szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyedülálló repülőszerkezetet terveztek urali tudósok: a repülőgép, a léghajó és a légpárnás tengerjáró hajó hibridjét.

A Moszkovszkij Komszomolec (MK) című bulvárlap keddi híre szerint a hatalmas gép alkalmas lesz arra, hogy terhét a levegőben lebegve vegye fel vagy rakodja ki, nincs szüksége kiépített leszálló- vagy kikötőhelyre - akár egy mocsáron vagy egy folyón is landolhat -, haladása pedig független a széljárásoktól.

A repülő kétéltűt - képességeinek rövidítéséből - BARSZ-nak keresztelték el. A modelljéről készült fénykép szerint a szerkezet a pilótafülke felől, valamint a szárny- és farokvégeken egy hagyományos repülőgép vonásait viseli, hatalmas, merev törzse azonban buborék, vagy inkább lefelé fordított serpenyő formájú.

Lebegését héliummal biztosítják (a levegőnél könnyebb gázt a buborék formájú törzs rekeszeibe pumpálják bele), teheremelő képességét és óránként 300 kilométeres haladási sebességét pedig nagy teljesítményű hajtóműveknek köszönheti. A rakomány súlya az 500 tonnát is elérheti.

A tervező, Alekszandr Filimonov szerint a kétéltű lehetővé teszi, hogy a nehezen megközelíthető, repülőtéri létesítményeket nélkülöző északi körzetekbe is jelentős rakományt és utasokat juttassanak el.

Filimonov azt állítja, a gép megvalósítására máris egész sor orosz és francia cég jelentkezett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Az USA repülőket küld a hurrikánok közepébe

Távirányítású repülőgépekkel elemeznék amerikai kutatók a hurrikánok viselkedését. Az új technikai megoldások számos téren lendítik előre az eddigi viharkutatást, valamint más, krízishelyzetekhez vezethető természeti események vizsgálatánál is bevethetőek, adta hírül a BBC News.