szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A maga korában "felhőkarcoló" lehetett az a háromezer éves fellegvár, amelynek maradványaira légi felvételek révén bukkantak Walesben.

A területet erdőségek borítják, így csupán légi felvételek segítségével lehetett felkutatni az egykori erődítményt. A Severn-folyó völgyében lévő dombról, amelynek oldalába öt teraszt is építettek, kiváló rálátás nyílt a környékre. A tetején felépített fellegvárban egy városnyi ember élt - olvasható a Wales online című honlapon.

"Elsődlegesen védelmi célokat szolgált, hogy megóvja lakóit az esetleges támadóktól. Ugyanakkor a kereskedők tájékozódását is segítette, akik a fellegvárba igyekeztek, ahol Wales egyik legkorábbi mezőgazdasági vására működött" - hangsúlyozta a lelettel kapcsolatban Toby Driver, a Walesi Történelmi Műemlékek Királyi Bizottsága kutatója.

A fellegvár környékén lévő erdőségeket több száz hektáron kiirtották, hogy kielégítsék az erődítmény lakóinak faigényét. A vaskori "felhőkarcoló" lakói egyébként zsúpfedeles, kerek házakban éltek. Az erődítmény parancsnoka sisakján a kelták szent állatát - vadkant - ábrázoló bronzjelvényt viselt.

A korabeli lakosság juhokat és szarvasmarhát tenyésztett, s a gazdaságok tervrajza nem sokban különbözött a mai farmokétól. A vizsgálatok arra derítettek fényt, hogy a térség igen gazdag lehetett Kr.e. 900 és 800 között.

"Ebben az időben Walesben aligha találunk akárcsak megközelítőleg ilyen tehetős közösségeket" - mondta Toby Driver, hozzátéve, hogy a leletek között rengeteg kard és egyéb fémtárgy volt, amelyeket 1000 évvel a rómaiak érkezése előtt készítettek. 

Az egykori fellegvár számítógépes modellezésnek köszönhetően most újjászületik. "A komputeres modell segítségével újból teljes pompájában lesz látható a fellegvár, olyannak, amilyen sok évszázaddal ezelőtt volt" - hangsúlyozta Toby Driver.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Fallosztrónust találtak a régészek

Négy lábon álló fallosztrónust találtak a régészek a dél-bulgáriai Kardzsali közelében található Perperikon trák szentély romjainál - írta a Novinite.com szófiai hírügynökség.

MTI Világ

Egyedülálló lelet: 2300 éves hajóroncsra bukkantak

Búvárrégészek júniusban kezdik egy 2300 éves hajóroncs feltárását, amely egykoron bort szállíthatott az Égei-tengeri Híosz szigetéről, mielőtt elsüllyedt volna Ciprus déli partjai mellett - jelentették be ciprusi kutatók.

MTI Tech

Értékes leletek egy épülő pécsi mélygarázsban

Értékes leletek, egyebek mellett római kori falfreskótöredék, kőbe faragott sas és kétszáz középkori ezüstpénz is található azon több ezer tárgyi emlék között, amelyek az elmúlt öt hónapban kerültek elő Pécsett a Kossuth téri mélygarázs építését megelőző régészeti kutatások során - közölte az ásatást vezető régész a baranyai megyeszékhelyen szerdán tartott sajtótájékoztatón.

Vélemény

Régészeti világszenzáció: 3000 éves intelem héberül

Az utóbbi napok régészeti világszenzációja egy izraeli ásatáson talált cserépdarab, amelyen 3000 évvel ezelött héber nyelven öt sort vetett kerámiára egy akkor élt izraeli. Legalábbis ezt állítja a jeruzsálemi Héber Egyetem régésze, az ásatásokat vezető Joszef Garfinkel professzor. Ha sikerül bebizonyítania, hogy ebben az időben már fejlett írásbeliség volt a júdai hegyekben, akkor Saul Dávid és Salamon korának bibliai történetei kikerülhetnek a legendák birodalmából, jelentősen megnő az Ószövetség értéke, mint történeti forrás. A régészprofesszort Jeruzsálemben kérdeztük.