Emília, a Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet professzora, a hazai szervezők vezetője. A színpompás mikroszkópos felvételekkel, videókkal és magyar nyelvű magyarázatokkal az őssejtkutatás szépségét igyekeznek bemutatni és a nem szakemberek érdeklődését felkelteni iránta.

Az őssejtek szinte minden szöveti sérülés esetében gyógyító lehetőséget hordoznak magukban. Így a remények szerint a jövőben alkalmasak lehetnek bénulást okozó gerincvelői sérülések, idegsejtek pusztulásával járó agyi megbetegedések (például Parkinson- vagy Alzheimer-kór), hámsérülések és égések, térd- vagy csípőízületi porcsérülések gyógyítására, vagy akár a szívinfarktus során elhalt szívizomszövet regenerálására is.

Az ESTOOLS hálózatában arra törekszenek a kutatók, hogy egységes módszereket, eljárásokat dolgozzanak ki, egyeztessék a kutatásokra vonatkozó irányelveket és a jól jellemzett embrionális őssejtvonalakat használják, mert így lehet összehasonlítható eredményeket kapni - mondta Sarkadi Balázs akadémikus, a magyar szervezőbizottság tagja.

Az európai rendezvényhez csatlakozik egy, a magyar őssejtkutatással foglalkozó szimpózium is. A BioMedica cég szervezésében megrendezett Magyar Műhely célja a Magyarországon folyó őssejtkutatás áttekintése és a hazai munkacsoportok közötti együttműködés elősegítése.

Humán embrionális őssejtekkel emberen végzett klinikai kísérletekhez az Egészségügyi Tudományos Tanács engedélye szükséges Magyarországon - mondta Sarkadi Balázs. Ilyen engedélye pillanatnyilag nincs az országban senkinek - hangsúlyozta a szakember. Csontvelői, szöveti őssejtek átültetése már folyamatosan zajlik Budapesten és Debrecenben is, ezeknél azonban nem embrionális őssejtvonalakat alkalmaznak.

A humán embrionális őssejtek felhasználásának szabályozása igen eltérő az európai országokban. Az engedékenyebb brit, svéd és izraeli szabályokkal szemben Németországban és Olaszországban jóval nehezebb az embrionális őssejtkutatások engedélyeztetése. Magyarországon kutatásokra felhasználhatók a nemzetközi tudományos műhelyekben is használt sejtvonalak, de alapításukat nem engedélyezi a törvény, ezért Sarkadi kutatócsoportja is az Egyesült Államokból, Svédországból, Angliából, vagy Izraelből származó embrionális őssejtvonalakat használ kísérleti munkájához.

Nagy András, az ESTOOLS tudományos tanácsadója lassan húsz éve dolgozik embrionális őssejtekkel Kanadában, a torontói Mount Sinai Hospitalban. Elmondta, hogy azok a megkötések, amelyeket egy-egy ország az embrionális kutatások területén alkalmaz, hátránnyá változhatnak, amikor az embrionális őssejtek gyógyító célú felhasználása gyakorlattá válik. "Amikor már betegségeket tudunk gyógyítani e terület eredményeivel, akkor minden valószínűség szerint azok az országok is alkalmazni kívánják majd ezeket, amelyek most nem engedélyezik a kutatásokat. Ez etikai kérdéseket vet fel" - mondta Nagy András.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Őssejtkutatásért orvosi Nobel-díj

Két amerikai és egy brit állampolgárságú kutató, Mario Capecchi és Oliver Smithies, illetve Martin Evans kapta a 2007. évi orvosi Nobel-díjat az őssejtkutatás terén elért eredményeiért - jelentette be hétfőn Stockholmban a Karolinska Institut illetékes bizottsága.

MTI Tech

Szívsejtekké alakítottak őssejteket

Három fajta szívsejtté sikerült átalakítani humán embrionális őssejteket, melyek egerek szívébe ültetve javították a szerv működését - áll kanadai, amerikai és brit kutatóknak a tekintélyes Nature tudományos szakfolyóirat eheti számában megjelent közleményében.

MTI Tech

Az embrionális őssejtkutatás javára döntöttek Brazíliában

Az embrionális őssejtkutatás javára döntött Brazília legfelsőbb bírósága csütörtökön. A testület mind a tizenegy tagja támogatta az embrionális őssejtkutatást engedélyező 2005-ös szövetségi törvényt, amelyet az akkori főügyész, Claudio Fontenelles támadott meg arra hivatkozva, hogy sérti az élethez való jogot, és így alkotmányellenes.

MTI Plázs

Az őssejt-átültetés hatással lehet a szexusra

Őssejtek átültetése hosszú távon hátrányosan befolyásolhatja a páciensek szexuális életét. Egy amerikai tanulmány megállapítása szerint a vérképző őssejtek beültetése után jelentősen lanyhult sok páciens szexuális aktivitása.

Medipress Plázs

Új őssejtforrást fedeztek fel

A szervezetben fellelhető őssejtek kutatására nagy erőket fordít az orvostudomány. A Cell Transplantation publikációjában közzétette, hogy olyan forrásra bukkantak, amelyben korlátlan mennyiségben, olcsón, könnyen hozzáférhető formában áll rendelkezésünkre őssejt: a menstruációs vérre.

MTI Plázs

Őssejttel gyógyítanák a porckopást

Törött csontokat és sérült porcokat hoznak helyre brit kutatók reményei szerint a páciens saját őssejtjei. A kutatók kifejlesztenek egy bioaktív vázat, amely megvédi a testbe juttatott őssejteket és egyúttal arra készteti őket, hogy a csontba vagy porcba épüljenek be - olvasható a BBC honlapján.