szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Az ügy érdekében nem árt felkészülni arra, hol is vannak...

Az ügy érdekében nem árt felkészülni arra, hol is vannak útbiztonsági  kamerák. Közlekedésbiztonsági szempontból persze az állandó helyszínekre telepített sebességmérő kameráknak nincs sok haszna. Mindössze a gyorshajtás tényét dokumentálják, így később meg lehet büntetni a szabálysértőket. Ettől azonban az adott helyszínen ugyanúgy át fogják lépni a sebességkorlátozás, tehát semmivel sem lesz biztonságosabb az útszakasz, kereszteződés, gyalogátkelő. Persze egy idő után az autósok szájhagyomány útján értesülnek a beépített sebességmérő kamerákról, így ezeken a helyeken be fogják tartani a korlátozásokat, lassabban fognak haladni, egyszóval mégis csak biztonságosabb lesz a helyszín.
Aki külföldre utazik, nehezen értesül egy-egy helyi kameráról, így elég nagy a valószínűsége, hogy nem sokkal a határ átlépése után komoly büntetést tartalmazó cédulát lobogtató rendőr fogja megállítani.  Az ilyen kellemetlenséget könnyen elkerülhetjük, ha indulás előtt tájékozódunk, hol vannak állandó sebességmérő pontok a tervezett útvonalunkon.
A The European Speed Camera Database naprakészen tárolja több mint 20 ezer ilyen sebességmérő kamera koordinátáját. A szolgáltatás célja, hogy a kamerák helyzetének ismeretében, az autósok lassítsanak az egyes helyszíneken és biztonságosabbá váljon a közlekedés.  Az adatbázis a kamerák helyzetén kívül azt is tartalmazza, hogy milyen sebességkorlátozás ellenőrzésére állították be a mérőkészüléket. A tervezett útvonalunkon található kamerákat megnézhetjük előre egy nagyítható térképen, ha azonban van valamilyen navigációs berendezésünk, akkor kevesebb, mint 10 euróért akár le is tölthetjük a készülékünkbe is betáplálható adatbázist. Ezért az összegért azután egy éven keresztül megkapjuk az aktuális kamera adatokat. A navigációs programok ezeket a pontokat hasonlóan kezelik, mint az úgynevezett POI-kat, azaz amikor a közelükbe érünk, megjelennek a térképen. Több olyan szoftver is van, ami külön is tudja kezelni a speedcam adatbázist, és már a helyszín előtt hangos vagy képes figyelmeztetést ad, hogy túlléptük az útszakaszon megengedett sebességet.

Európa szerte útbiztonsági kamerák ezrei figyelik utunkat

Az SCDB-ben megtalálunk minden európai országot, azonban egyes országoknál meglehetősen hiányos a lista. Így például Magyarországról is mindössze 34 kamera helyszínt tartalmaz, szemben például az ötezer angliai vagy kétezer olaszországi bejegyzéssel. Aki idehaza is szeretné, ha még következmények nélkül figyelmeztetné a navigációs rendszere a sebességkorlátozásokra, megtalálhatja a hazai mérőhelyek listáját a http://speedcam.inf.hu címen, igaz csak az iGo navigációs programhoz.  A szöveges adatbázist azonban segédprogramokkal át lehet alakítani más szoftverekhez is. Az iGo-nak létezik saját szolgáltatása is, ahonnan a fix kamerák adatait ingyenesen, a mobil helyek folyamatosan frissített adatait pedig előfizetés ellenében tölthetjük le.

Magyarországon is sok helyen vannak útbiztonsági kamerák

Az említett adatbázisok csak az állandó útbiztonsági kamerák helyét tartalmazza, így természetesen érdemes mindenhol betartani az előírt sebesség korlátozásokat, mert mobil mérőeszközökkel bárhol találkozhatunk. Ezek a listák főleg azért hasznosak, mert a navigációs rendszerrel együtt használva figyelmeztetnek, hogy az adott útvonalon a pillanatnyi sebességünk nagyobb, mint az ott megengedett. Ha pedig a figyelmeztetés hatására lassabb tempóra váltunk, akkor biztonságosabb lesz a környék közlekedése és nyaralásunk költségvetéséből sem fog hiányozni egy komolyabb összeg. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

WiFi-paradicsom Budapesten

Amikor valaki helyi hálózatot alakít ki, egyre gyakoribb, hogy vezeték nélküli...