szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Magyarországon – történelme során többször változó...

Magyarországon – történelme során többször változó határai között – az európai kultúrával erős kölcsönhatásban lévő, annak áramlatait mindig visszatükröző, de sajátos jegyekkel rendelkező képzőművészet jött létre. Ennek a művészetnek egyaránt részesei és alakítói voltak azok, akik – származásuktól függetlenül – az országban alkottak, valamint azok a magyar művészek, akik pályájuk jelentős részét külföldön töltötték ugyan, de ténykedésükkel jelentősen befolyásolták a hazai fejlődést. Nagy értékei ellenére a magyarországi műalkotások nem eléggé ismertek külföldön, de sajnálatos módon itthon sem.
A Képzőművészet Magyarországon honlap kiváló eszköz arra, hogy az internet lehetőségeinek a felhasználásával pótolja ezt a hiányt, bemutassa az egyes korszakokat, az alkotókat és legfontosabb műveiket, a művészettörténeti hátteret és összefüggéseket, tanároknak és diákoknak, a hazai és külföldi érdeklődőknek és a kutatás képzőművészethez kapcsolódó szakértőinek.

A virtuális tárlat kezdőoldala

A képek között böngészve, a művészek életrajzait és a képekhez fűzött magyarázatokat olvasva lehetővé válik a magyarországi festészet és szobrászat teljes vonulatának áttekintése, a töredékesen megmaradt románkori falfestményekkel és faragványokkal kezdve, folytatva a gótikus és reneszánsz miniatúrákkal, szárnyas oltárokkal és síremlékekkel, majd a barokk, klasszicista és nemzeti romantikus korszakok alkotásain keresztül eljutva egészen a 19. század végén kezdődő és a 20. század első felében tetőző gazdag stíluskínálatig.
A különböző alkotók életrajza mellett életművük áttekintésére is lehetőség van. A művészek, a művek és az összefüggések megismerését tárlatvezetések segítik, de a honlapon kereshetünk téma, kor, stílus, szerző vagy akár a műalkotás címe szerint, és található művészeti kislexikon is, helységnév azonosító táblázat, letölthető katalógus, múzeumi lista. Az alkotásokból saját képeslapot is szerkeszthetünk és küldhetünk. Oktatási, kutatási célra jól alkalmazható új eszköz az úgynevezett ikerablak nézet, amely a képernyő két részre osztásával lehetővé teszi a képtár kettébontását, a két térfélen egyidejű, egymástól független használattal gyorsabb áttekintésre és műalkotás-összehasonlításokra nyílik mód.

Az osztott ablak megkönnyíti az összefüggések megértését

A gyűjtemény képei JPEG formátumúak, és a művészek lapjain bélyegméretben jelennek meg, mellettük a műtárgyra és az állományra vonatkozó adatokkal. Az információs ikonra kattintva képmagyarázatot tartalmazó laphoz jutunk. A képek teljes méretben a bélyegképre vagy a képmagyarázat melletti képre kattintva nézhetők meg. A kép ilyenkor külön ablakban, a képnézőben - változtatható színű háttérben és 25-200% között állítható méretben - jelenik meg.

Elgondolkodtató adat, hogy az oldal látogatóinak négyötöde az angol nyelvű változatot tekintette meg. Ebből is látszik, hogy a magyar művészeti értékek megjelentetése iránt milyen hatalmas az érdeklődés külföldön. A virtuális múzeumban található anyagot tárlaton, bemutatón soha semmilyen más eszközzel nem volna lehetséges így kiállítani, a látogató különleges élményhez, tudáshoz és értékhez juthat.

Aki további internetes tárlatok iránt érdeklődik, annak érdemes megnézni a  Web Művészeti Galéria több mint 20 ezer képből álló kiállítását, amely az európai festészet és szobrászat XII-XVIII. századi alkotásainak átfogó bemutatásával a magyarországi képzőművészet európai hátterét kívánja megadni. A Virtuális Szentendrei Tárlat 1800 képe a kortársművészet bemutatásának módjait keresi. Az Árkádia tájain, továbbá a Mattis Teutsch és a Der Blaue Reiter (mattis.kfki.hu) a művészettörténeti kutatás és a múzeumi kurátori munka, a Thomas Ender tájképei (ender.mtak.hu/) a könyvtárosi munka internetes eszköztárának a kidolgozására törekszik.

Korabeli zene szól a Web Művészeti Galériában


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!