szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Német tudósok szerint a Földi élet indulásában kulcsfontosságú szerepet játszottak az emberiség által nagy becsben tartott drágakövek.

Az élet drága bölcsője?
© AP
A kutatók között már régóta ismeretes hipotézis szerint az élet első jelei az őslevesnek nevezett őskori óceánokban jelentek meg. Azt azonban még nem tudjuk, hogy a vízben oldott aminosavak, amelyeket az élet első építőköveinek tartanak, hogyan alakultak összetett láncokká – írja a Livescience.

A kristályos szerkezetű szénből kialakuló gyémántok már az első ismert életforma megjelenése előtt léteztek a Földön. Három évtizede már a kutató megállapították, hogy hidrogénes kezelés hatására a gyémántok felszínén kristályos vízréteg képződik. A víz pedig az élet alapeleme, jelenlegi tudásunk szerint. A korábbi vizsgálatok azt is megállapították, hogy ebben a formában a gyémánt vezeti az áramot, ami megteremti az elméleti lehetőségét a kémiai reakciók beindításához.

Amikor a primitív aminosav-molekulák kölcsönhatásba léptek ezekkel a hidrogénezett gyémántokkal, az ősi Föld atmoszférájában, az így beinduló reakció talán elégséges lehetett ahhoz, hogy az aminosavak hosszabb láncokká álljanak össze, s organikus molekulák alakuljanak ki. A kutatók szerint ezzel már elindulhatott az élet kifejlődése.

Az Ulm-i Egyetem kutatói, Andrei Sommer, Dan Zhu és Hans-Joerg Fecht augusztus 6-án jelenteti meg felfedezését az Amerikai Kémikusok Társaságának szakmai lapjában. A kutatást a Landesstiftung Baden-Württemberg Bionics Network támogatta.

Az élet kialakulását firtató másik elmélet, az úgynevezett pánspermium-teória szerint az élő organizmusok az űrből érkeztek, apróbb meteorok, vagy hatalmas üstökösök „fedélzetén” utazva. A jelenlegi kutatás ugyan nem foglal állást az eléletek mellett, ám a támogatásáról biztosítja az előbbit.

„A hidrogénnel kezelt gyémántok az egyik legvalószínűbb forgatókönyvet jelentik az élet kialakulására” – nyilatkozták a német tudósok kutatásukkal kapcsolatban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Tech

Gyémántot akar készíteni Beethoven hajából egy amerikai cég

A chicagói LifeGem vállalat 2002-ben hívta fel magára először a figyelmet hamu és gyémánt szolgáltatásával, mármint azzal, hogy emberi hamvakból csinál gyémántokat. Most finomított szolgáltatásán kissé úgy, hogy a kecske is jóllakjon, meg a káposzta is megmaradjon, azaz: temetni is lehessen, de gyémánt is maradjon az elhunyt után. Utóbbi készül az illető hajából.

MTI Tech

Szárazjégből készítettek gyémánt keménységű üveget

Olasz és amerikai kutatók széndioxidból (szárazjégből) laboratóriumi körülmények között üvegszerű anyagot hoztak létre, amely szuperkemény, s amelynek - ha sikerül szobahőmérsékleten is stabillá tenni - számtalan műszaki alkalmazása lehet, sőt: a technológiát talán a légkör felesleges széndioxid tartalmának megkötésére is fel lehet egykor használni.