szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A francia főváros öt évvel ezelőtt energiatakarékossági tervet készített, amelynek értelmében jelentősen csökkentik a díszkivilágítást és növelik az energia-hatékonyságot. A fények városa mától valamivel kevésbé csillogóan, de sokkal zöldebben várja a látogatókat.

A Greenopolis értesülései szerint 125 emlékmű esetében a díszkivilágításánál használt hagyományos izzókat fém-jodid körtékre cserélik. Ezek az égők ötször hatékonyabbak, mint a korábbiak, kellően erős fényt bocsátanak ki, tartósak és fajlagos üzemeltetési költségük is alacsonyabb.

A 2,33 millió dolláros program eredményeként 2087 korábbi izzólámpa helyett ma már mindössze 1169 jodidégő adja a fényt, több mint 700 kilowatt energiát takarítva meg. A város villanyszámlája a negyedére csökkent, mivel az új generációs fényforrások csupán feleannyiba kerülnek, s a fogyasztásuk is alacsonyabb.

A franciák azon is igyekeznek spórolni, hogy nem égetik egész éjszaka a díszkivilágítást. Ez a megoldás – amelyet hazánkban is alkalmaznak, a Lánchíd és a Parlament esetében is például – nem mai keletű, az ötvenes években indult. A szervezők azt remélik, hogy Párizs „kizöldülését” látva más városok és országok is csatlakoznak majd a kezdeményezéshez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Izzólámpa helyett világít az OLED

A természetes napfényhez hasonló fényt kibocsátó, jó hatásfokú, lapos fényforrást készítettek szerves félvezetők felhasználásával amerikai egyetemi kutatók. A 13 éves munkával elkészült OLED (organic light-emitting diode, vagyis szerves fény kibocsátó dióda) várhatóan drasztikusan átalakítja a belső terek világítását.

hvg.hu Tech

Ausztrália búcsút mond a villanykörtéknek

Fénycsövekre cserélik a szigetország hagyományos villanykörtéit egy környezetvédelmi rendelet értelmében, amelynek célja a klímaváltozást elősegítő gázok kibocsátásának csökkentése.

MTI Tech

Vezeték nélkül gyújtottak meg egy villanykörtét

Vezeték nélkül bírt világításra villanykörtét a WiTricity nevű amerikai találmány. Az "áramsugárzás" technológiájának köszönhetően eltűnhetnek a környezetszennyező elemek és akkumulátorok, és a villásdugóval sem kell már sokáig bajlódni a Massachusetts Institute of Technology (MIT) tudósai szerint.

MTI Gazdaság

Befellegzik a villanykörtének

Thomas Alva Edison 1879-ben szabadalmaztatott izzószálas villanykörtéjét 2015 után a múzeumokba kívánja száműzni az Európai Unió energiaügyi hatósága. Az ok: az izzók sokkal több áramot fogyasztanak, mint a gáztöltésű fény- és energiacsöves, ma már CE jelzésű világítótestek.